نهال پسته احمد آقایی پایه آمریکایی

نهال-پسته-احمد-آقایی.jpg

نهال پسته احمد آقایی پایه آمریکایی

در این مقاله شما را باپسته احمد آقایی آشنا خواهیم کرد. البته پسته احمد آقایی خودش انواع مختلف دارد. ولی در حالت بذری این نهال نمی تواند آنطور که باید بهتر عمل کند. این نهال وقتی روی پایه آمریکایی پیوند می خورد محصول بی نظیری ارائه می دهد. طعم خاص این محصول نظر هر مصرف کننده را جلب می کند.

زادگاه پسته احمد آقایی

نهال پسته احمد آقایی محصول بومی بوده و با اصلاحات و پیوند روی پایه آمریکایی تبدیل به یکی از پربارترین پسته های دنیا می شود. البته نهال پسته هیبریدی که نژاد آمریکایی دارد می تواند پربارتر باشد ولی طعم پسته احمد آقایی طرفدار بیشتری نسبت به محصول پسته هیبریدی دارد.

نهال پسته احمد آقایی با کیفیت بالا در نهالستان زیر نظر جایا کالا تولید و به سراسر کشور ارسال می شود. جهت خرید می توانید به لینک خرید نهال پسته مراجعه فرمایید.

خصوصیات درخت پسته احمد آقایی

این رقم دارای محصولی درشت و بازارپسند است. پسته، این مغز پر خاصیت و مقوی که امروزه بیشتر در آجیل به کار می‌رود، فواید بسیاری دارد. ما اغلب به خوردن حجم زیادی از پسته در یک روز عادت داریم، اما بهتر است که پسته را به مقدار کم و در فواصل روزانه مصرف کنیم؛ تا خواص فوق العاده آن اثر بخشی بیشتری داشته باشند. پسته به دلیل وجود آهن خون ساز است و برای کسانی که از کم خونی رنج می‌برند، مفید خواهد بود.

تقویت ذهن و مغز نیز از جمله خواص برخی از مغزهای خوراکی از جمله پسته و گردو است. این موضوع باعث می‌شود که پسته برای دانش آموزان و دانشجویان نیز مفید باشد؛ چرا که می‌تواند قدرت ذهن آن‌ها را افزایش دهد. جالب است بدانید که تقویت معده و حتی تقویت کبد نیز از خصوصیات این مغز چرب و پر انرژی است.

مشخصات درخت پسته احمد آقایی

گفته شده که کاشت نهال پسته احمد آقایی در شرایط آب و هوای شور نیز بدون مشکل جدی انجام شده است و این نهال خود را با این شرایط وفق داده است. البته وجود خاک حاصل خیز موضوعی است که کشاورزی را برای هر نهالی آسان‌تر می‌کند و نهال احمد آقایی از این قاعده استثنا نیست.

این نهال زود گل و طبیعتا زود بازده است؛ حجم باردهی بالایی دارد و کیفیت محصولات آن مطلوب است. برای اینکه بتوان باردهی مطلوبی را از آن انتظار داشت، باید شرایط مناسبی را برای کاشت و رشد این نهال مهیا کرد و درصد مراقبت‌ها را از این نهال ایرانی بالا برد.

کشور سازنده

همانطور که گفته شد، این نهال اولین بار در منطقه احمدیه شهرستان رفسنجان به بهره برداری رسید. قابل توجه است که اگر به دنبال کاشت نهال پسته برای مناطق سردسیر ایران هستید، می‌توانید از نهالستان پالیز نهال، محصول مورد نیاز خود را تامین کنید.

فاصله کاشت

برای یک کاشت موفق و به ثمر رساندن محصولات با کیفیت، لازم است که شرایطی همچون فاصله کاشت را رعایت کنید. فاصله کاشت نور رسانی به نهال‌ها و تغذیه ریشه‌های نهال‌ها در زیر زمین را راحت‌تر و بدون مزاحمت می‌کند. فاصله پیشنهاد شده برای کاشت نهال پسته احمد آقایی 6*4 متر توصیه شده است.

شکل میوه

رقم پسته احمد آقایی دارای محصولاتی درشت و با کیفیت به رنگ مایل به سفید است؛ البته اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، رنگ پوست آن نسبتا استخوانی می‌باشد. عکس پسته احمد آقایی در این صفحه، گویای ظاهر زیبا و بازارپسند آن دارد.

حداکثر ارتفاع درخت پسته احمد آقایی

این نهال پسته رشدی متوسط از جهت ارتفاع دارد و این می‌تواند حتی یک مزیت باشد؛ چرا که ارتفاع کمتر نهال، به معنای دستیابی آسان‌تر به محصولات و برداشتی کم دردسرتر است. حدود 3 متر، ارتفاع این نهال پربار خواهد بود و البته این میزان به مراقبت‌های باغدار نیز بستگی دارد.

نیاز سرمایی

با کاشت نهال پسته در مناطق سردسیر، خیالتان از اینکه نیاز سرمایی نهال تامین می‌شود آسوده می‌شود. ظاهرا نهال پسته احمد آقایی نیز مانند سایر نهال‌ها به حجم مشخصی از سرما برای بیدار شدن از خواب زمستانه نیاز دارد. در مجموع گفته شده که حجم سرمای مورد نیاز درختان پسته بین 600 الی 1200 ساعت است.

عمر اقتصادی

نگهداری و حفاظت از نهال پسته، نقش مهمی در باردهی و همچنین عمر مفید نهال خواهد داشت. البته نقش ژنتیک نهال نیز در این موضوع اجتناب ناپذیر است. اما اگر بتوانید نیازهای این نهال را به خوبی تامین کنید، باردهی آن برای سال‌های زیادی ادامه خواهد داشت و این نهال سود زیادی را به شما خواهد رساند.

وزن میوه

وزن هر عدد پسته خشک رقم احمد آقایی چیزی در حدود 2 گرم است.

ارتفاع از سطح دریا

باید دانست که ارتفاعات مختلف، دارای شرایط زیستی متفاوتی هستند و محیط رشد یک نهال، مهم‌ترین موضوع است. گفته شده که به طور کلی، ارتفاع 900 الی 1800 متر از سطح دریا، برای کاشت پسته مناسب است.

مقاومت در برابر آفات

این نهال پسته در برابر عوامل بیماری زا مقاومت مطلوبی دارد؛ اما بدون شک در مواقع خطر، باید مراقبت از نهال را دوچندان کرد و از سمپاشی (در هنگام نیاز) بهره گرفت.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

گفته شده که این نهال پربازده پسته، در هر هکتار چیزی در حدود 8 تن باردهی دارد. این حجم بالا است و با توجه به این موضوع می‌توان از آن در موارد صادراتی بهره گرفت و سود بالایی به دست آورد.

شروع محصول دهی

درباره رقم پیوندی نهال احمد آقایی گفته شده که این نهال از سال اول بعد پیوند باردهی را آغاز می‌کند. نهال پسته احمد آقایی نسبتا زودرس است و حدودا 10 شهریور ماه زمان رسیدن میوه‌های آن می‌باشد.

قدرت رشد درخت پسته احمد آقایی

با توجه به ارتفاع نهال احمد آقایی، قدرت رشد درخت آن نسبتا متوسط و مطلوب ارزیابی شده است.

رقم گرده افشان

گفته شده که به ازای هر 30 اصله نهال پسته احمد آقایی، لازم است که یک رقم گرده افشان در باغ و در بین نهال‌ها کاشته شود.

پایه نهال پسته احمد آقایی

نکته قابل توجه در بحث پایه نهال انواع ارقام ایرانی پسته اعم از نهال پسته سردسیری و…، این است که پایه اکثر آن‌ها از نوع بذری می‌باشد.

زمان گلدهی

خوب است بدانید که این نهال پسته زودگل است و زمان گلدهی آن حدودا بین 10 تا 16 فروردین ماه هرسال است.

مدت آبیاری

آبیاری به موقع و به اندازه‌ی یک نهال میوه، موضوعی مهم و قابل توجه است. در بسیاری از موارد، کم آبی موجب کاهش رشد محصول و بی‌کیفیت شدن آن می‌شود. در بحث نهال پسته احمد آقایی نیز باید توجه داشت که آبیاری آن سر وقت انجام شود.

توصیه شده که در فصل بهار روزانه نیم لیتر و در فصل تابستان روزانه یک لیتر به هر نهال احمد آقایی آبرسانی انجام شود. در بحث بعدی مطالب در خصوص فروش درخت پسته سردسیر نیز بیان خواهیم کرد.

قیمت نهال پسته احمد آقایی

اگر قصد خرید نهال پسته احمد آقایی را دارید، خوب است که این محصول را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید؛ خرید نهال از یک نهالستان معتبر، در واقع ضمانت داشتن یک محصول با کیفیت است. کاشت و پرورش پسته برای فروش در داخل و خارج از کشور با سود خوبی همراه است؛ شما می‌توانید با تاسیس یک باغ پسته، کم کم فعالیت خود را گسترش داده و به یک کسب و کار بزرگ‌تر و مجهزتر برسید

آشنایی با نهال پسته احمد آقایی:

نهال پسته احمد آقایی؛ برای کشت بین باغداران پسته ایرانی بسیار محبوب می باشد. علت این موضوع تولید بالا پسته های درشت بادامی شکلی که این نهال به همراه می آورد. در فصل برداشت باغ های پسته، عمده محصولات معمولا متعلق این رقم با پسته های مرغوب می باشد.

گستردگی فروش پسته احمد آقایی در تمامی خشکبار فروشی های حضوری و آنلاین، نشان از بازار پسندی محصول دارد. پسته هایی که به خاطر شکل ظاهری زیبا بسیار مناسب برای مجالس و مهمانی های ما ایرانی ها می باشند.

اگر قصد تولید پسته در سطح گسترده دارید، حتما این رقم را برای کاشت در دستور کار خود قرار دهید. به شرط آشنایی با نکات کاشت و پرورش نهال به بهره وری اقتصادی و بالایی دست خواهید یافت. همچنین با فراهم سازی شرایط مطلوب امکان تولید بهترین محصولات و تجارت این پسته ها برای شما فراهم خواهد شد. بنابراین جهت دستیابی به شناخت کافی در مورد محصول آوری درخت پسته احمد آقایی، تا انتهای مقاله با ما باشید.

زادگاه و موقعیت جغرافیای مناسب پرورش درخت پسته احمد آقایی:

همانطور که از نام آن بر می آید این رقم برای اولین بار در کشور خودمان و در رفسنجان پرورش یافت. نام گذاری نهال پسته احمد آقایی، بر اساس اولین فرد پرورش دهنده این نهال می باشد. نهالی که در تمامی مناطق پسته کاری ایران، قابل کشت و زراعت می باشد.

برای انتخاب منطقه ی مناسب کاشت حتما به شرایط آب و هوایی هر فصل توجه داشته باشید. به طور کلی بهتر که پسته را در مناطقی با هوای نسبتا سرد تا معتدل زمستانی و تابستان های گرم بکاریم. تحمل سرمایی و گرمایی نهال پسته بالاست منتها سرما و گرمای بیش از حد موجب خسارت می شود. همچنین بارندگی و باد در زمان گرده افشانی و میوه دهی زمینه کاهش محصول را فراهم می کند.

با توجه به زمان جوانه زنی در فروردین ماه، سرمای بهاره خسارت سنگینی به محصولات درخت وارد می کند. اما با این حال سرمای زمستانی برای رفع نیاز سرمایی قابل توجه گیاه پسته، الزامی می باشد.

ویژگی های ظاهری درخت پسته احمد آقایی و محصولات آن:

  • این درختان پسته را می توانید با قامتی متوسط و تاجی گسترده بشناسید.
  • درختانی که با برگ های مرکب سه برگچه (پرهای متصل به ساقه) پوشیده شده اند.
  • این درخت پسته با رشد متوسط معمولا تا ارتفاع 3 متری قد می کشد.
  • در زمان برداشت روی هر خوشه از درختان پسته احمد آقایی، نزدیک به 20 دانه میوه رشد می کند.
  • رنگ سفید استخوانی پوسته پسته با ظاهری بادامی و درشت، نظرها را به خود جلب می کند.
  • ناگفته نماند که رنگ سبز و ارغوانی مغز، همراه با طعم اصیل پسته های ایرانی موجب استقبال بیشتر می شود.
  • وزن هر دانه از این پسته احمد اقایی به صورت تازه و تر میانگین 1.3 گرم می باشد.
  • در پسته های احمد آقایی مقادیر با ارزشی از اونس 20 تا 22 و بیشتر از 22 تا 28 یافت می شود.

شروع باردهی نهال پسته احمد آقایی در چند سالگی بوده و مقدار باردهی هر درخت بلوغ یافته:

دستیابی به باردهی اقتصادی این درخت پسته، 5 تا 6 سال صبوری می طلبد. درختی متوسط گل که در فروردین ماه با آغاز جوانه زنی، نوید تولید محصول را به باغداران می دهد.

با رعایت اصول زراعت پسته، حداکثر عملکرد درخت در هکتار تا 8 تن نیز قابل تحقق خواهد بود. معمولا باغداران، نهال پسته احمد آقایی را به جهت تولید چشمگیر محصولات محبوب بازار می کارند. با توجه به اصول و روش های باغداری برداشت پسته در هکتار بین کم تا زیاد متفاوت می باشد. باغداران فعال تا به حال به میزان تولید بسیار بالایی در زمینه پرورش پسته دست یافته اند.

به عنوان رقمی دیررس برداشت این پسته ها در انتهای شهریور آغاز شده و تقریبا یک ماه بعد تمام می شود.

عمر مفید درخت پسته احمد آقایی چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر می باشد:

درختان پسته عمر طولانی بیش از 100 سال و چه بسا 250 سال را پشت سر می گذارند. مدت زمان عمر دستخوش نوع رقم و شرایط محیط پرورش درخت پسته می باشد. در خاک مناسب و با کاهش عوامل بیماری زا درخت به صورت پایدار به محصول آوری ادامه می دهد. درخت پسته احمد آقایی؛ مشابه دیگر ارقام شرایط خود را می طلبد که در ادامه اشاره می کنیم.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال پسته احمد آقایی چه گونه می باشد:

معمولا بهترین فصل کاشت با توجه به روند رشد و برگ دهی نهال پسته اواسط پاییز می باشد. اما در بسیاری از مناطق به خاطر یخبندان زمستانی کاشت در فصل پاییز و زمستان امکان پذیر نمی باشد. برای حفظ نهال ها و کاهش تلفات، بهتر کاشت در ابتدای بهار انجام پذیرد. اما در این صورت نهال فقط تا انتها بهار سبز شده و به برگ دهی نمی رسد.

برای کاشت در مرحله اول، انتخاب زمینی در اقلیم مناسب و در جهت نور آفتاب اهمیت دارد. در کنار آب و هوا، آفتاب تمایل به نورگرایی گیاه را برطرف و کمک به فتوسنتز بیشتر می کند. بعد از انتخاب محل مناسب زمین را عمیق شخم زده تا سختی خاک گرفته شده و زمینه رشد بهتر فراهم شود. تسطیح خاک با توجه به روش آبیاری و حتما با نظر یک کارشناس انجام شود.

بعد از آماده سازی زمین، مکان کاشت نهال ها را با فاصله 6*4 مشخص می کنیم. برای کشت پسته با توجه به میزان نرمی خاک عمق را 60 تا 150 سانتی متر در نظر می گیریم. نورپسندی درخت پسته احمد آقایی، باعث بروز رفتارهایی همچون شب تنجشی و یا نورگریزی نیز می شود.

آیا این درخت پسته را می توان به صورت دیم آبیاری کرد:

در حال حاضر در ایران با توجه به مشکلات کم آبی برخی درختان میوه به صورت دیم کاری کاشته می شوند. نهال پسته از جمله این درختان که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. طبق تجربه کشت دیم نهال پسته احمد آقایی، در مناطقی با اقلیم سازگار بسیار نتیجه بخش بوده. ضمن سال آوری بالای محصولات نیاز به هزینه کمتر برای اجرای طرح آبیاری باغ های پسته می باشد.

درخت پسته با گزرومورفی بالا در برابر کم آبی و گرمای هوا مقاومت به خشکی خوبی نشان می دهد. همچنین محیط های مرطوب به خصوص در زمان شکوفه دهی و باردهی خسارت آفرین خواهند بود.

