نهال بادام 5050✔
بادام 5050
درخت بادام خوشه ای آذر نام دیگر درخت بادام ۵۰۵۰ میباشد 

نهال بادام 5050✔ یکی از انواع بادام های دیر گل بوده و به دلیل کیفیت بالا و مرغوب بودن محصول آن و با صرفه اقتصادی بودن هزینه های کاشت،داشت و برداشت آن، محبوبیت زیادی در بین باغداران برای کشت دارد.

هر چندکه پیدایشگاه این رقم از بادام را ایران میشناسند ولی باید گفت این رقم از ترکیب دو نژاد فرانسوی(مادر)وایتالیایی(پدر) بوجود آمده است.

درخت بادام ۵۰۵۰ به لحاظ باروری خود ناسازگار است یعنی تخمدان یک گل نمیتواند با گرده همان گل لقاح یابد و برای بارور شدن درخت ناچار به کاشت رقم های مختلف درخت باهم هستیم

معمولا برای درخت بادام ۵۰۵۰ از فرانیس به عنوان گرده افشان استفاده میکنند.

نهال بادام آذر یا بادام ۵۰۵۰ بهترین نهال برای مناطق سردسیر لقب گرفته و در شمالغرب کشور ایران که دارای شرایط اب و هوایی و موقعیت جغرافیایی سردسیر و کوهستانی است،بالای ۸۰ درصد باغات بادام از رقم بادام ۵۰۵۰ هستند.

بهترین مکان برای کاشت نهال بادام ۵۰۵۰‌

مناطقی با موقعیت جغرافیایی کوهستاتی و اب و هوای خشک و سرد ،شهر های کوهپایه ای که بواسطه ارتفاع و موقعیتشان در آنها زمستان تا بهار ادامه دارد،بهترین مکان برای کاشت نهال بادام 5050✔ هستند.

در ایران استان های آذربایجان غربی و شرقی،کرمان،کرمانشاه و استان مرکزی جزو مناطق مناسب برای زیر کشت بردن گونه بادام دیر گل ۵۰۵۰ هستند.

نهال بادام ۵۰۵۰ برای باغداران و کشاورزانی که قصد احداث باغ بادام را دارند انتخاب خوبی است چرا که این نهال دیر گل بوده و محصول آن بازار پسند است

نهال بادام 5050✔ از نهال های مقاوم در برابر سرما و دیرگل میباشد و یک الی چهار هفته دیر تر از دیگر نژاد های بادام گل میدهد این امر خود موجب میشود تا محصول از شر سرمای بهاره در امان باشد.

بادام برای کاشت در مناطق سردسیر و مرتفع مناسب میباشد این نوع بادام را بعلت تامین نیاز سرمایی در زمین هایی کاشت کرد که حدود ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته باشند.

گردو فرنور
خاک

خاک

برای رشد و نمو نهال بادام ۵۰۵۰ نیاز به خاک سبک و لومی دارد و باید یادآور شد که  نهال بادام ۵۰۵۰ همچون سایر گیاهان و درختان در خاک غنی رشد بسیار خوبی دارد.

درخت بادام ۵۰۵۰ میتواند خاک اسیدی و قلیایی و خنثی را تحمل کند ولی بهتر است ph خاک آن در حدود شش و نیم  باشد و همچنین به دلیل نوع حرکت ریشه درخت بادام(عمودی) باید توجه داشت که چاله حفر شده جهت کشت نهال از عمق خوبی برخوردارباشد.

فواصل کاشت مناسب بین دو درخت بادام ۵۰۵۰

معمولا باغات بادام به صورت مربع کاشت میشوند فاصله بین درختان بسته به تجربه باغدار میتواند کشت شود.ولی حدود استاندارد زیر برای کاشت بادام ۵۰۵۰ مناسبتر هستند.

۴*۴

۵*۴

۵*۵

۵*۶

۶*۶

آبیاری نهال بادام ۵۰۵۰

نماد
ابیاری

آبیاری درخت = شارژ درخت

این نژاد از بادام با کم آبی سازگار بوده و کشاورز میتواند در صورت کمبود آب درخت بادام آذر  را به صورت دیم نیز آبیاری کند.البته در نظر بگیرید که کاشت دیم در مناطقی که میزان بارش سالیانه در آن ها کمتر از ۴۰۰ میلی گرم است ریسک بالایی دارد.

 آبیاری نهال بادام ۵۰۵۰ در هر ۱۵ روز یکبار کافی است و زمانی که نهال تبدیل به درخت شود هر ۲۰ روز یکبار آبیاری نیاز درخت را برطرف میکند.

برای جلوگیری از غرق شدن ریشه و اجازه یافتن خاک برای خشک شدن تنظیم آبیاری امری ضروری است.

نهال بادام شکوفه
هرس درخت بادام ۵۰۵۰

هرس کردن درختان بادام ۵۰۵۰ برای فرم دهی و باردهی آن انجام میشود.برای هرس کردن نهال بادام 5050✔ ابتدا شاخه های خشکیده درخت را ببرید و سپس سراغ شاخه های آفت زده و بیمار بروید و ان ها برش دهید و به محلی که برش زده اید گل و لای و یا چسب باغبانی بزنید تا از الوده شدن درخت بادام آذر جلوگیری نمایید.

و در آخر به سمت بریدن شاخه هایی از درخت بروید که مانع از رشد شاخه های اصلی درخت میشوند.

هرس کردن درخت باید به شکل اصولی انجام گیرد وگرنه باعث نابودی درخت خواهد شد.

برای خرید گوشی و لپ تاب های با کیفیت کلیک کنید.
کوددهی درخت بادام ۵۰۵۰

نماد
کود1

کوددهی = جلوگیری از بیماری

عمل کوددهی را با مقدار مورد نیاز کود به تناسب سن و نیاز درخت را میتوان با حفر چاله هایی به عمق۳۰_۵۰سانتی متر در  زیر آخرین شاخه درخت (در هر چهار طرف درخت) و ریختن کود مورد نظر در آن ها و پوشاندن روی حفره ها با خاک انجام داد.

کود های مناسب

کودهای شیمیایی(فسفر،سوپرفسفات،پتاس)

کوهای حیوانی(مرغ،گوسفند،گاو)

آفت زدایی و سم پاشی

درخت بادام ۵۰۵۰ را باید زودتر از دیگیر درختان سمپاشی کرد زیرا این درخت در معرض خطر کرم زدگی حساس تر است.موعد سمپاشی زمستان و همچنین در زمان گلدهی این درخت میباشد توجه به مقدار سم الزامیست چرا که اگر مقدار ان کم بلشد خطر را برطرف نمیکند و اگر زیاد باشد باعث سوختن شکوفه های درخت و خسارت میشود‌‌.

سم دیازیون از سموم مورد استفاده برای بادام ۵۰۵۰ است.

افات و بیماری ها

 همچون سایر درخت ها در مقابل آفات و بیماریهای ایمن نبوده و ممکن است بیماری و افات زیر سلامتی و باردهی درخت را با مشکل مواجه کند

بیماری شانکر باکتریایی

بیماری پژمردگی ناشی از قارچ ورتیسیلیوم

آفت زنبور مغز خوار

آفت سرشاخه خوار بادام

بیماری غربالی

و لکه آجری(شایع ترین بیماری درخت بادام)

بادام5050

ثمردهی

 از سال دوم بار دهی را شروع میکند ولی بار دهی اقتصادی آن از سال ۶ ام شروع میشود

یک بادام درختی ۴ ساله میتواند در حدود ۵ کیلو بار بدهد و درخت بادام در ۶ سالگی بیش از ۳۵ کیلو محصول خشک میدهد.

باردهی درخت بادام ۵۰۵۰ در هکتار به ۴۰۰۰ کیلو گرم میرسد ولی اگر به صورت دیم کاشت شود محصول یک هکتار ۷۰۰ کیلو گرم خواهد بود.

از محصول این درخت در مصارف خوراکی،شیرینی پزی و ساخت داروهای ارایشی و بهداشتی استفاده میشود.

نوع پوست محصول این درخت چوبی نیمه کاغذی بوده و رنگ مغز ان قهوه ای روشن میباشد حدودا به ازای هر یک کیلو بادام نیم کیلو آن مغز است(۵۰درصد).

زمان به ثمر نشستن درخت بادام ۵۰۵۰ مرداد ماه میباشد.

عمر مفید این درخت ۳۵ الی ۴۵ سال است)در صورت رعایت شرایط نگهداری صحیح و رسیدگی های اصولی)

جهت خرید نهال بادام 5050 کلیک کنید .

خرید نهال های معتبر از آریا نهال