Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
3 فوریه 2023

نهال بادام دیرگل فرانیس

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یک نهال دیرگل هست که ریشه در کشور فرانسه دارد این نهال مقاومت خوبی به سرما دارد و یکی از پر محصول ترین ارقام نهال بادام می باشد. این نهال در سایت جایا کالا بصورت لیبل دار موجود می باشد و آماده ارسال به تمام نقاط کشور می باشد. در این مقاله سعی خواهیم کرد توضیحات مختصری از نهال بادام فرانیس ارائه دهیم تا هرگونه سوال و راهنمایی لازم داشته باشید بتوانید در ان مقاله بدست آورید. ما تلاش می کنیم با ارائه مقالات انواع نهال ها کمکی در یادگیری ویژگی ها و نحوه کاشت بهتر و برداشت سود عالی از این نهال ها را ارائه دهیم.

ویژگی های نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یک نوع نهال از بهترین ارقام نهال در خانواده بادام می باشد. این نهال بعد از اینکه گرمای آفتاب کامل به زمین بنشیند شکوفه می دهد به اصطلاح دیر رس می باشد. خوشبختانه نهال بادام فرانیس یکی از مقاومترین نهال هایی هست که دربرابر امراض مختلف مقاوم هست و رسیدن به سن بلوغ آن سریعتر هست. به همین جهت اکثرا برای رسیدن به سود دهی بالا از این نهال پر ثمر در لیست نهال های پر سودشان قرار می دهند وبه آن توجه ویژه ای می کنند. اصطلاح خارجی نهال بادام فرانیس Ferragnes Almond می باشد و با این نام معروف شده هست.

 

 

 

ارتفاع و نحوه باردهی نهال بادام فرانیس

درخت بادام فرانیس جز ضخیم ترین درختان در بین نهال های بادام محسوب می شود. قدرت و ضخامت شاخه های آن بسیار خوب هست و موقع باردهی بالا مقاومت خوبی به وزن میوه ها نشان می دهند. کارشناسان نهال بعداز تحقیقات در مورد درخت بادام فرانیس به این نتیجه رسیده اندکه این درخت تا 4 متر می تواند ارتفاع داشته باشد. البته این میزان ارفتاع می تواند بسته به روش های نگهداری و رسیدگی هایی که بهش می شود کوتاه یا مقداری بلندتر هم بشود.

ظاهر و میوه نهال بادام فرانیس

شاید تا حالا در مورد نهال بادام فرانیس اطلاعات کافی نداشته اید باید بگویم که این نهال مقاومت بسیار بالایی به سرما دارد. سرمای بسیار بالایی که می تواند اکثر نهال ها را خراب کند بر این نهال تاثیری نخواهد گذاشت. ظاهر محصولات درخت بادام فرانیس شکل بیضوی دارند. جنس پوست این نهال ضخیم هست ولی راحت شکسته می شود . محصولات این نهال نیز جز بادام های کاغذی محسوب می شود ولی بعد از عبور از پوست کاغذی آن به مغز خوش طعم و لذیذ آن می رسیم که علاوه بر خوش طعم بودن فواید بسیار بالایی به بدن انسان دارد.میوه نهال بادام فرانیس یکی از نیاز های اساسی بدن انسان هست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

منطقه مناسب برای پرورش نهال بادام فرانیس و زادگاه آن

در ابتدای این مقاله عرض کردیم که این نهال در کشور فرانسه متولد شده و به مرور زمان به اکثر کشور ها دنیا نیز رسیده هست. این نهال بعد از رسیدن به کشور ایران خواهان بسیار زیادی برای خود پیدا کرده هست که به عنوان یکی از مرغوب ترین نهال های بادام نیز شناخته شده هست. از آنجا که کشور ما خاک بسیار حاصلخیزی دارد این نهال در اکثر مناطق ایران بخصوص در مناطق سرد سیری ایران رشد بسیار خوبی دارد. نهال بادام فرانیس در جایا کالا بصورت اصلاح شده موجود می باشد. اصلاح شده این نهال همراه با پیوند بر روی پایه مناسب باعث خواهد شد هم در مناطق مختلف کاشته شود و هم محصولات فوق العاده ای خواهد داشت.

 

مشخصات بارز نهال بادام فرانیس

در هر میوه درخت بادام حدود 10 درصد پوست آ ن را شامل می شود که 90 درصد آن شامل مغز این نهال هست

نهال بادام فرانیس شکوفه هایی صورتی رنگ خواهد داشت و برگ های آن بسیار بزرگ وپهن موجدار هستند.

نهال بادام فرانیس مانند گردو با پوسته ای سبز رنگ رشد می کند. وقتی موقع برداشت محصول می شود پوسته سبز رنگ آن به راحتی از خود بادام جدا شده و به پوسته چوبی آن خواهید رسید.

محصولات بادام فرانیس پوسته ای ظریف دارند بطوری که با فشار کم نیز راحت میشکنند این نوع بادام را بادام کاغذی می نامند و محصولات این نهال نیز ازخانواده کاغذی می باشند.

مغز برخی از میوه های این نهال بصورت دوقلو هستن که بعد از بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که حدود 8 درصد از بادام های فرانییس به این شکل هستند.

 

ویژگی های نهال بادام فرانیس

 • خاستگاه :فرانسه
 • ارتفاع : عمودی با شاخ و برگ زیاد
 • محل استقرار میوه: روی گل خوشه های بالایی
 • زمان شکوفه زدن:  خیلی دیرگل هست
 • برداشت محصول : شهریور ماه
 • روش باردهی : اسپور
 • رنگ پوسته : سبز که به راحتی جدا میشود
 • میزان سختی پوست: کاغذی پربار
 • درصد دوقلو زایی : 7 درصد
 • رنگ هسته بادام : قهوه ای روشن
 • میزان وزن مغز بادام نسبت لایه پوست :  ۹۰ درصد
 • وزن : متوسط
 • وزن مغز بادام : یک گرم
 • ظاهر برگ بادام فرانیس :باریک , دراز و نوک تیز و کمی موج دار و بسته به ژنوتیپ با لبه های صاف , نیزه ای
 • رنگ شکوفه های بادام فرانیس : سفید یا صورتی
 • عمر اقتصادی بادام فرانیس : 40 الی 45 سال
 • اندازه ارتفاع نهال بادام فرانیس : متغییر از 6 الی 7 متر میباشد

سال شروع باردهی نهال بادام فرانیس و مقدار باردهی هر درخت بالغ فرانیس

می‌توان گفت آبیاری و تغذیه مناسب درخت بادام فرانیس بر میزان باردهی آن بسیار تأثیرگذار است. پس از کاشت نهال، درخت از سال دوم شروع به باردهی می‌کند و معمولاً برداشت میوه در اواخر شهریور ماه است. در هر هکتار از درخت بادام میزان باردهی تا 5 تن تخمین زده می‌شود. اگر تمام شرایط نگهداری این درخت را به خوبی رعایت کنید، هر درخت در حدود 30 کیلو باردهی خواهد داشت.

عمر مفید درخت بادام فرانیس و پارامترهایی مؤثر در میزان عمر آن:

سن مفید باردهی درخت نهال بادام فرانیس؛ با توجه به بسیاری از پارامترها، 30 تا 40 سال است براورد شده است. میزان کوددهی، نوع کوددهی، سم‌پاشی‌های صحیح، انتخاب روش آبیاری و هرس به موقع از جمله فاکتورهایی هستند که در رشد و ماندگاری tree نقش بسیار مهمی دارند و باعث می‌شوند یک درخت بادام تا 50 سال عمر کند.

فصل مناسب کاشت و چگونگی مراحل کاشت نهال بادام فرانیس:

 • اولین نکته‌ ای که باید برای کاشت بادام های فرانیس، در نظر بگیرید، شرایط جغرافیایی است.
 • بهترین فصل، اواسط آبان تا آذر ماه است اما این نهال در مناطق سردسیر نیز قابل کشت است.
 • می‌توانید در اواخر زمستان و اوائل بهار نیز اقدام به کشت این نهال کنید. شما می‌توانید این نهال را در دو صورت گلدانی و در زمین زمین بکارید.
 • اگر در زمین نهال های فرانیس را می‌ کارید، حفره‌ ای که در زمین برای کاشت درخت در نظر می‌گیرید باید اندازه مناسبی داشته باشد.
 • در حدود یک متر ارتفاع داشته باشد و فاصله دو نهال بادام حداقل باید بین 5 تا 10 متر از یکدیگر باشد.
 • این فاصله کمک می‌کند تا ریشه‌ها بیشتر و بهتر رشد پیدا کنند. همچنین دمای 42 درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای رشد بهینه این نهال و محصول دهی بالا خواهد بود.
 • زاویه کاشت درخت نیز باید به سمت جنوب غربی باشد تا از سوختگی برگ‌ها و تنه آن جلوگیری شود.

روش های آبیاری درخت بادام فرانیس

همه درختان بادام فرانیس, نیاز به آبیاری فراوان دارند تا محصولات پر بار بدهند. ریشه نونهال های بادام هرگز نمیتوانند آب مورد نیاز خود را از خاک جذب کنند و نیاز به آبیاری بالایی دارند. ولی وقتی بزرگ می شوند دیگر خودشان قادر به جذب آب از خاک خواهند شد. ولی یادتان باشد آبیاری بیش از حد نهال های بادام را خراب خواهد کرد. بعنوان مثال نباید حالات باتلاقی بوجود بیارید یا هرگز نباید نهال ها در سیل آب غوطه ور شوند.

عده ای می خواهند نهال بادام فرانیس را به صورت دیم آبیاری کنند.آبیاری بادام به روش دیم منجر به کوتاه شدن درختان و ارائه محصولات بی کیفیت خواهد بود پس نیاز دارید به صورت قطره ای آبیاری کنید که بهترین روش آبیاری نهال بادام فرانیس همین روش خواهد بود.

خاک مناسب جهت کاشت نهال بادام فرانیس

طبق نظریه کارشناسان و مدیران نهالستان های زیر نظر جایا کالا برای کاشت نهال بادام ابتدا باید خاک مورد نظر آزمایش گردد. در صورت کمبود نیاز های غذایی نهال بادام فرانیس  نیاز های غذایی آن باید تامین شودو از طریق مواد های تقویت کننده این کار انجام گردد. برای پرورش و رشد مناسب درخت بادام فرانیس خاک رسی و شنی و همچنین خاک لومی مناسبترین خاک ها برای برای کاشت نهال بادام فرانیس مناسب می باشند.

 

نهال بادام فرانیس و نیاز های آن به کود

همه نهال ها برای رشد بهتر نیاز به تقویت از طریق کود های مختلف دارند. نهال بادام فرانیس نیز برای رشد بهتر و تغذیه عالی از خاک نیاز به کود هایی دارد که ما شما را با آن کود ها آشنا خواهیم کرد. ابتدا باید خاکی که در آن نهال بادام فرانیس کاشته می شود بررسی گردد که چه نوع خاکی هست آیا خاک شور هست یا معمولی یا قلیایی هست ویا غیره, اکر خاکی که نهال بادام فرانیس در آن کاشته می شود بصورت شور  و یا قلیایی باشد بهترین کود لازم به این نوع خاک کود گوگردی هست در واقع کودی که استفاده می شود باید خاصیت ضد شوری را  داشته باشد و کود گوگردی خاصیت ضد شوری دارد.

توجه: پیشنهاد جایا کالا برای شما این هست که هرکودی که استفاده می کنید ابتدا روی یکی دوتا نهال تست کنید اگر جواب داد با خیال راحت روی همه نهال ها اعمال کنید.

بیماری هایی که نهال بادام فرانیس را تهدید می کنند

یک نوع بیماری عفونت قارچی نهال بادام فرانیس را تهدید می کند که برای جلوگیری از آن می توانید برگ های قهوه ای رنگ مریض  بادام را بسوزانید و یا برگ های ریخته شده را جمع آوری کنید. و همچنین سم پاشی را به موقع انجام دهید با وجود مقاومت بالای نهال بادام فرانیس به بیماری ها حتما لازم هست جانب احتیاط را رعایت کنید.

 

بادام فرانیس

سمپاشی درخت بادام فرانیس

همه درختان در محیط زیست در معرض امراض و آفت های محیط هستند. نهال بادام فرانیس بااینکه مقاومت خوبی به آفت زدن دارد ولی نباید جانب احتیاط را رعایت نکرد. باید نهال بادام فرانیس را هم مثل نهال های ارقام دیگر بادام سمپاشی کنید. نهال بادام فرانیس خاصیتی دارد که با هرس کردن و تغذیه مناسب میتواند آفت ها را ازبین ببرد ولی محض احتیاط با سم های مناسب بادام، درختان بادام باغتان را سمپاشی کنید. یاد آور می شوم که برای سمپاشی فصل های بهار و زمستان را انتخاب کنید.

 

نحوه هرس درخت بادام فرانیس و زمان مناسب آن

درخت بادام فرانیس برای باردهی باکیفیت و بالا نیاز له هرس کردن شاخه های زائد دارد. نیاز هست که برای هرس کردن درختان بادام حتما شاخه های خشک و بدون ثمر را با ابزار مناسب باغبانی جدا کنید. هرس کردن باعث تابش نور بیشتر له درختان و رشد بهتر محصولات و کم شدن ارتفاع آن و درنتیجه کاهش هزینه های برداشت محصول و سم پاشی خواهد شد. مطمن باشید ریشه درخت بادام برای رساندن تغذیه به تمام شاخه های درخت توانایی لازم را نخواهد داشت به همین دلیل هرس کردن شاخه های خشک باعث رشد بهتر درخت خواهد شد.وعلاوه برآن عمر درختان بادام فرانیس نیز بیشتر و بیشترتر خواهد شد و این یعنی عمر اقتصادی درختان نیز بیشتر خواهد شد.

آبیاری نهال بادام 

یک هکتار نهال بادام برای بارور شدن در طول سال بین ۶ تا ۸ هزار متر مکعب آب نیاز دارد،  در کشت دیم بادام و در مناطقی که بارندگی سالانه آنها زیر ۴۰۰ میلی لیتر است، کشت دیم ریسک بالایی دارد. بطورکلی آبیاری نهال بادام فرانیس یک بار در هفته در طول سال اول پس از کاشت لازم است. کاهش آبیاری به هر دو تا چهار هفته در سال های بعدی انجام می گیرد. تنظیم آبیاری برای جلوگیری از غرق شدن ریشه در آب و اجازه یافتن خاک به خشک شدن ضروری است.

 

بادام فرانیس

 

قلمه زدن و قیم گذاری نهال بادام وتاثیرات آن در نهال بادام فرانیس

برای قلمه زدن مناسب باید از شاخه های بزرگ و کامل درخت انتخاب کنید. برای هر درخت زمان مناسب خاص خودش را دارد که در نهال بادام فرانیس بهترین زمان پاییز اعلام شده هست. و اندازه قلمه ها حدود 30 سانتی باید باشد.ابتدا باید ته قلمه را با هورمون  مخصوص ریشه کن آغشته کرده و در محیطی قرار دهید که خاک وجود نداشته باشد. سپس  ظرف مربوطه را با کیسه پلاستیکی پوشش دهید و برای بررسی رطوبت آن به آن سر بزنید. اگر جوانه ها دیر بزنند نگران نباشید چون جوانه زدن در بادام مقداری زمان برهست.

گرده افشانی نهال بادام فرانیس 

گرده افشانی نهال بادام فرانیس  معمولا نهال بادام شکوفه  و نهال بادام سهند می باشد. البته زنبور ها هم این کار را برای بادام انجام میدهند که دربین زنبورها، زنبور عسل بیشترین گرده افشانی را برای بادام انجام می دهد ولی برای رشد خوب بهترهست از گرده افشانهای بادام سهند و بادام شکوفه هم استفاده کنید تا محصولات بادام کاغذی فرانس بیشتر و با کیفیتر باشد.

خواص بادام

بادام مغزی دارد که به تنهایی کلی فواید را در خود دارد. بادام برای جلوگیری از بیماری های قلبی و کاهش وزن بدن ، تقویت ایمنی بدن , شاداب کردن سیستم عصبی ، طراوت و شادابی پوست و غیره مناسب هست. خواص بادام بقدری زیاد هست که در این مقاله نمیشه به آن پرداخت . بخاطر همین ما برای خواص بادام یک مقاله مخصوص خودش تنظیم خواهیم کرد.

توجه توجه:

یکی از نکات مهم را در نظر داشته باشید اینکه متاسفانه سرمای دیر رس بهار که در برخی مناطق آن هم بعضی مواقع پیش میاید ممکن هست گل های نهال بادام را خراب کند. آندسته از بادام هایی که شکوفه هایشان در حال تغییر به بادام هست بسیار آسیب پذیرتر می شوند. البته در نهال بادام فرانیس به دلیل دیرگل تر بودن از بقیه بادام های دیرگل این خطر تقریبا محال هست که سراغ این نهال بیاید.

 

سخن آخر و خرید نهال بادام فرانیس

نهال دیرگل و کاغذی بادام فرانیس بصورت اصلاح شده و پیوندی و بذری و پایه رویشی در جایا کالا موجود هست. با ضمانت کیفیت و سلامت و سبز شدن با لیبل و شناسنامه برای مشتریان عزیز ارائه میگردد. می توانید برای خرید نهال بادام فرانیس از لینک خرید نهال بادام فرانیس وارد بخش فروشگاهی این محصول شوید و به صورت اینترنتی هرتعداد که لازمتان هست خرید کنید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره میتوانید از طریق شماره های ثبت شده در پایین صفحه با ما در تماس باشید.

فروشگاه جدید جایا کالا

خرید نهال بادام  (انواع نهال بادام)

خرید نهال گردونواع نهال گردو)

خرید نهال (قیمت انواع نهال)

از خوانندگان این مقاله نهایت تشکر را دارم. در صورت هرگونه ایرادی که در مقاله وجود دارد یا هرگونه انتقاد و پیشنهادی دارید در نظر سنجی ما را همراهی کنید باتشکر تیم جایا کالا

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • تحویل اکسپرس

 • پرداخت در محل

 • هفت روز ضمانت بازگشت

 • ضمانت کالا

 • پشتیبانی آنلاین

آذربایجان غربی 

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت جایا کالا می باشد

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare