نهال

بررسی نهال 

نهال درواقع ریشه درخت می باشد ریشه ای که از طریق بذر هر محصول کاشته می شود و بعد از فرایندی به مرحله رشد می رسد و تبدیل به یک نهال می شود و اگر رسیدگی های لازم روی نهال انجام شود به خوبی رشد کرده و بعد از یک دوره خاص که برای هر نهال این دوره متفاوت هست به ثمر می رسد .

انواع نهال

در کشور ما دو نوع نهال کشت می شود یک نوع نهال داریم که مثمر هست و یک نوع نهال داریم غیر مثمر هست . بعداز طی زمان خاصی نهال مثمر محصول می دهد و نهال غیر مثمر نیز برای زیبایی و تزیین استفاده می شود که در ادامه ی این مقاله به آنها می پردازیم.

نهال مثمر

نهال مثمر به نهالی گفته می شود که دارای میوه و محصول خوراکی می باشد . درختان مثمر همان درختان میوه ها یا آجیل ها می باشند که مثمر هستند . در این مقاله به برخی از نهال های مثمر خواهیم پرداخت و در پایین لینک دسته بندی نهال ها و مقالات آنها را برای کاربران عزیز خواهیم گذاشت .انواع نهال مثمر میتوان به درختانی با میوه هسته دار یا بدون هسته نام برد که برخی ها هسته ای بزرگتری دارندو برخی هسته ریزی دارند . انواع نهال میوه های  هسته دار بزرگ می توان  به نهال هلو , نهال زرد آلو , نهال شلیل و غیره نام برد و انواع نهال هسته دار کوچک می توان از نهال گیلاس , نهال آلبالو , نهال گوجه سبز وغیره نام برد . یک سری تهال هم هست که هسته آنها تخم هایشان هست مانند نهال سیب , نهال گلابی و غیره برخی نهال ها هم هستند که هسته ندارند مانند انواع نهال مرکبات مثل نهال پرتقال , نهال لیمو , نهال نارنگی و غیره یکسری از نهال ها هم هستند که ثمره آنها همان آجیل هایی هست که بسیار مقوی وانرژی زا هستند و در بازار قیمت های گرانتری نسبت به میوه ها دارند مانند نهال گردو , نهال بادام , نهال فندق , نهال پسته وغیره ما در سایت جایا کالا برای همه نهال ها مقالات مختلف از منابع معتبر استخراج کرده و ترجمه کرده ایم و در اختیار کاربران عزیز قرار داده ایم تا با نحوه کاشت و محل کاشت طبق جغرافیای مخصوص هر نهال توضیحات لازم را داده ایم یک سری از این نهال ها دیرگل هستند یک سری از این نهال ها زود گل هستند و همچنین بررسی مناطق مختلف برای نهال های مختلف را بررسی کرده ایم چرا که یک سری نهال ها گرمسیری هستند و یا یک سری نهال ها سردسیری هستند که انواع نهال زود گل برای مناطق گرم سیری پیشنهاد می شود و نهال های دیر گل برای مناطق سرد سیری پیشنهاد می شود البته نهال های دیر گل در مناطق گرم سیری هم میتوانند کاشته بشوند بخاطر همین خواهان نهال های دیر گل خیلی بیشتر از زود گل هست.

 

برای کاشت نهال های مثمر روش های متفاوتی هست و نیازمند یک سری ابزار و سم و کود و خاک مناسب برای کاشت می باشند. این نهال ها بدلیل سود دهی بالا تمرکز زیاد کشاورزان را بخود جلب می کنند مخصوصا نهال های گردو بادام پسته که کاشت آنها زیاد هزینه بر نیست و دارای موقعیت اقتصادی بالایی در جامعه می باشند و ریسک بسیار پایینی هم دارند مورد انتخاب کشاورزان قرار می گیرند. ما هرساله بیشترین فروش در بین نهال ها نهال گردو را داریم و چون به همه نقاط کشور نهال ارسال می کنیم در طی فرایند خرید متوجه می شویم که درصد فروش نهال گردو از همه نهال ها بالاتر می باشد . این نهال با هزینه پایینی کاشته می شود و خرابی کمی دارد محصول فراوانی دارد وقیمت بالایی هم دارد و همچنین از سال اول کاشت شروع به باردهی می کند که در بین ارقام نهال گردو بهترین رقم آن نهال گرد چندلر و نهال گردو فرنور می باشد که این دو نوع نهال بدلایل زیادی استقبال زیادی دارند و مهمترین دلایل فروش بالای این دو رقم به ترتیب :

1 – سازگاری آنها با تمامی مناطق سردسیری و گرمسیری کشورمان 

2 – شروع باردهی از سال اول

3 – خیلی کم آفت میزنند

4 – فروش بالا و درنتیجه سود بالایی دارند

5 – نسبت به بقیه نهال ها رسیدگی کمتری نیاز دارند

6 – دارای پوسته نازک و سبکی هستند که به راحتی از هسته گردو جدا می شوند

نهال غیر مثمر

یک سری از نهال ها هم هستند که محصول نمیدهند و فقط برای تولید اکسیژن و هوای پاک و همچنین تزئین و زیبایی محل استفاده می شوند این نوع نهال ها اکثرا در پارک ها در داخل شهر و مناطق مسکونی کاشته می شوند که برای جلوگیری  از آلودگی هوا و تزئین محل مورد نظر بسیار مفید هستند در بین این نهال ها میتوان به نهال های صنوبر , کاج , بید فری , بید مجنون , زبان گنجشک , اکالیپتوس , چنار و غیره اشاره کرد . واقعا در شهری که از این نهال ها کاشته نشود آن شهر هیچ ارزشی ندارد . این درختان یک هوای پاک و اکسیزن که یکی از ضروریترین نیاز انسان نسبت به هر چیز دیگری هست را تولید می کنند. بدون این درختان با دود کارخانجات و اتومبیل ها یک شهر تبدیل به یک منبع پر از گازهای سمی  می شود که بمراتب بدترین آسیب ها را به تنفس انسان و موجودات محیط زیست می زند. نمیخواهم از مقاله خارج شوم ولی جا داره که شکر گذار خدای قادر و توانا باشیم که در بین همه سیارات زمینی را آفریده با این همه عظمت و زیبایی که همه منابع زندگی و حیات در آن به بهترین شکل ممکن وجود دارد . زمین خاکی که درختان مثمر و غیر مثمر را به زیبایی در آغوش خود پرورش می دهد و به ثمر می رساند که همه آنها برای زیستن انسان بسیار ضروری و نیازمند هستند.

 

جهت خرید نهال می توانید روی لینک کلیک کنید

 

مقاله های نهال