بهترین خاک جهت پرورش نهال های پسته احمد آقایی:

کاشت نهال پسته در زمین و خاک های کم آب و شور مرسوم می باشد. برای عملکرد بالا بهتر این نهال در زمین هایی با شوری مناسب و در حد مجاز کاشته شود. درخت پسته احمد آقایی؛ در برابر شوری فقط مقاوم بوده و می تواند به رشد و محصول آوری خود ادامه دهد.

تا عمق 2 متری خاک درختان پسته را نرم و غنی از مواد آلی می کنیم. پیش از کاشت نیاز به آزمون و بررسی خاک توسط متخصص برای تشخیص انواع کودهای حیوانی و شیمیایی می باشد.

مهم ترین کودها و سم ها برای بهبود راندمان نهال پسته احمد آقایی:

غذای گیاه پسته با کود دهی و از طریق چالکود یا حفر کانال تامین می شود. به این جهت می توان از کودهای حیوانی نظیر کود گاوی و گوسفندی و همینطور کود سبز بهره برد. با آبیاری قطره ای می توان به خاک نهال پسته احمد آقایی، کود سولفات آمونیوم و سولفات پتاسیم اضافه نمود. کود با تامین مواد لازم گیاه، موجب افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری و تولید پسته های بهتر و بیشتر می شود.

سموم نیز با توجه به آفات و بیماری های موجود قابل تعیین می باشد. به طور مثال سم افوریا برای از بین بردن سنک پسته کارایی دارد.

مهم ترین بیماری و آفاتی که درخت پسته احمد آقایی را تهدید می کند:

بیماری از عواملی که توان رشد، باردهی و عمر درخت را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از دلایل رشد بیماری ها هوای مرطوب در زمان شکل گیری پسته ها می باشد.

مهم ترین آفت، پسیل پسته که موجب کاهش اندازه و کیفیت پسته ها می شود. با توجه به اهمیت کیفیت پسته های نهال پسته احمد آقایی، کنترل این آفت را جدی بگیرید. این آفت با تغییر بافت سیتوپلاسمی سلول گیاهی و یاخته به شکل لکه های سوخته روی برگ ظاهر می شود. به همین دلیل که مانع رشد و باعث ریزش برگ ها و جوانه های درخت می شود.

 

 

 

 

خصوصیات کلی پسته احمد آقایی:

– نوع پایه نهال پسته احمد آقایی: بذری

– زمان گلدهی نهال پسته احمد آقایی: 10-16 فروردین

– زمان برداشت نهال پسته احمد آقایی: 10 شهریور به بعد

– زمان باردهی نهال پسته احمد آقایی: یک سال پس از پیوند

– مقاومت در برابر آفات نهال پسته احمد آقایی: خوب

– وزن میوه پسته احمد آقایی: 2 گرم

– حداکثر ارتفاع نهال پسته احمد آقایی: 3 متر

– رنگ میوه پسته احمد آقایی: استخوانی

– نوع شکوفه نهال پسته احمد آقایی: زود شکوفه

– نوع میوه نهال پسته احمد آقایی: زودبازده

عمر مفید نهال پسته احمد آقایی:

نگهداری و حفاظت از نهال پسته نقش مهمی در باردهی و همچنین در طول عمر نهال خواهد داشت. البته نقش ژنتیک نهال نیز در این مبحث اجتناب ناپذیر است. اما اگر بتوانید نیاز این نهال را به خوبی تامین کنید، باردهی آن تا سالیان متمادی ادامه خواهد داشت و این نهال سود زیادی برای شما به همراه خواهد داشت بطور کل عمر مفید نهال پسته احمد آقایی حدودا 100 سال است.

وزن میوه پسته احمد آقایی:

وزن هر پسته احمد آقایی حدود 2 گرم است.

خرید نهال

جهت خرید نهال می توانید از قسمت فروشگاهی سایت بصورت آنلاین خرید کنید ویا اگر نیاز به مشاوره داشتید با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با مشاوران ما در تماس باشید. مشاورین بخش نهال همواره آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

پیج مدیریت

تماس باما

برگشت به منوی تماس ها

پیج مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها