نهال بادام جایا

نهال بادام جایا

خرید نهال بادام آذر

نهال بادام آذر یکی از ارقام بادام دیرگل و مقاوم به سرمای بهاری می باشد که میوه آن کیفیت بالایی دارد از لحاظ تجاری نیز از موقعیت خوبی برخوردار هست .
پوسته بادام آذر کمی نازک و نزدیک به پوسته کاغذی است . هسته این محصول توسط کارشناسان نهالستان در حدود ۴۵% محاسبه شده هست .
آیا می خواهید مقاله کامل نهال بادام آذر را بخوانید و اطلاعاتتان بالا رود ؟ پس خواندن این مقاله که توسط مهندسین نهالستان استخراج شده هست را از دست ندهید .

خرید نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه یکی از ارقام دیرگل بادام ها می باشد و این دیرگل بودن باعث شده است تا برای کاشت در مناطق سردسیر انتخاب مناسبی باشد

این نهال ویژگی های بسیار مهم و حائز اهمیتی دارد که باعث محبوبیت آن شده است از جمله

داشتن محصول پر بار

مقاومت زیاد در مقابل سرمای دیررسداشتن پوسته کاغذی

محصولی با طعم خوب مقاومت بالا در برابر بیماری ها

خرید نهال بادام شاهرود ۱۱

نهال بادام شاهرودی ۱۱ یک نهال مقاوم و بسیار باکیفیت است که قادر است در بیشتر نقاط کشورمان به خوبی رشد کند. این رقم به میوه های خوشمزه و باکیفیتی که دارد، مشهور است. درخت بادام شاهرودی ۱۱ محصول کشور ایران است، که به سرعت محصول دهی خود را آغاز میکند. عمر اقتصادی آن نیز نسبتا بالاتر از سایر ارقام میوه است

خرید نهال بادام شاهرود 21

 از معتبرترین نهالستان کشور از طریق سایت جایا کالا بدون هر واسطه گری  به صورت مستقیم یکی از نگرانی هایی هست که خریداران با آن مواجه می شوند. ولی ما در جایا کالا با ارسال نهال بادام با لیبل و با تضمین کیفیت عالی  و استاندارد وسلامت محصول از طریق تیپاکس یا پایانه های مسافر بری  برای باغداران و مشتریان عزیز در سرتاسر کشور این امکان را فراهم کرده ایم.

خرید نهال بادام تونو

 یکی از ارقام نهال بادام ، نهال بادام تونو است. این نهال بادام اصالتا اروپایی بوده و خاستگاه آن به جزیره سیسیل ایتالیا برمی گردد. به این ترتیب نهال بادام تونو بیشترین سازگاری را با مناطق غرب و شمال ایران دارد. این رقم مشابه بسیاری از دیگر ارقام بادام بین ۳۵ تا ۴۵ سال به محصول آوری ادامه می دهد .زمان گل دهی این نوع نهال بادام تونو؛ دیر گل است و زمان برداشت میوه این رقم بادام پیش رس است.

خرید نهال بادام خوشه ای

نهال بادام خوشه ای متعلق به خانواده گل رز (Rosaceae) است که آن را به چندین درخت میوه شناخته شده تبدیل می کند. انواع مختلفی وجود دارد، از درختچه های زینتی کوچک (Prunus glandulosa) که فقط برای گل های زیبایشان رشد می کنند تا درختان متوسطی که آجیل خوراکی تولید می کنند. رشد درختان بادام و برداشت آجیل آن ها تا زمانی که آب و هوای مناسبی داشته باشید و به چند نکته حیاتی در رشد مجهز باشید کار سختی نیست.

خرید نهال بادام۵۰۵۰

نهال بادام ۵۰۵۰✔ یکی از انواع بادام های دیر گل بوده و به دلیل کیفیت بالا و مرغوب بودن محصول آن و با صرفه اقتصادی بودن هزینه های کاشت،داشت و برداشت آن، محبوبیت زیادی در بین باغداران برای کشت دارد.

هر چندکه پیدایشگاه این رقم از بادام را ایران میشناسند ولی باید گفت این رقم از ترکیب دو نژادفرانسوی(مادر) وایتالیایی(پدر) بوجود آمده است.

خرید نهال بادام سهند

نهال بادام سهند؛ یکی از انواع مرغوب بادام درختی بوده، که اصالتی فرانسوی دارد. درخت بادام سهند، به نسبت سایر نژادهای بادام موجود در ایران، محصولاتی با طعم و مزه‌ی بهتری داشته و محصول آن نیز پربارتر و البته درشت‌تر است. به صورت کلی می‌توان گفت که این نوع از بادام، در ایران محبوبیت بیشتری دارد؛ فروش نهال بادام سهند در ایران، بیشتر از هر نهال دیگری است.

خرید نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی یکی از  مغز های پر خاصیت می باشد و به دلیل طعم خوب  طرفداران بسیاری دارد بدام ها ارقام زیادی دارند که هرکدام از آنها در شرایط خاص خود و طبق ویژگی های خاص خود رشد و پرورش می یابند .

در اینجا قصد داریم شمارا با نهال بادام مامایی آشنا کنیم.

خرید نهال نان پاریل

درخت بادام نان پاریل یک رقم ناسازگار با عادت باردهی اسپور است. این رقم که از ارقام بومی در کشور آمریکا به شمار میرود. باردهی و عملکرد بسیار عالی دارد. از طرفی میوه های آن بسیار باکیفیت و با پوسته ی چوبی نازک هستند که به راحتی و با دست میشکند.

از مشخصات ظاهری درختان بادام نون پاریل میتوان به برگ های نیزه ای و نوک تیز و دراز آنها اشاره کرد که در اطرافشان موج دارد. لبه ی برگ ها به ۲ صورت صاف یا مضرس دیده میشوند. در فصل بهار و در هنگام گلدهی روی درختان بادام نون پاریل گلهای صورتی و سفید دیده میشوند. گل درختان بادام ۵ گلبرگ و ۲۰ الی ۳۰ کاسبرگ دارد.

خرید نهال بادام منقا✔

 نهال بادام منقا یکی دیگر از ارقام نهال های بادام است و همانند ارقام دیگر این درخت طرفداران بسیار زیادی دارد که در ادامه به دلایل محبوبیت این درخت پی میبرید و با ویژگی های آن آشنا می شوید.

بادام منقا

این رقم در میان ارقم دیگر یکی از مرغوب ترین ها محسوب می شود و به این دلیل طرفداران زیادی دارد علاوه بر آن درخت منقا یک بادام دیرگل ولی زودبازده است دیر گل بودن درخت برای کاشت درخت در مناطق سردسیر یک ویژگی بسیار خوب و کاربردی است زیرا دچار سرما زدگی و ریزش شکوفه نمی شود

خرید نهال بادام ربیعی حریر✔

ویژگی های نهال بادام ربیع
این بادام دارای خواص بسیاری است. بادام ربیع با طعم شیرین خود برای صنایع غذایی ، شیرینی سازی و پودر بادام مناسب است و همچنین برای محصولات پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع استفاده از این بادام گواه کیفیت و کیفیت بالای این نقاشی است.
خوب است بدانید که نهال ربیعی بادام دارای برگهای بزرگ ، پهن و مقاوم در برابر سرما است. همانطور که گفتیم ، نهال بادام ربیع برای کاشت در مناطق خشک مناسب است.

خرید نهال بادام یلدا❤

درخت بادام یلدا یکی از درختان پرقدرت و با رشد بسیار عالی است. این رقم با اکثر آب وهواها به خصوص با آب وهوای گرم و معتدل بسیار سازگار است. ۳ سال پس از خرید نهال بادام یلدا و کاشت آن در باغ؛ درختان شروع به باروری میکنند. و عمر اقتصادی بالایی نیز خواهند داشت. به علت محصول دهی بسیار عالی و قدرت رشدی که دارد؛ این رقم آمریکایی یکی از بهترین نهال های بادام برای کاشت در باغ شما به حساب میاید

خرید نهال بادام شاهرود ۱۲❤

خرید نهال بادام شاهرودی ۱۲ و ۲۱ از معتبرترین نهالستان کشور از طریق سایت جایا کالا بدون هر واسطه گری  به صورت مستقیم یکی از نگرانی هایی هست که خریداران با آن مواجه می شوند. ولی ما در جایا کالا با ارسال نهال بادام با لیبل و با تضمین کیفیت عالی  و استاندارد وسلامت محصول از طریق تیپاکس یا پایانه های مسافر بری  برای باغداران و مشتریان عزیز در سرتاسر کشور این امکان را فراهم کرده ایم.

 

خرید نهال بادام شاهرود 15❤

خرید نهال بادام شاهرودی 15 از معتبرترین نهالستان کشور از طریق سایت جایا کالا بدون هر واسطه گری  به صورت مستقیم یکی از نگرانی هایی هست که خریداران با آن مواجه می شوند. ولی ما در جایا کالا با ارسال نهال بادام با لیبل و با تضمین کیفیت عالی  و استاندارد وسلامت محصول از طریق تیپاکس یا پایانه های مسافر بری  برای باغداران و مشتریان عزیز در سرتاسر کشور این امکان را فراهم کرده ایم.

 

بررسی بادام و نهال بادام

مغز بادام یکی از انواع آجیل های مغذی و پرخاصیت است. درخت بادام، به عنوان درختی مقاوم و قابل کشت در انواع زمینها و شرایط آب و هوایی محسوب می شود. در زمینهایی که نمی توان هیچ نوع درخت و گیاهی کاشت امکان کاشت و پرورش درخت بادام، وجود دارد لذا بادام درختی سودده بشمار می آید. نهال های بادام در مناطق خشک و کوهستانی بازدهی بهتری دارد با این حال در آب و هوای مدیترانه ای و یا سردسیری نیز می توان آنرا پرورش داد.

مغز بادام یکی از انواع مغزهای پرخاصیت و پرطرفدار است که موارد استفاده زیادی دارد. علاوه بر مصرف خوراکی از روغن بادام برای ساخت انواع روغن، کرم و محصولات مراقبتی نیز استفاده می شود.

ایجاد نهالستان های بادام علاوه بر اینکه نیاز به تجهیزات زیادی ندارد سودآوری خوبی به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی خواص، کاشت، داشت و برداشت نهال بادام، بپردازیم.

بررسی خواص مغز بادام:

مغز بادام دارای خاصیت زیادی است. این آجیل پرخاصیت بومی کشور ایران و کشورهای همسایه مانند ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان است. در کشورمان نیز استان خراسان  از خاص ترین مرکز کاشت درخت بادام بشمار می آید. از زیست گاه مهم نهال بادام می شود فهمید که بادام در جغرافیای کوهستانی و خشک بخوبی رشد می کند.

درخت بادام، دارای انواع مختلف و مزه هایی همچون شیرین و تلخ می باشد که رقم شیرین آن در مواد غذایی و خوراکی استفاده می شود. هسته بادام تشکیل شده  از انواع پروتئین ، فیبر و مواد مقوی و مغذی و ویتامین هایی همانند ویتامین آ ، ویتامین های گروه ب ، اسید فولیک ، منیزیم ، اسید فولیک ، آهن ، پتاسیم ، فسفر ، روی و مقادیر قابل توجهی ویتامین E را دارا می باشد .

در انواع مختلف  رژیم های لاغری هسته بادام برای کاهش کلسترول و چربی سوزی نقش مهمی دارد .یک سری از مزایای هسته بادام می توان به کاهش دهنده چربی مضر و کلسترول خطرناک خونی ، کاهش انواع بیماری  قلبی عروقی ، خاصیت مهم دیگر آن  ضد سرطان بودن ، مانع از گرفتگی عضلانی ، خاصیت انرژی زایی ، لاغر شدن ، جلوگیری از پوکی استخوان و بالا بردن دوام واستحکام دندان ها ، جلوگیری از انواع امراض قندی و بهتر کردن  کارکرد ریه نام برد. علاوه بر این هسته  بادام برای زنان حامله به به تغذیه نوزاد در رحم مادر مفید می باشد .

 

نحوه کاشت بذر بادام:

نهال های بادام را می توان در انواع خاکها کاشت. این درخت نیاز به مراقبت های زیاد و پیچیده نداشته و نسبت به کم آبی مقاوم است. بنابراین می توانید آنرا در مناطق مختلف آب و هوایی و در زمینهای مختلف بکارید.

بذر بادام با سردی هوا سازگار هست . بنابر این برای کاشت موفقیت آمیز و افزایش احتمال جوانه زنی بذرها ابتدا بذرها تحت یک دوره سرما قرار می گیرند. برای اینکار ابتدا بذرها را به مدت یک شبانه روز در یک سطل آب غوطه ور  می کنند . سپس داخل یک پلاستیک را شن و ماسه می ریزند. و در بین شن ها بذرهای بادام را قرار می دهند .

بذرها باید بالای یک ماه در دمای بالای 2 تا 7 در جه سانتیگراد قرار بگیرند . در این مدت زمان  مرتب بذرها را بازدید می کنند و در هنگامی که حالت خشک بگیرند. آنها را مرطوب می کنند. راه و روش کشت بذر نسبت به کاشتن نهال بادام سخت تر هست و به صبر و تخصص و زمان بیشتری نیازمند هست . در این صورت اگر بدون تجربه کافی کشت بذر را انجام دهید شاهد جوانه های کمی خواهید بود. بهترین بذر بادام که قدرت جوانه زنی بالایی دارد هسته بادامی هست که در سال اخیر تولید شده هست .

مغزهای کهنه قدرت باروری خود را از دست می دهند. مدت زمان نگهداری بذرها در یخچال بستگی به جوانه زنی آنها دارد. بدین ترتیب وقتی جوانه ها پوسته بادام را کنار زده و پدیدار می شوند زمان کاشت آنها فرا رسیده است. پس از آن بذرها را در محل اصلی و یا موقت بکارید. عمق کاشت بذر ما بین ۲ تا ۵ سانتیمتری درون خاک است.

همچنین توصیه می شود در هر سوراخ تعداد سه بذر بکارید. پس از اینکه جوانه ها بزرگتر شدند می توانید یکی از آنها که بهتر و قویتر است را نگهداشته و دو تای دیگر را کنار بگذارید. بدین ترتیب نهال بادام های قوی و سالم خواهید داشت.

شرایط آب و هوایی و خاک مناسب برای کاشت بادام:

اگر چه درخت بادام گیاهی مقاوم محسوب شده و در هر نوع خاک و آب و هوایی رشد می کند ولی برای تجاری سازی نیاز به آب و هوا، خاک و آبیاری مناسب دارد. بهترین شرایط جوی برای رشد و پرورش درخت بادام آب و هوای خشک و کوهستانی است. مناطقی که تابستان های گرم و خشک، زمستان های معتدل و بهار معتدل تا گرم دارد.

 • نهال بادام می تواند سرمای متوسط زمستان را تحمل کند.
 • برخی از ارقام نهال بادام می توانند سرمای شدید را نیز تحمل کنند.
 • یکی از نکات مهم در کاشت و پرورش درخت بادام جلوگیری از سرما زدگی و یخ زدن شکوفه ها در فصل بهار است.
 • مناطقی که سرمای بهاره آنها دیررس است بر روی باردهی درختان تاثیر منفی دارند.
 • نهال بادام در هر نوع خاکی از جمله خاکهای آهکی نیز می تواند رشد کند ولی خاک مطلوب منجر به افزایش باردهی و برداشت بادام های درشت و سالم می شود.
 • بهترین خاک برای پرورش درخت بادام خاکهای سبک شامل خاک شنی، خاک لومی و خاک رس است.
 • قبل از کاشت نهال و یا بذر در خاک ابتدا آنرا شخم بزنید تا زهکشی خاک مطلوب شود.
 • انواع کودهای دامی، کمپوست و کودهای آلی شامل فسفر و ازت برای رشد گیاه الزامی است.

فروش انواع ارقام نهال بادام:

درخت بادام دارای انواع مختلفی است. هر یک از انواع نهال بادام ویژگی های مختص به خود داشته و برای منطقه آب و هوایی خاصی مناسب است. از طرفی میزان باردهی، شکل میوه، نحوه پرورش و رسیدگی ارقام مختلف از یکدیگر متفاوت است. برای خرید نهال بادام می توانید بیشتر از 20 رقم نهال بادام با کیفیت با ضملنت سلامت را از فروشگاه معتبر جایا کالاخرید کنید.

از جمله انواع نهال های قابل فروش در جایا نهال رقم های  نهال بادام آذر دیرگل، نهال بادام کاغذی، نهال بادام فرانیس، نهال بادام شکوفه، نهال بادام سهند، نهال بادام سوپرنوا، نهال بادام مامایی، نهال بادام سنگی، نهال بادام فرانیس، نهال بادام فراستار، نهال بادام فرانکلی، نهال بادام گلوریتا، نهال بادام لورانی، نهال بادام مارکوانا، نهال بادام مسبورا، نهال بادام نان پریل، نهال بادام استیلیتل، نهال بادام تگزاس، نهال بادام تونو، نهال بادام کلون، نهال بادام پسته ای، نهال بادام دسمیو مارکونا، نهال بادام فرار دوئل , نهال بادام یلدا , نهال بادام شاهرودی 11 – 12 – 15 – 21 و نهال بادام فراکنس را معرفی نمود. برای خرید ارقام نهال بادام و اطلاع از ویژگی ها و نحوه پرورش آنها با کارشناسان جایا کالا تماس بگیرید.

بهترین زمان کاشت بذر و نهال بادام:

برای کاشت نهال های بادام می توانید در ماههای آبان و آذر برای اینکار اقدام کنید. نهال در طول دوره زمستان در حالت خواب فرو رفته و در فصل بهار رویش مجدد و فعالیت خود را از سر می گیرد. محل کاشت نهال باید کاملا آفتابگیر باشد. هنگام کاشت نهال حداقل فاصله ۶ متر از هر طرف را برای درختان رعایت کنید.

در صورت کاشت بذر بادام باید از فصل بهار برای کاشت بذرها اقدام نمود. در طول تابستان بذرها فرصت حداکثر بهره برداری از نور خورشید و دمای تابستان را خواهند داشت. برای کاشت بذر و نهال بادام با کارشناسان جایا کالا  مشورت کنید.

چگونگی کاشت نهال های بادام:

برای کاشت نهال بادام ابتدا با توجه به محل کاشت، شرایط آب و هوایی و دمایی منطقه و هدف از کاشت درخت بادام اقدام به تهیه نهال مناسب نمائید. پس از تهیه نهال مورد نظر در باغ و یا باغچه خود گودال هایی به اندازه دو برابر بزرگتر از حجم ریشه نهال حفر کنید. بطور معمول گودال های با قطر و عمق ۱۰۰ سانتیمتر برای نهال ها مناسب است. حداقل فاصله نهال ها از یکدیگر به میزان رطوبت و بارندگی منطقه بستگی دارد.

ریشه درختان بادام گسترش زیادی در خاک دارد لذا در مناطق با بارندگی کمتر فاصله درختان را بیشتر در نظر می گیرند. در مناطق خیلی خشک و کم بارش فاصله ۱۰ تا ۱۲ متر و نواحی پر بارش فاصله ۵ متر میان درختان منظور می شود. برای عملکرد بهتر نهال بادام در کف گودال مخلوطی از انواع کودها مانند کمپوست، کود دامی، کود پتاس و فسفات و یا پرلیت  ریخته و روی آنرا با لایه نازکی از خاک می پوشانند. پس از کاشت نهال اطراف آنرا با خاک پوشانیده و به اندازه زیاد آبیاری می کنند. هنگام انتقال نهال به محل کاشت دقت کنید که ریشه گیاه هوا نبیند. هوازدگی ریشه منجر به خشک شدن نهال های بادام خواهد شد.

روشهای مراقبت از نهال بادام:

نهال بادام، مقاومت زیادی در برابر کم آبی، خاک های نامناسب، سرما و شرایط نامساعد دارد. با اینحال در برابر باد آسیب پذیر است. در باغ بادام باید برای نصب بادشکن اقدامات لازم را بعمل آورد. برای اینکار می توانید از درختان راست قامت و بلندی مانند سرو و چنار بهره برد. همچنین داشتن دیوارهای بلند در باغ می تواند تا حدودی موثر باشد. نکته مهم دیگر در نگهداری از درختان بادام آبیاری است.

نهال های بادام؛ نسبت به کم آبی مقاوم است ولی برای بازدهی بهتر باید در فصولی که میزان بارندگی کم است آبیاری تکمیلی داشته باشید. می توانید از اواخر بهار تا اواخر تابستان که رطوبت و بارش کم است اینکار را در نظر بگیرید. نکته مهم اینکه در سال اول عمر درخت بادام؛ آب کافی برای رشد و نمو گیاه ضروری است لذا در فواصل مختلف درخت را به میزان زیادی آب دهید. هرس کردن، سم پاشی و کوددهی مناسب از دیگر اقدامات لازم برای رشد مناسب نهال خواهد بود. انواع کود دامی، کمپوست، کود فسفات، ازت و پتاس برای درخت بادام مفید است.

برترین انواع بادام ها برای مناطق آب و هوایی مختلف را بشناسیم:

کاشت دیم نهال بادام؛ اگر چه در ظاهر نیازی به آبیاری ندارد ولی آبیاری تکمیلی به روشهای مختلف مانند غرق آبی و یا قطره ای صورت می گیرد. مناطق کم آب به دلیل کمبود بارشهای خود بطور متوسط یک مرتبه در ماه نیاز به آبیاری دارند. بدین ترتیب می توانید تمام درخت بادام؛ را پرورش دهید. از جمله ارقام پرفروش و محبوب بادام می توان نهال دیرگل آذر، نهال مامایی، نهال تونو و نهال فرانیس را نام برد. در مناطقی که دارای سرمای شدید هستند می توان ارقام دیرگل آذر، نهال تونو و فرار دوئل را پرورش داد. نهال های بادام؛ پسته ای نیز در برابر گرما و خشکی شدید مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

انواع آفت ها و بیماری های درختان بادام:

نهال های بادام؛ همانند سایر گیاهان نیاز به کنترل و بازرسی مداوم دارد. در صورت مشاهده انواع شته، کرم و حشرات بر روی تنه، برگها و یا ریشه اقدام به سم پاشی و آفت زدایی نمائید. درختان بادام یک نوع بیماری قارچی دارند که موجب قهوه ای رنگ شدن برگها می شود. در این عفونت قارچی برگها به سمت بالا برمی گردند. در صورت عدم درمان بیماری، برگهای دیگر نیز دچار قارچ شده و در نهایت به خشکی درخت منجر می گردد. برای جلوگیری از بیماری قارچی، به محض دیدن برگهای سوخته مانند، آنها را از درخت بادام؛ جدا کنید.

بهترین روش این است که تمام برگهای مبتلا را در محلی جمع آوری نموده و آنرا بسوزانید. رعایت بهداشت هنگام جمع آوری برگهای آلوده توصیه می گردد. همچنین می توانید کل نهال بادام؛ را با محلول ضد عفونی کننده بوراکس اسپری کنید. در زمان سم پاشی مراقب باشید محلول به دست، صورت و بدن شما تماس نداشته باشد.

چگونگی و مزیت هرس درخت بادام چیست:

هرس کردن درخت بادام به افزایش باردهی کمک زیادی می کند. برای هرس نمودن نهال های بادام در سال اول می توانید آنها را همانند یک جام هرس نموده و یا اینکه تنها شاخه های خشک، شکسته، خراب و دارای آفت را هرس کنید. برای هرس کردن نهال بصورت جام بسته به ارقام نهال که دارای رشد افقی و یا عمودی باشد ارتفاع هرس را تعیین می کنند.

در ارقام با رشد افقی معمولا فاصله یک تا یک و نیم متری از زمین را در نظر گرفته و بالای آنرا هرس می کنند. در نهال های عمودی طول تنه را یک متر و کمتر در نظر می گیرند. بهترین زمان هرس نهال بادام در اواخر فصل زمستان و قبل از رویش بهاره است. پاجوش ها و شاخه های خشک و آسیب دیده هر سال باید قطع شوند. با هرس کردن نهال بادام در هر سال می توان علاوه بر زیبایی ظاهری میزان باردهی درخت را تا میزان زیادی افزایش داد.

بهترین زمان برداشت میوه های بادام چه زمانی است؟

زمان برداشت بادام بسته به ارقام نهال و شرایط آب و هوای منطقه متفاوت است. بطور کلی زمان برداشت از اواخر مرداد ماه شروع می شود و تا یک الی دو ماه بعد از آن ادامه دارد. برخی ارقام نهال بادام؛ دیرگل دیرتر به مرحله برداشت می رسند. در مقابل برخی ارقام در اواسط تابستان آماده برداشت محصول هستند. در زمان برداشت محصول، پوسته سبز بیرونی بادام ترک خورده و باز می شود. بدین ترتیب شما می توانید پوسته چوبی بادام را مشاهده کنید. در این مواقع زمان برداشت محصول فرا رسیده است.

قیمت نهال بادام چقدر است:

 1. قیمت نهال بادام؛ بسته به ارقام نهال، اندازه نهال و عوامل دیگر متفاوت است.
 2. برای تهیه نهال ابتدا باید نوع نهال و هدف از خرید را مشخص کنید. پس از انتخاب نهال مناسب نسبت به خریداری اقدام نمائید.
 3. قیمت نهال از حدود 30.000 الی 40.000 تومان در ارقام پرمحصول و تجاری متغیر است.
 4. ارقامی که پربار بوده و از رشد مناسب و بازدهی خوبی برخوردار هستند قیمت بالاتری دارند.
 5. چنانچه قصد خرید نهال بادام؛ را دارید پس از مشورت با کارشناسان جایا کالا مناسب ترین نهال را انتخاب کنید.

توجیه اقتصادی کاشت نهال بادام:

بادام، یک درخت مقاوم محسوب می شود که در هر نوع آب و هوا و خاکی پرورش می یابد. زمینهای آهکی، هوای خشک و بیابانی، میزان آب کم، سرمای زمستان و دمای بالا از جمله مواردی است که توسط درخت بادام تحمل می گردد. با توجه به مقاومت بالای نهال های بادام، می توان با کمترین امکانات نسبت به ایجاد نهالستان و باغ بادام اقدام نمود. درخت بادام در انواع خاکها امکان رشد دارد.

همچنین در مناطق کم بارش و خشک می توان نهالستان بادام ایجاد نمود. با توجه به جمیع موارد ذکر شده پرورش نهال بادام، دارای صرفه اقتصادی زیادی است. از طرفی انواع مغز بادام در بازار مصارف زیادی دارد. استفاده خوراکی در انواع آجیل و خشکبار، مصارف دارویی در کرم ها و لوازم آرایشی و بهداشتی برخی از کاربردهای مغز بادام است. بدین ترتیب در صورت داشتن محصول مرغوب بازار مصرف خوبی برای آن وجود دارد. از طرفی باغ بادام نسبت به سایر باغ های میوه از مراقبت کمتری برخوردار بوده و هزینه کمتری نیاز دارد. تمام این موارد دلیل موجهی برای اقتصادی بودن ایجاد باغ بادام خواهد بود.

شروع باردهی نهال بادام دیرگل در چند سالگی است؟ مقدار باردهی هر درخت بالغ دیر گل:

بادام‌های دیر گل؛ بسته به نژاد و تبار خود ممکن است در شرایط مختلف، عملکرد متفاوتی داشته باشند؛ اما اگر فرض کنیم که در هر اقلیم بهترین نوع نهال را کاشته باشیم، می‌توانیم سن شروع باردهی یک درخت بادام را به طور خوشبینانه 3 الی 4 سالگی تصور کنیم.

البته سن بلوغ هر اصله درخت بادام دیرگل، بین 5 الی 7 سالگی است و از آن زمان می‌توان روی جنبه اقتصادی محصول این درخت حساب کرد. همچنین درباره میزان باردهی هر درخت بالغ نیز همین قاعده مصداق دارد. در صورتی که کودهی و رسیدگی به درستی انجام گیرد و شرایط کاشت و داشت به طور کاملاً صحیح رعایت شود، به طور میانگین هر درخت می‌تواند در سال حدود 30 کیلوگرم بار دهد.

عمر مفید درخت بادام دیرگل چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر هستند؟

 1. عمر مفید هر نهال بادام دیرگل؛ به خاک، شرایط کاشت، شرایط نگهداری و کودهایی که در تمام سالیان به آن رسیده است می‌تواند متفاوت باشد.
 2. از آنجایی که هدف از کاشت و نگهداری درختان بادام، برداشت اقتصادی و مفید از درخت است.
 3. بنابراین پیش فرض را بر این می‌گذاریم که تمام شرایط را به صورت ایده‌آل رعایت کرده باشیم؛ در این صورت عمر مفید یک درخت دیرگل را می‌توان 45 سال در نظر گرفت.
 4. البته پس از آن نیز باردهی وجود خواهد داشت؛ اما بادام‌های آورده بعد از این سال دیگر کیفیت و مرغوبیت سابق را نخواهند داشت.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال بادام دیرگل چگونه است:

نهال بادام دیرگل؛ در خاک شنی زهکشی شده احتمال رشد قوی‌تری دارد. گودال‌هایی عمیق در خاک ایجاد کنید به طوری که حداقل 40% بدنه Almond seedlings، شما در آن جا شود. بهتر است نهال‌ها را با فاصله 6*6 متر یا 6*7 متر بکارید تا هنگام رشد ریشه و چتر درخت، ریشه‌ها و چترهای آنان برای یکدیگر مشکلی ایجاد نکنند.

به خاطر داشته باشید که درخت بادام برای به ثمر رساندن محصول خود، نیاز مداوم به آفتاب دارد و انداختن سایه دو درخت بر روی یکدیگر باعث ایجاد مزاحمت خواهد بود. بهترین فصل برای کاشت درخت بادام آذر، پاییز و بخصوص ماه آبان است؛ چرا که سرمای موجود در این فصل برای ریشه کردن گیاه در خاک تازه مفید خواهد بود.

آیا این درخت بادام دیر گل را می‌توان به صورت دیم آبیاری کرد؟

هنگامی که نهال کوچک بادام دیرگل ، را در زمین می‌کارید، برای ماه‌های پیاپی به صورت هر 10 روز یکبار باید آن را آبیاری کنید. اما به طور کلی می‌توان گفت که بادام‌های دیرگل، به صورت دیمی محصولی بیشتر و مرغوب‌تر خواهند داد. بنابراین روش کشت دیمی بعد از پا گرفتن نهال‌ها، روشی مناسب برای این نوع بادام‌ها است.

بهترین خاک جهت پرورش نهال‌های بادام دیرگل :

اغلب خاک‌های کوهستانی برای پرورش این نهال‌ بادام دیرگل، مفید هستند. اما اگر بتوانید هنگام کاشت این نوع seedlings، خاک شنی مرغوب را با 20 تا 30 درصد کود حیوانی ترکیب کنید و سپس خاک حاصل را زه کشی کرده در گودال نهال بریزید، بهترین نتیجه حاصل خواهد شد. در هر صورت سعی کنید که هنگام کاشت، خاک درون گودال را سنگین نکنید؛ چون موجب خفگی ریشه خواهد شد. اما با این حال حواستان باشد که خاک باید به طور مرتب مرطوب گردد.

مهم ترین کودها و سم‌ها برای بهبود راندمان نهال‌ بادام دیرگل:

کودهای مورد نیاز یک باغ نهال بادام دیرگل اذر، شامل این موارد است:

 • کودهای دارای ازُت: 180 کیلوگرم در هر هکتار
 • کودهای دارای فسفر: 360 کیلوگرم در هر هکتار
 • کود بوراکس: 6 الی 120 کیلوگرم در هر هکتار (فقط چهار سال اول)
 • کود دارای پتاسیم: 50 کیلوگرم در هر هکتار (2 نوبت در سال در ماه‌ های آذر و فروردین)

البته به‌جای این کار می‌توانید از کود پوسیده حیوانی استفاده کنید که در این صورت به 5 تن کود حیوانی برای هر هکتار باغ بادام دیرگل، نیاز خواهید داشت.

مهم ترین بیماری و آفاتی که درختان دیرگل را تهدید می‌کنند:

بیماری‌های متنوعی ممکن است نهال بادام دیرگل؛ را تهدید کنند که از جمله آنان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. کرم سرشاخه‌ خوار
 2. پروانه تخم انگشتری
 3. انواع شته آردی
 4. شپشک نارون
 5. شپشک خاکستری بادام
 6. شته سپردار بنفش
 7. سوسک پوست‌خوار بادام دیرگل
 8. زنبور کرم زالویی
 9. کنه قهوه‌ای پا بلند
 10. کنه سفید اروپائی
 11. بیماری گال طوقه
 12. بیماری شانکر باکتریایی
 13. قارچ ورتپسیلیوم
 14. بیماری زخم گره
 15. قارچ عسلی
 16. پوسیدگی قرمز
 17. ویروس لکه گرد
 18. بیماری ریزش جوانه (مسری) و بیماری ریزش جوانه (غیر مسری) می باشد.

نحوه‌ ی هرس درخت نهال بادام دیرگل و زمان مناسب آن:

هر نهال بادام دیرگل آذر؛ 2 بار در سال می‌تواند هرس شود. یکبار در فصل تابستان پس از برداشت محصول است که شاخه‌های زائد آن مورد هرس قرار می‌گیرد و بار دیگر در انتهای فصل پاییز یا ابتدای فصل زمستان که به منظور فرم دهی هرس گلدانی انجام می‌شود. زیربُری درختان بادام به سبک گلدانی یکی از رایج‌ترین شیوه‌های این درختان است که البته بهتر است توسط فردی وارد به این کار انجام گیرد.

قلمه زدن و قیم گذاری چه تاثیری در رشد درخت بادام دیرگل دارد:

درختان بادام دیرگل؛ نیازی به قیم گذاری ندارند. این کاری است که با بعضی از نهال‌های نوپا باید انجام داد تا در ابتدای رشد، دچار آسیب و شکستگی نشوند. اما با این حال اگر قصد داشته باشید که به روش قلمه زدن درخت بادام دیرگل بکارید، باید از قیم به منظور نگهداری شاخه کاشته شده استفاده کنید. این فرایند برای یک سال اول یک گیاه قلمه خورده ضروری است تا ریشه خود را در خاک قوی کرده و رشد عمودی و طبیعی خود را طی کند.

گردافشان چیست و چه رقم گرد افشانی مناسب نهال بادام است؟

گرد افشان، درختی است که در بین درختان کاشته می‌شود و به باروری بیشتر درختان اطراف خود کمک می‌کند. برای هر نوع بادام دیرگل، رقم گردافشان خاصی مناسب است. به عنوان مثال برای نهال بادام آذر، رقم فرانسیس و برای بادام دیرگل سهند، گرد افشان حریر بهترین گزینه خواهد بود. بنابراین نمی‌توان به طور قطع گفت که چه رقمی از بادام برای تمام ارقام دیرگل مناسب هستند. اما می‌توان با قطعیت گفت که رقم گردافشان نیز باید مانند نهال‌های اطراف دیرگل باشد.

مهم ترین خواص مغز بادام برای انسان:

مغز بادام سرشار از مواد مغذی لازم برای بدن انسان است؛ به طوری که در اکثر رژیم‌هایی که متخصصان تغذیه تجویز می‌کنند، مصرف روزانه بادام دیده می‌شود. مغز بادام دارای مقادیر زیادی:

 • ویتامین E
 • کلسیم
 • منیزیم
 • پروتئین
 • فسفر
 • آهن
 • فیبر
 • منگنز
 • روی
 • سلنیوم
 • مس
 • نیاسین و البته سرشار از چربی‌های غیر اشباع و مفید است. به همین دلیل بادام آذر را برای تقویت عملکرد مغز، تقویت استخوان، کاهش کلسترول بد خون، جلوگیری از بیماری‌های قلبی، تقویت سیستم ایمنی بدن، مراقبت از پوست، جلوگیری از یبوست و کاهش وزن مفید می‌دانند.

مقدار چربی یا روغن مغز بادام :

بادام‌های دیرگل مغزهایی شیرین و نسبتاً خشک دارند. میزان چربی این نوع بادام‌ها به گونه‌ای نیست که از آن‌ها روغن‌گیری شود؛ اما در عوض در آجیل‌ها و صنایع شیرینی پزی به وفور از آن‌ها استفاده می‌شود. طعم لذیذ این مغزها باعث می‌شود که از آن به عنوان یکی از محبوب‌ترین مغزهای خوراکی در جهان یاد شود.

قیمت نهال بادام دیرگل در نهالستان بادام حدودا چه مقدار است؟

برای خرید مطمئن نهال بادام دیرگل؛ با بهترین کیفیت و عالی‌ترین قیمت می‌توانید هم‌اکنون اقدام کنید. قیمت هر نهال بسته به رقم آن و همچنین ارتفاع و ریشه آن متفاوت است؛ اما ما این تضمین را داریم که نهال‌های خود را با بهترین قیمت موجود در بازار به شما عرضه کنیم.

نحوه‌ی خرید نهال بادام دیرگل به صورت اینترنتی و مراحل ارسال آن

در ابتدا باید با توجه به اطلاعات موجود در این مقاله و دیگر مقالات سایت، نهال بادام دیرگل مورد نظر را با توجه به وضعیت زمین و اقلیم منطقه خود انتخاب کنید. سپس برای خرید نهال سفارش خود را از هم اکنون در سایت ثبت نمایید. سفارش شما از بهترین بذرها به صورت صددرصد تضمینی آماده می‌شود تا در پاییز و زمان مناسب کاشت، با هماهنگی شما برای شما ارسال گردد. هزینه ارسال مرسوله به عهده مشتریان است و ضمانت سلامت و باروری محصول، بر عهده ما خواهد بود.

طراحی سایت پیشرفته

خرید لوازم آرایشی

قطعات گوشی موبایل

کارت خوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

پیج مدیریت

تماس باما

برگشت به منوی تماس ها

پیج مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها