نهال گلابی جایا

خرید نهال گلابی نطنز

خرید نهال گلابی نطنز ، گلابی میوه ای سبز یا زرد ، آبدار و مخروطی شکل است که طعمی دلپذیر و معطر دارد. یک گلابی را شاه عمود یا امرود و میوه پیوندی و آبدار آن را شاه امرود نیز می نامند. گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی به ویژه مناطق شمال غربی ایران و کوه های قفقاز است. گلابی بعد از سیب مهمترین میوه دانه دار در جهان و ایران است.

 

خرید نهال گلابی درگزی❤

خرید نهال گلابی درگزی ، یکی از ارقام تجاری گلابی می باشد که منشا و زادگاه آن ایران است گلابی درگزی به دلیل کیفیت و بازدهی بالا و طعم بسیار خوبی که دارد یک رقم بسیار پرطرفدار و اقتصادی می باشد

یک رقم پربار می باشد که درخت آن به شکل هرمی است، دارای میوه های بسیار خوش طعم و خوش رنگ و درشت تر نسبت به بقیه گلابی ها دارد

 

خرید نهال گلابی آنجو✔

خرید نهال گلابی آنجو ، در سال 1842 ظاهر شد. این نشان می دهد که این نهال ها سابقه طولانی در تولید دارند. نهال گلابی آنگو به سرعت رشد می کند اما به طور کلی به عنوان درختان نیمه کوتاه طبقه بندی می شود. بنابراین رشد زیادی از آن انتظار نداشته باشید. ارتفاع این درختان می تواند 5.5 متر یا 18 فوت باشد. خوشبختانه این مزایای زیادی برای نهال گلابی دارد. یکی از مهمترین مزایای این کوتاهی قد دسترسی آسان به میوه های درخت است.

 

خرید نهال گلابی سیبی✔

خرید نهال گلابی سیبی ، یکی از نکات بسیار مهمی که در مورد رشد این درخت وجود دارد این است که با مقدار کمی مراقبت هم رشد می کند که همین ویژگی را درخت سیب هم دارد. گل های نهال گلابی آسیایی هر زمان که برگ هایش رشد می کند از نهال در می آید و میوه آن هم شیرین و آبدار است. ویتامین های بسیار زیادی درون این میوه وجود که همین مسئله محبوبیت آن را تا حد زیادی افزایش داده است.

 

خرید نهال گلابی اسپادانا✔

خرید نهال گلابی اسپادانا به دلیل پربار بودن این نهال، در میان باغداران طرفدار بسیاری دارد. این گونه از انواع نهال گلابی تجاری می باشد. مهمترین ویژگی که این نهال دارد ساختار پیچیده تری نسبت به سایر انواع نهال های گلابی دارد. این درخت رشد عمودی بسیار زیادی دارد و مرتفع ترین گونه در میان نهال های گلابی است.میوه این نهال دارای پوست نازک به رنگ سبز مایل به خاکستری می باشد که طعم آن بسیار شیرین و آبدار می باشد. 

 

خرید نهال گلابی مشو❤

خرید نهال گلابی مشو ، یکی از انواع نهال های گلابی که بومی کشور ایران می باشد نهال گلابی مشو، است. رنگ طاهری این میوه به طور کامل سبز می باشد و گوشت درونی آن هم سفید است. در مرداد ماه میوه های این نهال به خوبی رشد می کند و جوانه های آن هم در آب و هوای خنک خود را نشان می دهد. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد گلابی مشو، وجود دارد و شما باید بدانید این است که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری نمی توانید آن را بکارید، چرا که برای جوانه زدن آنها به سرما نیاز دارند.

 

خرید نهال گلابی کوشیا❤

خرید نهال گلابی کوشیا ، این رقم یکی از قدیمی ترین ارقام ایتالیا است و گاهی به عنوان معادل ارکولینی شناخته می شود. بر این اساس ، میوه آن به شکل گلابی ، دم میوه آن ضخیم و چوبی است و قطر میوه در میخ میانی قابل توجه است. همه این ویژگی ها باعث شده میوه رقم کوشیا با ظاهری بسیار زیبا و جذاب ایجاد شود. میزان تحمل آتش در این رقم قابل قبول است و تولید سالانه آن از خوب تا بسیار خوب ارزیابی می شود. به نظر می رسد عملکرد سالانه کمتری نسبت به رقم لوئیزبن داشته باشد و می تواند پارنوکارپ یا بی ثبات تر از ارقام گلابی باشد.

 

خرید نهال گلابی بیروتی❤

خرید نهال گلابی بیروتی ، یکی از ارقام خارجی گلابی می باشد و در ایران نیز به یکی از رقم های معروف، پرطرفدار تبدیل شده است یکی از رقم های پربازده و با کیفیت می باشد و به دلیل بازدهی اقتصادی بالا مورد توجه باغداران می باشد درخت گلابی بیروتی در دسته درختان کوتاه قامت قرار دارد و رشد آن به صورت عمودی می باشدف دارای شاخه هایی با پوست ضخیم و برگ های نازک است، همچنین دارای میوه ای درشت با بافت گوشتی سفت و بعد از رسیدن بسیار شیرین و آبدار می شود و برگ ها و شکوفه های درخت باهم شروع به رشد می کنند.

 

خریدنهال گلابی شاه میوه✔

خرید نهال گلابی شاه میوه ، نوع دیگری از گلابی است که منشا اصلی آن ایران است. نهال گلابی شاه میوه یکی از معروف ترین گلابی های ایران است. اندازه میوه های این گونه نسبتاً بزرگ و به رنگ زرد روشن تا سبز و شکل آن مخروطی است.گلابی یک میوه دانه دار است. شاخه های برخی ارقام گلابی خاردار است ، دارای برگهای اره اره ای و حاشیه های نوک تیز یا صاف است. گلهای گلابی همزمان با برگها ظاهر می شوند و روی گل آذین گل کوکب قرار می گیرند.

 

نحوه کاشت و پرورش درخت گلابی

هر میوه با توجه به شرایط کاشت و نگهداری ویژگی ها و ظاهر متفاوتی دارد. محصولاتی مانند گلابی و سیب شرایط سختی برای کاشت و نگهداری ندارند و اگر به نکات ساده توجه کنند باغداران می توانند باغی پر از محصولات مرغوب داشته باشند.

اگر قصد کاشت درخت گلابی را دارید؛ و شما برداشت میوه های شیرین و آبدار این درخت را دارید. باید بدانید مناطقی با خاک حاصلخیز و آب و هوای معتدل بهترین گزینه برای کاشت گلابی هستند. البته این نهال را می توان در مناطق نیمه سردسیر کاشت و مقاومت سرمایی بالایی دارد.

زادگاه اصلی درختان گلابی نواحی غربی آسیا و نواحی شرق قاره اروپا است. در حال حاضر بیش از 30 نوع گلابی در سراسر جهان وجود دارد. شرایط نگهداری این درخت چندان سخت نیست و باغداران تمایل بیشتری به کاشت نهال گلابی دارند.

روش کاشت درخت گلابی

یکی از بهترین روش های کاشت ارقام مختلف، تهیه نهال و کاشت آن در زمین های کشاورزی است. برای این منظور کافی است به یکی از مراکز خرید نهال مراجعه کرده و نهال مورد نظر خود را تهیه کنید. کاشت نهال گلابی؛ در آب و هوای معتدل به خاک لومی نیاز دارید. در کاشت گلابی؛ همچنین مانند سایر ارقام باید روی زمین گودال هایی با عمق مناسب ایجاد کنید.

پس از کاشت و رسیدن به زمان باردهی درخت گلابی باید به زمان مناسب برداشت توجه کرد. تا زمانی که میوه گلابی زرد یا طلایی شود باید از شاخه ها چیده شود. زیرا در کمترین زمان پس از تغییر رنگ، میوه خراب شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. باغبانان معمولاً این میوه را زمانی برداشت می کنند که سبز و دارای حجم سفت باشد.

نکات مهم در کاشت نهال گلابی

یکی از مهم ترین موارد در حفر گودال در نظر گرفتن موقعیت مکانی است. توجه داشته باشید که نور خورشید باید مستقیماً به گودال ایجاد شده و نهال کاشته شده بتابد. باغبانان معمولاً از کودهای گیاهی یا کودهای حیوانی پوسیده برای تقویت خاک در ابتدای فرآیند کاشت استفاده می کنند.

از آنجایی که انواع نهال ها ظریف تر هستند، باید در برابر آفات و بادهای شدید به خوبی محافظت شوند. به طور کلی کاشت نهال گلابی نیاز به خاک مرطوب با زهکشی مناسب دارد.

فاصله مناسب

در فاصله مناسب از درختان یکی از نکات مهم کاشت گلابی است. برای این منظور باید فاصله ای بین 4 تا 6 متر را برای کاشت درختان گلابی در کنار یکدیگر در نظر بگیرید. همچنین ردیف هایی که درختان روی آنها قرار می گیرند باید 6 تا 8 متر از هم فاصله داشته باشند. شاخه ها و برگ های درخت گلابی در روند رشد به حجم و وسعت قابل توجهی می رسد به همین دلیل دلیل حفظ فاصله مناسب بین کاشت ها بسیار زیاد است.

بهترین فصل برای کاشت نهال گلابی

نکته مهم دیگر در کاشت انواع درختان توجه به زمان کاشت است. زمان طلایی کاشت درخت گلابی پاییز و زمستان است.

آیا می توان درخت گلابی را در باغ پرورش داد؟

در پاسخ به این سوال می توان به روشی اشاره کرد که به شما امکان می دهد با استفاده از دانه گلابی درختی از این میوه شیرین را در باغ خود داشته باشید.

برای این منظور کافی است دانه های گلابی را از آن جدا کرده و پس از قرار دادن در آب در کود مناسب ترجیحا گیاهی بکارید. برای تهیه کودهای گیاهی می توانید به مراکز فروش کود مراجعه کنید. کودها معمولا در کیسه پلاستیکی فروخته می شوند و می توانید بذرها را در همان کیسه و داخل کود قرار دهید. بذر گلابی کاشته شده در کمپوست باید به مدت 60 تا 90 روز در جای خنک نگهداری شود.

 

کنترل رطوبت داخل کود نیز بسیار مهم است. اگر کود داخل پلاستیک خشک بود می توانید روی آن آب بپاشید. بعد از این مدت می توانید دانه ها را از کیسه خارج کرده و در آب داغ قرار دهید تا به دمای محیط برسند.

به این ترتیب با کاشت بذرها در گلدان می توان منتظر جوانه زدن آنها بود. کنترل و حفظ رطوبت خاک در این مرحله بسیار مهم است. نور کافی و رطوبت مناسب از نیازهای اولیه کاشت نهال گلابی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. پس از جوانه زدن و رویش برگ ها می توانید هر یک از بذرها را برای کاشت در خاک باغچه آماده کنید.

آفات و بیماری های گلابی چیست؟

اولین آفت مهم نهال گلابی پسیلیوم گلابی است

مهمترین آفتی که برگها و شاخه های درخت گلابی را تهدید می کند پسیلیوم است. این آفت در دراز مدت خسارت زیادی به درخت وارد می کند و در رشد و باردهی آن تأثیر بسزایی دارد. رطوبت کافی و آبیاری منظم عواملی هستند که خطر آسیب پسیلیوم گلابی را کاهش می دهند. همچنین رعایت فاصله درختان، استفاده از کودهای شیمیایی مناسب و هرس به موقع شاخه ها از جمله مواردی است که در مبارزه با آفات نقش بسزایی دارد.

دومین آفت مهم درختان گلابی کرم گلابی است

یکی دیگر از آفات مهم در کاشت درخت گلابی، قارچ گلابی است که باعث ریزش برگ ها و میوه ها و همچنین فساد محصول می شود. هرس برگهای آسیب دیده نقش مهمی در از بین بردن این آفت دارد. همچنین بسیاری از باغبانان برای از بین بردن این حشره از سموم ارگانیک استفاده می کنند.

سومین آفت مهم درخت گلابی شب پره تخم حلقه ای است

وظیفه اصلی این آفت تغذیه از برگ و تخلیه شاخه های برگ است. بهترین زمان برای مبارزه با شب پره تخم حلقه ای زمانی است که لاروهای آن تازه شروع به کار کرده باشند. در اولین نشانه باغبان باید از سموم شیمیایی برای کشتن لاروها استفاده کنند.

چهارمین آفت مهم گیاه گلابی، کرم ریشه سفید است

این آفت به خاک درختان حمله می کند و از آن تغذیه می کند. پس از کاشت درخت گلابی؛ اگر این درخت در معرض خطر کرم ریشه سفید قرار گیرد، برگ ها زرد شده و کیفیت محصول به هم می خورد. میوه درختان مبتلا به این آفت بسیار کوچک بوده و محصول از کیفیت قابل توجهی برخوردار نخواهد بود.

شخم زدن خاک درختان گلابی در فصل بهار یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن کرم سفید ریشه است. توجه داشته باشید که علف های هرز بهترین منبع غذایی برای آفات هستند. به همین دلیل از بین بردن علف های هرز بر کیفیت محصولات باغی شما تأثیر می گذارد.

پنجمین آفت مهم درخت گلابی پر طاووس است

آفت دیگری که به آفت درخت گلابی معروف است پر طاووس است. این آفت ابتدا به برگ ها آسیب می رساند و در نهایت سلامت درخت را به خطر می اندازد.

ششمین آفت مهم گلابی، کرم نجار است

منبع تغذیه آفت کرم نجار تنه یا چوب درخت است. این آفت معمولا در زمستان در تنه درخت لانه می کند. با توجه به اینکه کرم نجار داخل تنه درخت را برای زندگی انتخاب می کند، خلاص شدن از شر آن نیز کمی دشوار به نظر می رسد. بسیاری از باغداران از ابزار خاصی برای از بین بردن این آفت استفاده می کنند. این درخت برای جلوگیری از لانه سازی کرم های نجار مانند پسیلیوم به آبیاری منظم نیاز دارد.

هفتمین آفت مهم درخت گلابی پروانه سفید است

این حشره پروانه ای سفید رنگ با رگه های سیاه است که با لانه سازی درون برگ ها آسیب جدی به آن وارد می کند. برای کنترل عوارض ناشی از حضور این آفت باید لانه هایی که لاروها برای خود ساخته اند شناسایی و از بین بروند.

هشتمین آفت مهم گلابی بیماری آتشک است

یکی از مهم ترین انواع بیماری در گروه درختان میوه، بیماری آتشک است که در اثر وجود یک باکتری ایجاد می شود. زمان ظهور این بیماری در کاشت نهال گلابی بهار و زمستان است. این بیماری باعث خشک شدن و تغییر رنگ برگ ها و سیاه شدن و چروک شدن پوست میوه ها می شود. اولین علائم این بیماری با خشک شدن و سوختن برگها ظاهر می شود.

برای جلوگیری از بروز بیماری سیاه زخم، درخت گلابی باید در خاکی با PH مناسب کاشته شود. همچنین هرس شاخه ها پس از مشاهده اولین علائم بسیار مهم است. با توجه به اینکه شاخه های هرس شده آلوده به بیماری هستند، لازم است آنها را از باغ خارج کرده یا شاخه ها را بسوزانید.

نهمین آفت مهم نهال گلابی بیماری لکه سیاه است

علت اصلی این بیماری بیماری است که باعث ایجاد لکه های سیاه روی محصول می شود. همانطور که در این مقاله مشاهده می کنید، نور خورشید و حفظ خاک از مهمترین عوامل خطر بیماری و پیدایش انواع آن بوده است. به همین دلیل برای اهمیت درخت به بیماری در رنگ سیاه به این دو عامل توجه کنید. برای درمان این بیماری از سموم شیمیایی نیز استفاده می شود.

خاک مناسب برای کاشت درخت گلابی

مناسب ترین نوع خاک برای کاشت گلابی، خاک های سبک مانند خاک های شنی لومی توصیه می شود. این درختان در خاک هایی با بافت سنگین و زمین هایی که زهکش خوبی ندارند نتایج قابل قبولی از خود نشان نخواهند داد. همچنین خاک مناسب برای کاشت نهال گلابی نباید به نمک و آهک آغشته شود. کاشت گلابی؛ مانند سایر ارقام، pH خاک بسیار مهم است و نباید بیشتر از هفت باشد.

مراحل قلمه درخت گلابی چیست؟

بهترین زمان قطع شاخه های درخت گلابی برای پیوند در خرداد یا تیرماه است. شاخه های تازه و نه سفت گزینه خوبی برای برش هستند. هنگام بریدن شاخه ها مواظب باشید تا به شاخه های درخت آسیب نرسانید. اندازه مناسب برای بریدن شاخه 15 تا 20 سانتی متر از قسمت انتهایی شاخه می باشد.

انواع کودهای شیمیایی و حیوانی درخت گلابی

ترکیب کود حیوانی پوسیده با اسید هیومیک، گوگرد دانه ای، فسفات، پتاس، اوره و … بهترین نوع کود برای کاشت درخت گلابی است. کارشناسان به باغداران توصیه می کنند قبل از کوددهی خاک را بررسی کنند تا میزان مواد موجود در خاک را مشخص کنند.

گذراندن مراحل هرس درختان گلابی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. غالباً در سال اول که فصل زمستان شروع می شود، شاخه انتخاب شده را می توان با توجه به تعداد جوانه ها خرد کرد. به این ترتیب روی سطح یکی از شاخه ها که حدود 3 جوانه دارد، بهتر است شاخه را قطع کرده و شاخه را از قسمت بالایی جوانه سوم جدا کنید.

معمولاً در کاشت نهال گلابی هرس را از فروردین ماه سالی که نهال ها شروع به رشد کردند انجام می دهند. توجه داشته باشید که رشد زیاد شاخه ها و تعداد زیاد آنها در کیفیت محصول درختی نقش دارد. به همین دلیل هرس شاخه های اضافی درخت گلابی و خالی کردن درخت از انبوه شاخه ها بسیار مهم است. در زمستان، شاخه ها اندازه گیری شده و به طول بیشتری بریده می شوند. این در فصل تابستان متفاوت است و شاخه ها به اندازه کوتاه تری هرس می شوند.

خرید نهال

جهت خرید نهال می توانیدبه قسمت فروشگاهی سایت وارد شوید و خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهید. مشاورن شرکت جایا کالا آماده پاسخگویی و راهنمایی هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشند.