نهال به جایا

خرید نهال به اصفهان

به یکی از میوه‌هایی می‌باشد که تنوع بسیار زیادی در ارقام نهال ندارد؛ اما در بین ارقام مختلف نهال به، نهال به اصفهان بسیار معروف و با کیفیت است. این میوه سرشار از ویتامین c، ویتامین b،آهن، پتاسیم، فسفر و منیزیم می‌باشد و کاشت و سرمایه گذاری روی آن، امری پر سود است؛ چراکه ارقام بازارپسند همیشه پرسودند.

 

نهال به آناناسی

عمر اقتصادی این درخت 40 سال است و میوه آن به ابتدای ماه اکتبر می رسد. نهالها با فاصله 3 * 3 از یکدیگر کاشته می شوند ، تحمل به خشکی آنها زیاد است و 30 تا 35 درجه سانتیگراد زیر صفر را تحمل می کنند. نیاز آبی این نوع در 20 روز 10 لیتر است و زالزالک پایه این درخت است. این رقم از سال دوم میوه می دهد و دارای میوه های سبز با گردن بلند مانند گلابی و طعم شیرین است. این نوع به صورت تازه یا در تهیه مربا استفاده می شود و می توان آن را به مدت 5 ماه نگهداری کرد.

 

نهال به کدویی

نهال به کدویی از ۴۰۰۰ سال قبل در اسیای غربی کشت و برداشت میشد و بعد به یونان وروم بردند و در انجا خیلی مورد تایید مردم قرار گرفت و بعد به مرور زمان به کل دنیا تگثیر و گسترش یافت . به ها تقریبا ۱۵ تا ۲۰ گونه (به) در کشور ما موجود میباشد .

درخت به در ارقام میوه های دانه دار گلابی و سیب میباشد رقم به کم رشد تر از بقیه رقم ها میباشد حتی در پایه های بذری که رشد قوی دارند باز کم رشد هستند بیشتر ارقام درخت به پایه کوتاه هستند .

 

نهال به

میوه درخت به; به دلیل طعم ترش و بافت سختی که دارد شاید طرفداران زیادی برای غذای خام نداشته باشد اما خواص متنوع و فراوان و داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و املاح مختلف باعث شده است که افراد به سمت آن جذب شوند. پکتین موجود در آن علاوه بر عطر مطبوع و رنگ زرد طلایی و بافت صورتی لطیف و اسفنجی که پس از پخت به دست می‌آید، باعث شده تا جایگاه خود را در بین طرفداران تغذیه سالم، آشپزها و شیرینی‌پزها حفظ کند.

آشنایی با درخت

درختکاری ابتدا در ایران و ترکیه رواج داشت و سپس به آسیای جنوب شرقی منتقل شد. خاستگاه اصلی نهال های اطراف دریاچه خزر عبارتند از: ایران، ترکیه، ازبکستان، جزایر کریمه در جنوب اوکراین، چین و یونان. درختان از گروه بزرگ گل محمدی هستند که در این خانواده میوه هایی مانند:

سیب،

گلابی،

هلو،

آلو

و زردآلو نیز وجود دارد.

به همین دلیل این میوه شباهت زیادی به سیب، گلابی و هلو دارد و با شکل عموما نامتقارن و رنگ زرد طلایی در کنار عطر مطبوعش از جایگاه ویژه ای برخوردار است. مانند سیب و گلابی چندین دانه در مرکز میوه دارد و در داخل آن به چند قسمت تقسیم می شود تا دانه ها را نگهداری کند.

درخت به گیاهی است با ارتفاع نسبتاً کوتاه که شباهت زیادی به درختان با پایه کوتاه دارد و شاخه های زیادی دارد که به طور نامنظم رشد کرده اند. این درختان تک برگ با لبه های ساده دارند و گل های زیبای آنها شباهت زیادی به گل ها و شکوفه های سیب و گلابی دارد با این تفاوت که دارای پنج گلبرگ و گل های بزرگتر از سیب و گلابی است.

میوه نارس سبز است و پس از رسیدن زرد می شود و ماندگاری زیادی دارد. این میوه طعمی تند و عطری مطبوع دارد و هر چه رسیده تر باشد طعم آن کمتر می شود.

مراحل کاشت

درخت به که شبیه سیب و گلابی است میوه ای سفت و قابض دارد و از نظر اندازه درختی کوچکتر از درختان سیب و گلابی است. این درخت برای گلدهی و رشد به سرمای زمستانی نیاز دارد و در بهار که گل می دهد پس از پایان دوره گلدهی و از بین رفتن گل های سفید صورتی زیبای آن میوه های جوان و کرکی ظاهر می شود و با رشد میوه از حالت کرکی خارج می شود.

برای کاشت نهال باید نیازهای آن را بشناسید و با توجه به محل و مکانی که قصد کاشت نهال را دارید اقدامات لازم را انجام دهید تا نهال شما به خوبی با محیط جدید سازگار شود و مشکلی پیش نیاید. نهال ها را می توان در گلخانه نگهداری کرد یا در باغ یا مزرعه کاشت. هنگام کاشت نهال باید مواردی را در نظر گرفت که ممکن است بین کاشت همه نهال ها تا حدودی مشابه باشد.

مواردی مانند فاصله کاشت نهال از یکدیگر، گرده افشانی متقاطع، خاک مناسب، نور و نور خورشید محل کاشت، زمان آبیاری و کاشت که همگی به رشد نهال کمک می کند. نکته آخر اینکه باید به سرمای نیاز درخت توجه کرد. این درخت به نسبتاً 400 تا 500 ساعت سرما نیاز دارد و نسبت به درختان سیب و گلابی مقاومت کمتری در برابر سرما دارد.

انواع کاشت نهال

درخت Cydonia oblonga با نام علمی خود با ارتفاع متوسط ​​به طور کلی از سال سوم یا چهارم کاشت میوه می دهد و با اتخاذ این روش ها و رعایت شرایط و نکات ذکر شده روش های مختلفی برای کاشت نهال Cydonia وجود دارد. و آنها بیشتر مورد بحث قرار خواهند گرفت، ما می توانیم یک درخت بالغ و بارور داشته باشیم. برای کاشت گیاهی که دارای برگ و میوه های کرکی است می توان از روش های مختلفی مانند: کاشت بذر، قلمه، هرس درختان، پیوند و اسکان بهره مند شد.

کاشت بذر

برای اینکه درخت از طریق بذر رشد کند، باید دانه ها را از داخل میوه جدا کرده، بشویید تا ذرات گوشت میوه روی دانه ها باقی نماند، سپس به مدت یک یا دو روز در جای خنک قرار دهید. خشک. سپس داخل یک کیسه نایلونی مانند زیپ را تا ¾ ماسه خیس یا خزه اسفنجی تمیز پر کنید و دانه ها را داخل آن بریزید و درب کیسه را ببندید و کیسه را به مدت تقریبی 3 ماه در یخچال قرار دهید.

پس از این مدت، 1 یا 2 دانه را در گلدانی با خاک مخلوط بکارید و گلدان را در کنار پنجره خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که بذرها را در عمق یک سانتی متری از سطح خاک گلدان بکارید. وقتی بذرها جوانه زدند و رشد کردند و دو برگی شدند، زمان پیوند گیاهان کوچک به خاک باغ یا باغ فرا می رسد.

کاشت با قلمه

قلمه زدن روش دیگر برای کاشت درخت استفاده از قلمه است. به این ترتیب می توان از دو نوع قلمه چوبی و قلمه های نیمه چوبی استفاده کرد. قلمه ها باید بدون برگ باشند و زمان برداشت قلمه های چوبی در اواخر پاییز و اوایل زمستان و زمان برداشت قلمه های نیمه چوبی از اواخر تابستان تا اوایل پاییز می باشد.

هنگام قلمه زدن باید حتما زیر گره روی ساقه را برش دهید و در انتهای قلمه می توانید قسمتی از پوست را جدا کنید تا سرعت ریشه دهی افزایش یابد. قلمه ها را در گلدانی با دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ بکارید و سطح خاک همیشه مرطوب باشد.

گلدان حاوی قلمه ها را باید به مدت 2 تا 3 ماه دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کرد تا زمانی که قلمه ها ریشه دار شده و برای کاشت در باغ آماده شوند.

کاشت درخت از طریق پیوند

پیوند پیوند روش دیگری است که برای داشتن درخت استفاده می شود. داشتن گیاه پایه و پیوند از درختی که شرایط مناسب و میوه مرغوب دارد ضروری است. با استفاده از روش های انجام شده محل برش ساقه پیوندی را آماده کرده و بر اساس نظر قرار می دهیم.

قطر پیوند و پایه باید یکسان باشد و با ایجاد برش ها، هر دو کاملا روی هم قرار گیرند و روی هم قرار گیرند. می توان از روش های مختلف پیوند استفاده کرد، به عنوان مثال از یک درخت بالغ با قدرت باروری بالا می توان پیوندی را با روش پیوند زبانی روی پایه قرار داد. به عنوان مثال پایه زالزالک یکی از پایه های مناسب برای پیوند درخت به آن است.

بخوابانید در اینجا نیز مانند استفاده از گیاهان دیگر از طریق خواب، می توان بخشی از یکی از شاخه های بلند را در حالی که به درخت چسبیده است، زیر خاک قرار داد. در این شرایط شاخه مدفون در مجاورت رطوبت خاک ریشه می گیرد و پس از اطمینان از ریشه دار شدن شاخه، شاخه را از درخت اصلی جدا می کنیم.

فاصله کاشت درخت

درخت به نسبت به سایر درختان میوه به نور خورشید بیشتری نیاز دارد و همچنین می تواند آن را در فضای کافی برای پخش در زیر خاک داشته باشد، با توجه به فاصله کاشت بگ بسیار مهم است. بهتر است بین هر ردیف درخت 5 یا 6 متر و بین دو درخت در هر ردیف 3 متر فاصله داشته باشید.

رعایت فاصله به سلامت درختان و ریشه زایی آنها و نیاز به مواد مورد نیازی که از خاک می توان به دست آورد کمک شایانی می کند. بهتر است هنگام کاشت در گودالی که نهال کاشته می شود از کود حیوانی پوسیده استفاده شود.

فصل کاشت مناسب

نهال ها را می توان در هر زمانی از فصل رشد کاشت، اما بهترین زمان در بهار پس از سرمای زمستان است. این درخت در برابر سرما مقاومت کمتری دارد، بنابراین باید پس از سرمای زمستان کاشته شود، در حالی که گیاه هنوز خواب است. کاشت نهال بهتر است زمانی انجام شود که هوا خشک و گرم نباشد و در عین حال باد شدید یا سرمای بهاری نباشد.

رشد درختان در باغ

نهال با به عنوان درختی پربار و میوه، گزینه مناسبی برای کاشت در باغ است. علاوه بر اثرات روانی مثبتی که کاشت درخت برای ما به ارمغان می آورد، این درخت زیبا با میوه های طلایی رنگ و خواص فوق العاده ارزشمندش از یک طرف و ارتفاع متوسطش باعث می شود که این درخت در بوته باغی رشد کند.

شرایط نگهداری آن باید باشد؛ نیازهای نور و سرمای درخت را در نظر گرفتم. این درخت روزانه 6 تا 10 ساعت نور خورشید دارد و در مناطقی رشد می کند که در فصل گرما به دمای 45 درجه و در فصل سرد دمای بالای 5- درجه نیاز دارند.

خاک مناسب و مراقبت لازم برای رشد درخت

درختان به; ممکن است در خاک های مختلف رشد کند، اما مهم است که با استفاده از خاک مناسب و نکات لازم برای رشد مناسب، سلامت و عمر مفید این درخت را افزایش دهید. به همین دلیل خاک مناسب این درخت خاکی با PH 7 تا 5.6 ​​است و درخت در خاک های عمیق و لومی بهترین عملکرد را خواهد داشت و خاک این درخت نباید سنگین باشد. خاک هایی با زهکشی ضعیف برای رشد نهال یا درخت مناسب هستند.

هنگام کاشت، عمق چاله کاشت و عرض چاله کاشت باید مناسب باشد. قطر سوراخ باید دو برابر قطر گلدان نهال باشد و می توان از کود حیوانی پوسیده و پیت ماس ​​و کمپوست داخل چاله استفاده کرد و تا یک سوم سوراخ ایجاد کرد و سپس نهال را در آن قرار داد. آی تی. در این صورت در سال اول نهال نیازی به کدگذاری نخواهد داشت.

نحوه آبیاری نهال

اصولاً درخت در برابر خشکی و دمای بالا مقاومت چندانی ندارد، بنابراین نباید آن را کم آب کرد. چون میوه هایش کم می ماند و نمی خواهد داشته باشد. از طرفی ریشه های خیلی مهمی ندارد در نتیجه هفته ای ۲ بار آبیاری و از نظر آبیاری درخت به آبیاری متوسط ​​نیاز دارد.

روش کوددهی و نوع کود مناسب

اگر نهال به ترتیب ذکر شده در بالا کاشته شود در سال اول نیازی به کوددهی نخواهد داشت. در سالهای بعد دو بار کوددهی مناسب است که در اواخر زمستان تا اواخر بهار قابل انجام است. از ابتدای تابستان عدم توجه به زمان مناسب کوددهی و کوددهی بیش از حد نیاز منجر به اختلال در نیاز خواب گیاه و همچنین ریزش زودرس میوه و سوختگی و سوختگی برگ شده است.

مهمترین بیماری ها و آفات درختان

درخت نیز مانند سایر درختان باید از آفات محافظت شود و با آبیاری، کود دهی و هرس به موقع نگهداری شود تا از آفات جلوگیری شود.

از آفات درختان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آتش باعث سوختن برگ درختان و دفع آن با سموم شیمیایی می شود

آفت رایجی که به تمام درختان میوه حمله می کند و با سم شیمیایی از بین می رود

بیماری زنگ زدگی؛ لکه های نارنجی روی میوه ها و برگ ها که قارچ قارچی است و همراه با قارچ از بین می رود.

سرخرطومی سوسک تخم‌های خود را در ماشین می‌گذارد و لاروهایی تولید می‌کند که از درختان تغذیه می‌کنند و باعث آسیب می‌شوند که می‌تواند لاروها و سایر حشرات را با سموم تماسی از بین ببرد.

لکه قارچی؛ لکه های سفیدی که در نتیجه روی برگ ها و سایر گیاهان ظاهر می شوند.

انواع هرس و هرس درختان

در هرس گیاهان و درختان انواع ریشه، هرس شاخه و هرس میوه و برگ انجام می شود. در هرس شاخه های درخت انواع هرس زیر ذکر شده است:

هرس فنجانی

هرس هرمی

هرس شلغم

هرس کوردون

آنچه مسلم است هرس به سلامت، طول عمر، رشد و باروری درخت کمک می کند و باعث از بین رفتن شاخه های اضافی و دفع آفات و بیماری ها می شود. البته درخت در سال های اولیه نیاز چندانی به هرس ندارد و در سال های دیگر با حذف شاخه های شکسته و مرده نیاز به هرس برطرف می شود. البته در مواردی که شاخه ها در هم تنیده شده و برداشت میوه ها را با مشکل مواجه می کنند و یا میوه ها کوچک هستند می توان چند شاخه اضافی را هرس کرد.

انواع درختان و درختان

مانند بسیاری از انواع میوه، میوه دارای انواع مختلفی است. از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

به اصفهان؛ شکلی بیضی دارد و از انواع پر بارده است.

به آذربایجان؛ این نوع نیز از گونه های مثمر بوده و طعمی ترش و آبدار دارد. شکل این گرد است. برای کاشت در مناطق سردتر مناسب است و در برابر سرما و خشکی مقاومت خوبی دارد.

به شاهرود؛ این گونه طعم شیرین و آبکی کمتری دارد و نسبت به گونه قبلی کوچکتر است.

به عنانی؛ شکل درازتر و رنگ سبز آن شبیه گلابی است و منشا آن منطقه بالکان است.

درخت آمریکایی همانطور که از نامش پیداست در آمریکا منشا گرفته و یک گونه اصلاح نژادی است. شکلی گرد دارد و گونه ای بسیار مثمر است.

به لیمو؛ این نوع عطر خاصی دارد که بسیار معطر است و از برگ های آن به عنوان چای استفاده می شود و در گلدان نیز امکان رشد دارد.

در ایتالیایی منشأ آن ایتالیا است، میوه آن درشت، سنگین و پربار است.

به قرمز؛ این نوع با رنگ قرمز خود متمایز می شود. خاستگاه آن ایتالیا بوده و مقاومت خوبی در برابر خشکسالی دارد و اقتصادی است.

خواص میوه به

این میوه یکی از میوه های قدیمی و قدیمی بوده و به دلیل عطر مطبوعش طرفداران زیادی دارد. همچنین خواص و فواید زیادی دارد. این میوه دارای آنتی اکسیدان و epicate است که نوعی پلی فنول است و مشکل را حل می کند، ضد چانه بدن است و خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی قوی دارد.

همچنین خواص میوه دارای ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی است که به دلیل وجود مقادیر زیاد ویتامین C در کنار آنتی اکسیدان ها; باعث افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن و سلامت قلب و مجاری تنفسی و همچنین پوست می شود و به رفع مشکلات دستگاه گوارش و التهابات آن کمک می کند. این میوه در کاهش چربی خون، فشار خون و قند خون موثر است و در نتیجه سلامت قلب و عروق خونی و کبد را حفظ می کند.

خرید نهال

با خیال آسوده نهال های موردنیاز خود را خریداری کنید زیرا جایا کالا از خرید نهال  تا کاشت و رسیدگی نهال شما را همراهی خواهد کرد تا به نتیجه مطلوب خود برسید و تضمین می کند در صورتیکه به دلیل بی کیفیت بودن نهال  به بازدهی نرسید تمام ضرر و زیان ها وارد شده به باغ را جبران کند پس در انتخاب و خرید نهال مرغوب دقت کنید جایا کالا نهال های فراوانی از جمله نهال بادام خوشه ای و گردو فرنور و گردو تو سرخ را نیز پرورش می دهد برای مشاهده ویژگی هرکدام روی نام آن کلیک کنید.