نهال پسته جایا

نهال پسته جایا

خرید نهال پسته هیبریدی

نهال پسته هیبریدی ویژگی هایی خاص نسبت به بقیه پسته ها دارد که این پسته را نسبت به پسته های دیگر ممتاز می می کند یکی از ویژگی های پسته هیبریدی مقاومت آن درمقابل آفات و بیماری ها هست , ویژگی دوم پایه بسیار خوبی دارد و با پیوند پسته هایی از جمله نهال پسته احمد آقایی  و یا نهال پسته اکبری می توان ازاین نهال ها محصول پر باری برداشت کرد. وبه یک محصول اقتصادی دست یافت .

جهت خرید نهال پسته کلیک کنید

خرید نهال پسته اکبری

پسته اکبری یکی از مرغوبترین پسته ها هست که نهال آن اولین بار در ایران کشف شده و از این رو بومی ایران گشته هست. بیشترین کشت پسته اکبری در استان های خراسان و کرمان می باشد.

از بهترین انواع نهال پسته می توان رقم اکبری را به جرات در بهترین پسته ها قرار داد. البته برای رشد بهترین همین رقم باید آن را به پایه های مقاوم و دیرگل و زود بازده پیوند زد در این صورت پسته های مرغوب و با کیفیتی را شاهد خواهید بود.

خرید نهال پسته شاه پسند دامغان

خرید نهال پسته شاه پسند دامغان , از ارقام بومی با بازدهی مناسب که از نظر پسته کاران دور نمانده درخت پسته دامغان، می باشد. وزن پسته به همراه شکل بادامی و کشیده گونه خنجری دامغان، امکان تجارت محصول را به باغداران می دهد.

رنگ سبز و ناب مغز پسته خنجری به همراه روغن فراوان، تولید بهترین خلال پسته ها را ممکن می کند. علاوه بر این نهال پسته دامغان دیرگل و متوسط رس بوده و کمتر در معرض خطر شرایط محیطی قرار دارد.

 

خرید نهال پسته قزوینی

نهال پسته قزوینی یکی از ارقام پسته می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد. این ویژگی های خاص پسته قزوینی دلیل محبوبیت این نهال پسته در میان بعضی از باغداران می باشد. از جمله این ویژگی ها قابلیت ورقه و خلال شدن بالای این پسته می باشد. پسته قزوینی در هنگام برش مغز پسته خرد نمی شود و یکی از بهترین نوع پسته ها در تهیه خلال پسته می باشد.

 

خرید نهال پسته نوق

پسته نوق از نوع پسته های کشیده و بادامی است. در ابتدا رنگ نوک پوسته ی رویی پسته نوق سبز متوسط است ولی به مرور و با رسیدن پسته رنگ آن به صورت زرد یکنواخت می شود. شکافی بر روی این پوست دیده می شود. ضخامت پوست استخوانی این پسته تقریبا نازک بوده و به صورت خندان و به رنگ استخوانی می باشد.

مغز پسته نوق به رنگ قرمز روشن و قرمز تیره است که دارای طعم و عطر بی نظیر و بازار پسندی می باشد.محصول نهال پسته نوق به صورت خوشه ای رشد می کند 

 

خرید نهال پسته ممتاز

اصالت نهال پسته ممتاز، به یکی از روستاهای شهر پسته خیز رفسنجان برمی گردد. با توجه به عادت آب و هوایی این رقم، شاهد کاشت آن در برخی از مناطق پسته کاری ایران هستیم. در نظر داشته باشید پسته ممتاز عنوان یک رقم و از پسته ممتاز احمد آقایی یا زرندی متفاوت می باشد.کاشت درخت پسته ممتاز، در مناطقی با تابستان های نسبتا گرم نتیجه بخش خواهد بود. به همین خاطر این نهال ها ترجیحا در مناطق کوهستانی با ارتفاع بلند از سطح دریا کاشته شوند. گذران یک دوره زمستانی سرد و رفع نیاز سرمایی، مشابه دیگر ارقام پسته اهمیت دارد.

 

خرید نهال پسته احمد آقایی♥

پسته یکی از مغز های بسیار پرطرفدار و ارزشمند است زیرا فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارد و علاوه بر فواید طعم بسیار خوشمزه ای نیز دارد.از این رو بدلیل پرطرفدار بودن قیمت بالایی نیز دارد

گران قیمت بودن این مغز یک دلیل مهم برای کاشت هرچه بیشتر آن شده است زیرا باغدار با داشتن یک باغ پسته هرساله به بازدهی اقتصادی بسیار بالایی دست می یابد.

 

خرید نهال پسته بادامی

خرید نهال پسته بادامی , یکی از مهم‌ترین عوامل در احداث باغ و موفقیت در باغداری استفاده از نهال مناسب میباشد.از آنجا که احداث باغ پسته یک سرمایه گذاری بلند مدت میباشد و رقم پایه مانند پایه و اساس باغ پسته بوده و نهال پیوندی روی آن پیوند خواهد شد باید رقمی مناسب و ایده آل استفاده نمود.رقم بادامی ریز زرند بهترین رقم برای کاشت پسته به عنوان پایه می باشد که قابلیت پیوند همه ارقام پیوندی بر روی آن جهت بهره برداری و عملکرد ایده آل وجود دارد.

 

 

خرید نهال پسته اوحدی(فندوقی)

پسته اوحدی از انواع پسته کروی و فندقی می باشد. این پسته تقریبا ریز می باشد و هر کیلو از آن تعداد بیشتری می شود. این پسته از انواع پسته مقرون به صرفه می باشد. پوست رویی این پسته به رنگ ارغوانی قرمز است. این پسته 98 درصد خندان است و درجه خندانی آن متوسط می باشد. وزن هر پسته اوحدی حدود 2.7 گرم است که 38 درصد از وزن پسته را پوست رویی تشکیل می دهد.روی هر خوشه از نهال پسته اوحدی حدود 20 پسته وجود دارد ولی به دلیل طویل بودن خوشه ها، پسته ها با تراکم کم بر روی خوشه به نظر می رسند. این نهال قدرت رشد متوسط دارد

 

خرید نهال پسته کله قوچی

نهال پسته کله قوچی؛ بزرگترین پسته های جهان را با ظاهری شکیل و طعمی لذیذ تولید می کند. پسته های درشت و خندان این رقم سهم زیادی از بازار تجاری را در دست دارد. رقمی که در کنار ارقام مشهوری همچون پسته اکبری و پسته احمد آقایی قرار می گیرد. با توجه به توان درخت در تولید انبوه پسته های درشت، کاشت و پرورش این نهال بسیار ارزشمند خواهد بود.

 

نهال پسته

بدون شک یکی از ارقام میوه پرسود برای پرورش و احداث باغ، نهال پسته است. نهال پسته به علت میوه‌های پرطرفدار و گران قیمتی که دارد؛ میتواند بهترین انتخاب برای هر باغداری به حساب بیاید.

انواع روش کاشت پسته

کاشت پسته و پرورش باغ پسته یکی از بهترین انتخاب‌ها برای زمین‌هایی است که دارای شرایط اقلیمی و آب وهوایی مطلوب هستند. (برای آگاهی از شرایط اقلیمی و اب و هوایی سازگار با نهال پسته پیشنهاد میکنیم به مقاله اصول احداث باغ پسته در سایت پالیز مراجعه کنید.)

به طور کلی در کشور ایران نهال پسته به 2 روش کشت میشود:

کشت بذر پسته در زمین اصلی

تهیه نهال پسته و کاشت در زمین اصلی: شما میتوانید نهال پسته را در خزانه؛ گلدان و یا در زمین اصلی بکارید.

هریک از این روش‌ها مزایا و معایب خاصی دارند. شما باید با توجه به نوع نیاز و مدت زمان مدنظرتان یکی از این دو روش را انتخاب نموده و باغ پسته خود را احداث کنید. از مزایای خرید نهال پسته به جای کاشت بذر:

صرفه جویی در زمان حداقل 2 سال

تهیه نهال تضمین شده و سالم عاری از آفات و بیماری‌ها از نهالستان معتبر

برخورداری از پشتیبانی دائمی نهالستان

انجام عملیات پیوند و ضدعفونی و هرس توسط نهالستان

احتمال عدم گیرایی نهال نسبت به بذر کمتر است.

کاشت نهال پسته

پس از خرید نهال پسته نوبت به کاشت آن در باغ میرسد. شما باید ابتدا با تراکتور خاک را شخم عمیق (تا 2 متر) بزنید. تا تمامی لایه‌های سخت و سنگین خاک بشکند و با هم مخلوط شود. با توجه به نقشه زمین و فواصل کاشت درختان و طرح توجیهی باید چاله‌های کاشت نهال را در فواصل مناسب در خاک ایجاد کنید. پس از قرار دهی نهال در خاک آن را با مخلوطی از کود دامی پوسیده و خاک مرغوب پر نمایید. و روی آن با پا فشار دهید تا اکسیژن خاک خارج شود.

کاشت نهال پسته در گلدان

برای کاشت پسته در گلدان در اوایل فصل بهار کیسه های پلاستیکی سیاه رنگ مناسبی تهیه کنید که قطر آنها بین 10 تا 15 سانتیمتر و ارتفاعی برابر 25 تا 30 سانتیمتر داشته باشند. درون کیسه ها را با کود زراعی + کود گاوی + ماسه پر نمایید. بذرهایی که از قبل خیسانده بودید را در عمق 2 تا 3 متری درون خاک قرار داده و روی آن را با خاک بپوشانید.

کاشت بذر در زمین

بهترین زمان برای کاشت بذر در زمین اواخر اسفند و با اوایل فصل بهار است. ابتدا باید بذرها را بین 24 تا 48 ساعت در آب بخیسانید. سپس آن‌ها را از آب خارج کرده و آبکشی کنید. پس از آن باید با استفاده از سموم قارچ کش یا هیپوکلرید سدیم (مایع سفید کننده) بذرها را ضد عفونی کنید.

بذرها را در یک کیسه پارچه ای قرار داده و بین 4 تا 5 روز مرطوب نگه دارید. دمای هوا برای جوانه زنی بذر بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد است. پس از جوانه زدن آنها باید با استفاده از قارچ کش بذرها را ضد عفونی نموده و سپس میتوانید آنها را بکارید.

در مرحله بعدی در زمین‌هایی که آب و خاک شیرین دارند؛ بذرها را پس از گاورو شدن زمین در باغ میکارند. اگر خاک باغ سنگین است باید داخل گودال را با استفاده از ماسه بپوشانید. این کار باعث افزایش اکسیژن رسانی به ریشه میشود. عمق تقریبی چاله کاشت باید 2 تا 5 برابر بزرگتر از قطر بزرگترین بذر باشد.

فاصله کاشت نهال پسته

درختان پسته دارای تاج بزرگ و گسترده ای هستند. از طرفی ارتفاع درخت در مواردی به 10 متر نیز میرسد. از این رو برای پیشگیری از ایجاد اختلال در دریافت نور خورشید توسط شاخه و برگ‌ها؛ لازم است نهال پسته را در فواصل3 تا 4 متر در ردیف‌هایی با فاصله 6 تا 7 متر در خاک بکارید.

بهترین زمان کاشت

بهترین زمان برای کاشت نهال پسته، هنگامی است که نهال به خواب رفته باشد. در مناطق گرمسیری بهتر است کاشت درخت در فصل پاییز انجام شود. در واقع باید قبل از فرا رسیدن روزهای یخبندان، ریشه‌های نهال با محیط جدید وفق پیدا کنند؛ در غیر اینصورت کاشت نهال ناموفق خواهد بود.

آیا پرورش درخت پسته در باغچه ممکن است

برای کاشت درخت پسته؛ در باغچه ابتدا به آب و هوای محل زندگی خود دقت داشته باشید. اگر جزء مناطق گرمسیری هستید، می‌توانید شروع به کاشت پسته نمایید. برای شروع پرورش درخت پسته در باغچه، ابتدا بذر پسته را شسته و آن را درون یک پارچه خیس قرار دهید. بذرها را همراه با این پارچه، تا یک هفته در دمای اتاق قرار دهید. می‌توانید بذر را در گلدان یا در باغچه بکارید.

بهتر است کاشت بذر پسته؛ را در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام دهید. بذرها را در عمق 2 تا 3 سانتی متری خاک قرار داده و روی آن‌ها را ماسه بریزید. اگر نهال را در گلدان کاشته‌اید، بهتر است در فصل پاییز یا بهار آن را به داخل باغچه منتقل کنید تا کاشت نهال پسته با موفقیت انجام شود.

عمق گودال

در خاکهای نامناسب باید گودالی به قطر نیم تا 1 متر و عمق 1 و نیم متر در خاک ایجاد نمایید. سپس در چاله خاک مرغوب و کمی اسید هیومیک بریزید.

در خاک‌های مرغوب باید چاله کاشت بین 40 تا 50 سانتیمتر قطر و بین 50 تا 60 سانتیمتر عمق داشته باشد. تا به ریشه نهال پسته در هنگام کاشت فشاری وارد نشود.

خاک مناسب رشد نهال پسته چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

خاک مناسب رشد نهال پسته باید از لحاظ اسیدیته خنثی باشد. میزان PH خاک بسیار حائز اهمیت ‌است. همچنین خاک باید به گونه‌ای باشد که درخت پسته بتواند در آن ریشه کند. بنابراین باید از نفوذ پذیری خوبی برخوردار باشد.

کوددهی

درختان پسته را 2 بار در سال کوددهی کنید. کود را باید در زیر خاک و در فاصله 25 تا 30 سانتیمتر از درخت چال کنید.

بهترین کود برای این درختان در فصل پاییز تا زمستان؛ کودهای حیوانی مثل کود گاوی و گوسفندی است. در دوره آبیاری درختان نیز بهتر است از کودهای شیمیایی ازت و فسفره استفاده کنید.

ضدعفونی

ضدعفونی یکی از مراحل مهم پیش از کاشت نهال و بذر پسته است. این کار از احتمال ابتلای درخت به بیماری‌ها و آفات میکاهد.

برای ضدعفونی نمودن بذر پسته پیش از کاشت، از سموم قارچ کش مثل کاربوکسین تیرام؛ بنومیل و… به نسبت 52/5 تا 3 در هزار استفاده نمایید. بعد از جوانه زدن بذرها نیز از قارچ کش PCNB یا بنومیل 4 در 1000 استفاده کنید.

نحوه کاشت

برای کاشت نهال پسته باید نهال نر و ماده را به نسبت 15 به 1 (15 درخت ماده؛ 1 درخت نر) خریداری نمایید. سپس با توجه به فاصله کاشت در فصل مناسب نهال ها را در خاک قرار دهید. توجه کنید که محل کاشت باید به خوبی نور خورشید را دریافت نماید.

آبیاری

درخت پسته مقاومت بسیار عالی در برابر خشکی از خود نشان میدهد. در مناطقی با بارندگی مطلوب نیازی به آبیاری درختان پسته وجود ندارد. البته در فصول گرم سال که بارندگی کمتر و یا صفر است. لازم است درختان پسته را هر 2 هفته یکبار آبیاری کنید.

هرس

هرس فرم و هرس جامی شکل، دو نوع هرس درخت پسته، هستند. هرس فرم به منظور اصلاح شاخه‌های اضافه انجام می‌شود. هرس جامی شکل، ظاهر کلی درخت را به شکل یک جام در می‌آورد. در این فرم از هرس، پایین درخت نازک و بالای آن بزرگ می‌شود. این هرس در ایران به ندرت انجام می‌گیرد. در کل دو نوع هرس فرم و هرس جامی برای درختان پسته وجود دارد.

در هرس فرم شاخه‌های اضافه را اصلاح میکنیم. و در هرس جامی شکل کلی درخت را به صورت یک جام درخواهیم آورد. در هرس جامی پایین درخت نازک و بالای آن بزرگتر است.

شایع‌ترین بیماری و آفات درخت پسته چیست؟

مهم‌ترین آفت درخت پسته، پسیل معمولی پسته یا شیره خشک ‌است. پسیل پسته یه حشره کوچک است که شیره گیاه را می‌مکد و پوکی پسته را زیاد می‌کند. این آفت، پسته را ضعیف نموده و روی برگ‌های آن نیز لکه ایجاد می‌کند.

خرید نهال

جهت خرید نهال می توانید از قسمت فروشگاهی سایت بصورت آنلاین خرید کنید ویا اگر نیاز به مشاوره داشتید با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با مشاوران ما در تماس باشید. مشاورین بخش نهال همواره آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

پیج مدیریت

تماس باما

برگشت به منوی تماس ها

پیج مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها