نهال پرتقال جایا

 

خرید نهال پرتقال محلی سیاورز

پرتقال سیاورز از ارقام بومی است که از شمال به جنوب برده شده است. رقم غالب منطقه شرق گیلان و غرب مازندران را در بر می گیرد. این رقم جز ارقام بومی قدیمی این استانها بوده که از این طریق به استانها ی جنوبی نیز برده شده است. ( لازم به ذکر است این میوه در نهالستان میرنیا آماده ارائه می باشد).زمان رسیدن این رقم اواخر پائیز یا اوایل زمستان می باشد. در ادامه به بررسی  ترکیبات شیمیائی و خواص داروئی پرتقال ها پرداخته می شود.

 

خرید نهال پرتقال والنسیا

این نوع پرتقال اولین بار در فلوریدا ، آمریکا کشف شد. نام دیگر آن نارنجی کوهی است. پرتقال والنسیا ممکن است آخرین نوع پرتقال ممکن باشد. اما رشد آن سریعتر از تامسون است. وقتی درختی گل می دهد ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد تا گل به میوه تبدیل شود.درخت پرتقال والنسیا نسبت به سرما بسیار حساس است و بهتر است در مناطق سرد و کوهستانی با برف و سرما کاشته نشود. زیرا برف و سرما باعث یخ زدگی میوه های آن می شود. 

 

خرید نهال پرتقال هاملین

این نوع از پرتقال در فلوریدا شناسائی شده است و بذر آن در سال ۱۳۴۷ وارد ایران شده است. پرتقال هاملین زودرس ترین پرتقال موجود در شمال کشور است. میوه آن پوست نازکی دارد و هنگامی که می رسد رنگ خوبی به خود می گیرد. تقریبا زرد تیره تا نارنجی روشن می شوند. بعد از چیده شدن مدت زمان زیادی در انبار با حفظ کیفیت می ماند. پوست میوه این نوع پرتقال نازک است و گوشت آن آبدار، شیرین با بافتی ترد است. درخت آن پر محصول است و تحمل خوبی در برابر سرما دارد. 

 

خرید نهال پرتقال خونی مورو

اصل این رقم ایتالیا است و در سالهای ۱۳۰۹ و ۱۳۵۱ وارد ایران شد. این رقم دارای یک تاج پهن و گرد است. رقمی بسیار پربار است که اغلب میوه های خود را به صورت خوشه های سه یا بزرگتر تشکیل می دهد. رنگدانه های آنتوسیانین در اوایل گوشت میوه تشکیل می شوند ، اما مقدار آنها در پوست ناچیز یا صفر است و فقط در شرایط مطلوب محیطی رشد متوسطی خواهد داشت.

 

 

خرید نهال پرتقال فراست ناول

این نوع از پرتقال ابتدا توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا تولید شد و چند سال بعد معرفی شد. بعد از آن این نوع پرتقال به سرعت مورد توجه قرار گرفت و در سراسر کالیفرنیا، آریزونا و مراکش کاشت شده است. میوه آن دیررس و کوچک است ولی دارای گوشتی ترد و آبدار و بدون بذر است. میوه پرتقال فراست ناول در اواخر پاییز و یا اوایل تابستان می رسد.

 

خرید نهال پرتقال تامسون ناول

پرتقال تامسون ناول از خانواده مرکبات می باشد، دارای درختی بلند تا ارتفاع ۱۰ متر است و همیشه سبز و برگ دار است. ریشه به وجود آمدن پرتقال کشور هند و چین می باشد، که به احتمال خیلی زیاد در دوران باستان از پیوند نارنگی و دارابی به وجود آمده است. پرتقال تامسون ناول هم حاصل جهش ژنتیکی پرتقال واشنگتن ناول است و برای اولین بار در باغ شخصی یهودی به نام تامسون در ایالت کالیفرنیا کاشت شده است. به علت زودرس بودن این نوع پرتقال بعدها به طور گسترده در سراسر آمریکا و کشورهای دیگرکشت شد.

 

خرید نهال پرتقال واشنگتن ناول

پرتقال تامسون ناول از خانواده مرکبات می باشد، دارای درختی بلند تا ارتفاع 10 متر است و همیشه سبز و برگ دار است. ریشه به وجود آمدن پرتقال کشور هند و چین می باشد، که به احتمال خیلی زیاد در دوران باستان از پیوند نارنگی و دارابی به وجود آمده است.

پرتقال تامسون ناول هم حاصل جهش ژنتیکی پرتقال واشنگتن ناول است و برای اولین بار در باغ شخصی یهودی به نام تامسون در ایالت کالیفرنیا کاشت شده است. به علت زودرس بودن این نوع پرتقال بعدها به طور گسترده در سراسر آمریکا و کشورهای دیگرکشت شد.

 

نهال پرتقال

میوه پرتقال در فصل پاییز در صدر پرفروش ترین ها قرار دارد و با رنگ نارنجی و شکل جذابش دوستداران زیادی دارد. آیا از نحوه کاشت درخت پرتقال و شرایط نگهداری آن اطلاع دارید؟ آیا می خواهید بدانید چگونه می توانید عملکرد را افزایش دهید و شرایط لازم را برای عملکرد بهینه آن فراهم کنید؟

این میوه که دارای خواص فراوانی است از خانواده مرکبات است و در مناطق مختلف ایران کشت و کاشته می شود. مرکبات به آب و هوای گرمسیری و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری نیاز دارند، بنابراین می توانند در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری ایران به خوبی رشد کنند.

انواع روش های کاشت پرتقال

کاشت درختان پرتقال؛ دارای روش هایی از جمله؛ نهال پرتقال، کاشت بذر و قلمه. بهترین راه برای تولید نهال پرتقال قلمه زدن است. زیرا نهال های مقاوم تر و سالم تری می دهد. نهال های تولید شده در اثر کاشت عموما ضعیف بوده و رشد خوبی ندارند و معمولاً در اثر پوسیدگی از بین می روند.

کاشت درختان پرتقال

همانطور که گفتیم بهترین روش کاشت پرتقال قلمه است و نهال هایی که از این طریق تولید و کاشته می شوند کیفیت و سلامت بهتری دارند. کاشت نهال پرتقال؛ ایجاد گودالی به عمق 0.5 تا 1 متر و استفاده از مخلوط ماسه، کود حیوانی و خاک حاوی برگ های پوسیده برای گودال ضروری است. مهم این است که درخت نارنج با اینکه رطوبت هوا را دوست دارد، اما جمع شدن آب در اطراف ریشه باعث پوسیدگی آن می شود. بنابراین باید از کاشت عمیق نهال خودداری شود.

فاصله کاشت درخت پرتقال

درختان مرکبات گونه ای از درختان هستند که فاصله نزدیک را دوست ندارند و باید با فاصله مناسب کاشته شوند تا نور و مواد غذایی کافی دریافت کنند. اگرچه با هرس به موقع و صحیح می توان رشد برگ درخت پرتقال را کنترل کرد، اما با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی، باید حداقل 3*3 متر تا حداکثر 8*8 متر در مزارع تجاری استفاده شود. نارنجی، در نظر گرفته شده است.

امروزه بسیاری از باغداران طرفدار کاشت درختان متراکم هستند و هنگام کاشت درختان پرتقال باید شرایط آب و هوایی و آب و هوایی را ترجیح داد. در مناطق معتدل که رطوبت زیاد است، کاشت متراکم و متراکم باعث افزایش آفات قارچی می شود.

از طرفی در مناطقی که گرما بیشتر و هوا کمتر یا احتمالا سردتر است، نزدیکی درختان از سرمازدگی جلوگیری می کند. البته باید در نظر داشت که فاصله کم نیاز به غنی سازی بیشتر خاک از نظر عناصر غذایی و معدنی دارد.

فصل مناسب برای کاشت نهال پرتقال

معمولاً درختان پرتقال کاشته می شود. مانند سایر نهال ها در نهایت از سرما دور می شود. در مناطقی که سرمای شدید زمستانی وجود دارد، کاشت نهال پرتقال در زمستان یا اوایل بهار توصیه می شود، اما در مناطقی که زمستان معتدل است، می توان این کار را در پاییز یا حتی در زمستان انجام داد. در مناطق شمالی ایران به طور معمول مرکبات از پاییز تا اوایل بهار کاشته می شود، اما در این مناطق مناسب تر است.

برای مثال در مناطقی که در فصل بهار باد می‌وزد، کاشت پرتقال در فصل بهار ترجیح داده می‌شود. یا در مناطقی که زمستان بسیار سرد است ممکن است نهال در زمستان یخ بزند به همین دلیل کاشت پاییزه ترجیح داده می شود.

آیا امکان کاشت درخت پرتقال در باغ وجود دارد؟

هر درختی از جمله درخت پرتقال شرایط رشد و نگهداری خاص خود را دارد و در صورت در نظر گرفتن این شرایط می توان آن درخت یا نهال را در باغ پرورش داد. توجه به نور و خاک مناسب در کنار دما و آبیاری صحیح از مواردی است که در کاشت پرتقال باید به آن توجه کافی داشت.

باغبانی و مراقبت های لازم

درخت نارنج یکی از درختان حساس به سرما است و در دمای 32 درجه و بالاتر بهترین عملکرد را دارد. همچنین به نور خورشید نیاز دارد و در شرایط نور خورشید به خوبی رشد می کند. یکی از مسائلی که برای کاشت درختان نارنج نیاز به توجه ویژه دارد، تأثیر مثبتی است که معمولاً با آبیاری زیاد به وجود می آید.

علاوه بر این، باید توجه داشت که بسیار زیاد است، خطر ابتلا به بیماری های قارچی را افزایش می دهد.

یک اصل بسیار مهم در باغبانی توجه به سلامت درختان است و هرس و کوددهی و پرهیز از آبیاری نادرست به سلامت درختان کمک شایانی می کند.

خاک مناسب برای کاشت درخت 

خاک یکی از مهمترین عوامل رشد و نمو درختان است که مواد مغذی و معدنی لازم را در اختیار آنها قرار می دهد. توجه به خاک و مواد موجود در آن به سلامت نهال پرتقال کمک می کند. به طوری که یکی از اصلی ترین راه های مبارزه با عفاف است.

نکته ای که در کاشت پرتقال باید رعایت شود استفاده از خاکی است که زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک نیمه سبک ماسه ای و رسی با PH بین ۷ تا ۸ بهترین خاک برای پرورش درختان نارنج است. خاکی که زهکشی مناسبی ندارد با حفظ آب باعث پوسیدگی ریشه می شود. ترکیبی از ماسه، خاک برگ، خاک رس و کود دامی بهترین خاک برای کاشت درختان نارنج است.

خاک مناسب برای کاشت درخت 

خاک یکی از مهمترین عوامل رشد و نمو درختان است که مواد مغذی و معدنی لازم را در اختیار آنها قرار می دهد. توجه به خاک و مواد موجود در آن به سلامت نهال پرتقال کمک می کند. به طوری که یکی از اصلی ترین راه های مبارزه با عفاف است.

نکته ای که در کاشت پرتقال باید رعایت شود استفاده از خاکی است که زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک نیمه سبک ماسه ای و رسی با PH بین ۷ تا ۸ بهترین خاک برای پرورش درختان نارنج است. خاکی که زهکشی مناسبی ندارد با حفظ آب باعث پوسیدگی ریشه می شود. ترکیبی از ماسه، خاک برگ، خاک رس و کود دامی بهترین خاک برای کاشت درختان نارنج است.

قلمه درختان پرتقال

یکی از بهترین روش های تولید و کاشت نهال پرتقال، قلمه زدن است. قلمه ها اصولی دارند که برای نتایج مناسب باید رعایت شود. برای قلمه در پرتقال از شاخه جوان گیاه اصلی استفاده می شود که ریشه دار است.

اولاً قلمه باید در ابتدا یا اواسط دوره نگهداری از گیاه اصلی یا مادری جدا شود و ثانیاً قلمه تا حد امکان بیشترین ذخیره غذایی را در خود داشته باشد تا تا زمان ظهور و نمو ماندگار شود. از ریشه های جدید و آن را به این شکل بگیرید.

نحوه کود دهی درخت پرتقال

یکی از روش های مرسوم استفاده از کود برای تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه است. همیشه به همه باغداران توصیه می شود هنگام کاشت درخت پرتقال و قبل از کوددهی، آزمایش خاک و تعیین مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز در خاک را انجام دهند. یا با آزمایش برگ درختان به نیازهای خود پی می برند.

معمولا برای درختان نارنج دو نوع کود حیوانی و شیمیایی توصیه می شود. استفاده از دو کود اوره و نیتروژن برای درختان پرتقال توصیه می شود. کود نیتروژن باید سه نوبت در نیمه اول فروردین، نیمه دوم فروردین و نیمه دوم اردیبهشت استفاده شود.

کود اوره نیز به میزان 13 گرم برای هر درخت بالغ در نظر گرفته شد که از اواسط اسفند تا اول تیرماه هر دو هفته یکبار مصرف می شد. ضمناً استفاده از کود حیوانی در اسفند ماه توصیه می شود.

شایع ترین بیماری ها و آفات

اگر بخواهیم بیماری های مرکباتی را که متعلق به این خانواده هستند دسته بندی کنیم، می توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد:

بیماری های ویروسی (جذام – تریستزا)

بیماری های قارچی (لکه سیاه – نماتد)

بیماری های باکتریایی (شانکر – میوه سبز)

آنها علاوه بر بیماری های ذکر شده دارای آفات مختلفی نیز هستند که به درختان نارنج و سایر مرکبات حمله می کنند. چیزهایی مانند:

کنه قرمز، کنه زنگ مرکبات، کنه جنوب شرقی یا مرکبات

شپش؛ سرخرطومی پراکنده، سرخرطومی نرم، سرخرطومی سیاه، سرخرطومی بالشی

شته ها; انواع مختلف کنه؛ قرمز، قهوه ای، زرد، سیاه، سبز، خاکستری

پروانه مینو برگ مرکبات؛ خیلی جدی نیست و بیشتر به درختان جوان حمله می کند.

نرم تنان؛ یکی از نرم تنان اصلی حلزون است که پوست میوه را می جود.

تریپس مرکبات؛ حشرات کوچکی هستند که در دوره بلوغ به شاخه ها و میوه ها حمله می کنند و با سوراخ کردن میوه لکه های قهوه ای یا خاکستری روی میوه ها به جا می گذارند.

هرس 

یکی از مواردی که به حفظ سلامت و افزایش عملکرد بعد از کاشت درخت نارنج کمک زیادی می کند، انجام هرس و هرس صحیح در زمان مناسب و با روش صحیح است. به طور کلی هرس با دو هدف افزایش فعالیت زایشی و رویشی درخت انجام می شود.

اهدافی که در هرس درختان به ویژه درختان نارنج در نظر گرفته می شود به شرح زیر است:

حذف شاخه های مرده و بیمار

فرم صحیح را در درخت ایجاد کنید

تقویت قوای درخت

مبارزه با آفات و بیماری ها

افزایش عملکرد درخت و بهبود کیفیت میوه های آن

جلوگیری از بروز پیری در درختان

سه نوع هرس درختان پرتقال وجود دارد:

هرس فرم؛ در سالهای اول پس از کاشت درخت نارنج، برای حذف شاخه های غیر ضروری و کنترل ارتفاع و رشد شاخه های اصلی انجام می شود.

هرس با حذف و کاهش شاخه ها باعث افزایش بهره وری اقتصادی و جوان سازی درختان مسن می شود.

هرس میوه; برای تحریک رشد مناسب درخت و افزایش بهره وری، شاخه های کناری و زائد و شاخه های خشک و آلوده در تاج درخت حذف می شوند و در صورت لزوم از شاخه های پربار نیز کم می شود.

معرفی ارقام خارجی و ایرانی

پرتقال نیز مانند هر میوه دیگری دارای انواع مختلفی است. از جمله: پرتقال توسرخ، بیروتی، والنسیا، مارچ، واشنگتن، تامسون، تاروکو، شاهسواری، اتوود، هاملین، برون، مکزیک، پارسون، کروزی، شاموتی و انواع دیگر که از گونه های شناخته شده تری هستند.

خواص و ویتامین های پرتقال

می توان گفت بسیاری از ما پرتقال را با رنگ نارنجی آن به عنوان ویتامین C می شناسیم، مخصوصا برای افزایش قدرت بدن در شرایط سرد. با کاشت درخت پرتقال میوه محبوبی تولید می کنید که برای مردم هم دارویی است و هم خوراکی.

پرتقال طعم ترش و شیرینی دارد، ویتامین های زیادی در این میوه وجود دارد که نمی توان به راحتی از کنار آنها گذشت. پرتقال با داشتن ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از سلامت قلب و عروق خونی، پوست محافظت می کند و در مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان موثر است.

خرید نهال

جهت خرید نهال می توانید از قسمت فروشگاهی سایت بصورت آنلاین خرید کنید ویا اگر نیاز به مشاوره داشتید با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با مشاوران ما در تماس باشید. مشاورین بخش نهال همواره آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشند.