نهال گردو چندلر
بیاین باهم بیشتر در مورد گردو چندلر یاد بگیریم
همراه جایا کالا باشین✽
برای آشنایی با اقلام دیگر گردو کلیک کنید✔

خرید نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر ☘ یک نمونه خارجی و یکی از ارقام نهالی های پیوندی گردو میباشد و اصالت آمریکایی دارد این نوع نهال بسیار پر بارده میباشد.

این نهال اغلب به صورت نیمه قائم  رشد میکند اگر میخواهید درخت متراکمی داشته باشید بهتر است آن را بصور 5,5,7 بکارید اما فواصل استاندارد کاشت درخت چندلر 5,6,7 و 6,6,7 میباشد.

کاشت درخت گردو در مناطق معتدل و سرد سیر توصیه میشود و بدلیل دیرگل بودن هم از سرما زدگی میوه های خود جلوگیری میکند و هم از سرما برای رشد بهتر خود استفاده میکند.

عمر درخت چندلر حدودا بیش از 50 سال میباشد.

نهال گردو چندلر ☘ حدود 60 درصد از وزن گردو را شامل میشود و پوست گردو نازک است و در دسته گردو های با پوست بسیار نازک قرار میگیرد . و مغز آن به راحتی از پوست جدا میشود

کاشت

در زمان کاشت ، کاشت نهال یک طرف مسئله است و کیفیت نهالی که قرار است کاشت شود طرف دیگر مسئله می باشد شما باید ابتدا نهال با کیفیت را از یک نهالستان معتبر خریداری کنید و توجه داشته باشید که مرحله خرید نهال بسیار پر اهمیت است ، پس از خرید نهال طبق استاندارد ها و نیاز های درخت عمل کاشت را انجام دهید.

موقعیت جغرافیایی مناسب

درخت گردو چندلر یکی از ارقام گردو دیرگل می باشد، وقتی نهالی دیرگل باشد یعنی می توان نهال را در مناطق سردسیر نیز کاشت نمود زیرا  دیر تر از نهال های دیگر شروع به گلدهی می کند و شکوفه های خود را از سرما در امان نگه میدارد. و باعث می شود درخت بجای آسیب دیدن از سرمای زمستان ، از آن برای رشد بهتر و محصول دهی بیشتر خود استفاده کند.

فواصل کاشت

باغداران برای اینکه درختان بعد از بزرگ شدن برای یکدیگر مزاحمت ایجاد نکنند باید فواصل استاندرد را رعایت کنند بطور معمول فاصله مناسب کاشت گردو چندلر 7*6*5 یا 7*6*6 می باشد

عمر اقتصادی

هر درخت با توجه به نوع خود عمر اقتصادی منحصری بفردی دارد، اما عوامل موثر در عمر اقتصادای نیز کم نیستند، درختان اگر در شرایط ایده آل کاشته و رشد کنند عمر اقتصادی آنها افزایش می یابد از جمله عواملی که در عمر اقتصادی درخت موثرند عبارتند از کاشت ، نوع خاک ، آبیاری ، کوددهی ، هرس ،سم پاشی و …

اگر شما مراقبت و رسیدگی های درختان را به موقع و بطور احسن انجام دهید قطعا درخت عمر بیشتری خواهد داشت درخت گردو چندلر بطور میانگین حدود 50 سال عمر اقتصادی دارد.

سوالی که احتمال دارد برایتان پیش بیاید این است که چرا میگوییم عمر اقتصادی نه عمر ؟

عمر و عمر اقتصادی درخت کاملا با یکدیگر متفاوت هستند ، در واقع منظور از عمر درخت، زمان کاشت تا زمان خشک شدن کامل درخت است اما منظور از عمر اقتصادی مدت زمانی است که درخت باردهی بالا و با کیفیت دارد.

آبیاری

آب یکی از اصلی ترین نیاز های درختان برای رشد و باردهی می باشد و در روزهای اولیه کاشت باید به مقدار مناسب و لازم به درخت برسد.

اما اگر مواد مورد نیاز برای رشد بیش از مقدار مورد نیاز باشد نه تنها کمکی به رشد نمی کند بلکه باعث آسیب به درخت نیز می شود و ریشه را از بین می برد.

برای گدو چندلر در فصل آبدهی هر 10 روز یکبار کافی می باشد.

هرس

هرس در واقع به معنی حذف شاخه و برگ های اضافی می باشد و درختان با رشد و بزرگ شدن هرساله نیاز به هرس دارند ، تا شاخه های اضافی حذف شود و درخت انرژی خود را صرف باردهی با کیفیت و رشد قدرتمند سازی ریشه کند.

معمولا در سال دو بار هرس انجام می شود که دفعه اول قبل از گلدهی درخت انجام می شود و هرس دوم پس از برداشت محصول انجام می شود.

باردهی

همانگونه که گفتیم این درخت چندلر پربازده است اما برای اینک به بازده بالا و اقتصادی این درخت دست یابید باید 7 الی 10 سال صبر کنید تا درخت به بلوغ کامل رسیده و باردهی کند البته درخت گردو چندلر از سالهای دوم و سوم باردهی دارد .

مقدار باردهی هر یک درخت حدود 6 الی 7 تن در یک هکتار است . درخت گردو چندلر از اقلام اقتصادی میباشد که علاوه بر باردهی بسیار عالی و زیاد بعد ها میتوان از چوب آن نیز آستفاده کرد.

ارتفاع درخت چندلر یک ساله حدود 50 سانت دوساله 100 و سه ساله 150 سانت میباشد که این رشد و باردهی درخت  به عوامل متعددی از جمله نحوه کاشت و نگداری درخت بستگی دارد.

نهال گردو پیوندی چندلر

آفات 

درخت گردو در مقابل آفات و بیماری بسیار مقاوم است اما بیماری هایی که این درخت را مورد حمله قرار میدهد و آسیب میزند عبارتند از :

شانکر باکتریایی

آفت شانکر  به دلیل رشد و زیاد شدن باکتری در قسمت های خراش برداشته تنه درخت ایجاد میشود و در ظاهر همانند ماده شیره ای چسبناک است.

بلایت گردو

بلایت گردو از مهمترین و جدی ترین بیماری های درخت گردو محسوب میشود و به مغز گردو آسیب میرساند.

دلیل اصلی این بیماری قرار گرفتن درخت در مناطق مرطوب و خنک است. با آبیاری قطره ای , هرس در زمان رشد , جدا سازی شاخه های آلوده و خارج کردن از باغ میتواند به بهبود و پیشگیری این بیماری کمک کند

برای داشتن درخت گردو سالم انواع بیماری ها و راه های پیشگیری  و درمان آنها را یاد بگیرید و درصورت آلوده شدن درخت سریعا اقام به درمان کنید .

درختان گردو و مغز گردو بسیار ارزشمند هستند مواد و ویتامین های موجود در مغز گردو از ویتامین های اساسی و ضروری بدن هستند .

کشاورزان با خرید و پرورش درخت گرد علاوه بر رونق بخشیدن به چرخه اقتصاد خود این  نیاز ویتامین را هم تامین میکنند البته برای نتیجه گیری هرچه بهترحتما قبل از انتخاب و خرید نهال با متخصصین ما در ارتباط باشید  تا سرمایه گذاری تضمین شده و پر سود داشته باشید .

کاشت و پرورش

در مرحله اول برای اینکه شما در سال های بعد از کاشت به باردهی بالا و اقتصادی برسید فاکتور اساسی و مهم انتخاب نهال است زیرا اگر نهال با کیفیت و مرغوب تهیه نکنید حتی در صورت رسیدگی و مراقبت باز هم به نتیجه مطلوب نخواهید رسید برای خریداری نهال تحقیق کنید و مطمئن ترین نهالستان را انتخاب کرده و نهال مرغوب خریداری کنید .

بعد از مرحله خریداری میرسیم به مرحله کاشت نهال که در رشد و نمو نهال بسیار مهم و حیاطی است باید توجه داشته باشید و بدانید که نهال های مختلف از لحاظ رشد به شرایط متفاوتی نیاز دارند.

درخت گردو چندلر برای رشد بهتر باید در خاک آهکی , سبک و خنک کاشته شود تا بهترین عملکرد و رشد را داشته باشد این درخت رشد متوسطی دارد اما با این حال بای فاصله کاشت مناسب را رعایت کنید .

آبیاری نهال گردو در سال های اولیه که در حال رشد و و بلوغ است اهمیت فراوانی دارد و باید بصورت مرتب انجام شود برای این نهال فاصله زمانی یکبار در هفته مناسب میباشد.

علاوه بر فاکتور آب و خاک گیاه برای رشد به مواد معدنی و کود نیز نیاز دارد شما ابتا باید خاکی که درخت در آن ریشه دارد را آنالیز کنید و کوددهی مورد نیاز را انجام دهید .

کود های مناسب میتوانند کود حیوانی , مرغی , گوسفندی و یا حتی کود های شیمیایی باشند .

یکی دیگر از کارهای حیاطی برای رشد بهتر درخت هرس به موقع آن است برای درخت چندلر بهتر است در فصل پاییز بعد از برداشت محصول هرس را انجام دهید تا شاخ و برگ های جدید به جای شاخه و برگ های خشک شده رشد کنند.

نهال گردو چندلر

(خرید نهال گردو چندلر)تاریخچه گردو چندلر گردو چندلر از برنامه پرورش دیویس UC که توسط یوجین اف سر و هارولد آی فورد اجرا می شود ایجاد شد. سر و فورد در سال ۱۹۶۳ دو گونه را با هم تلاقی کردند که یکی ۵۶-۲۲۴ و دیگری پدرو نام داشت . گردو ۵۶-۲۲۴ بزرگ اما با پوسته ضعیف ، پیش‌جنس و روی جوانه‌های جانبی بسیار پربار است . گردو پدرو با پوسته ای قوی بسیار پربازده است ، برنده طولانی مدت تست های طعم مصرف کننده است ، گرده فراوان می ریزد ، اما گرما را به خوبی تحمل نمی کند . این تلاقی منجر به ۳۵ نتایج شد که دو عدد از آنها به ارقام تجاری بادوام معروف به چندلر و هوارد تبدیل شدند . گردو چندلر به دست آمده بر روی جوانه های جانبی بسیار پربار است . بسیار قوی است و بنابراین برای جلوگیری از شاخه های با زاویه فاق باریک (شاخه هایی با زاویه کمتر از ۴۵ درجه) باید هرس شود .

آفت های چندلر

چندلر نسبت به سایر ارقام مشکلات آفت کمتری دارد. چندلر در سال ۱۹۷۹ توسط UC Davis به ثبت رسید و به بازار عرضه شد. در آن زمان هارولد فورد گردو چندلر را مهم ترین رقمی می دانست که از برنامه اصلاح UC Davis آمده است . چهل سال بعد می توان با قاطعیت گفت که حق با او ثابت شد. امروزه گردو چندلر کاشته شده ترین گردو در سراسر جهان است .


گردو کاغذی

پوسته گردو چندلر

پوسته های چندلر بزرگ ، بیضی شکل و در لمس صاف هستند. در ابتدا پوسته های چندلر نازک هستند ، اما با افزایش سن درخت چندلر ، پوسته ها تقویت می شوند . توجه به این نکته ضروری است که هر سنی که درخت باشد، پوسته ها دارای مهر و موم خوبی هستند که از شکستگی تصادفی جلوگیری می کند . پوسته به طور متوسط ​​۱۳.۲ گرم است .

گردو کاغذی

هسته گردو چندلر

گردو Chander توسط خریداران گردو در سراسر جهان به دلیل رنگ روشن جذاب خود که اغلب به عنوان “مرواریدی” توصیف می شود ، مورد توجه قرار می گیرد . هسته ها بسیار با کیفیت هستند . آنها به راحتی از پوسته در نیمه های “پروانه ای” عالی جدا می شوند ، به این معنی که خریدارانی که در شکستن دست تخصص دارند ، به دنبال آجیل چندلر خواهند بود . میانگین هسته ها ۶.۵ گرم است که نسبت هسته به پوسته آن ها ۴۹ درصد است . آجیل چندلر نیز بهتر از سایر ارقام حفظ می شود .

تاریخ برداشت گردو چندلر

شاید تنها عیب واقعی گردو چندلر تاریخ برداشت اواخر پاییز آن باشد. ۲۳ روز پس از پین برداشت می شود و یکی از آخرین گونه های گردو موجود در بازار است . این بیشتر یک عارضه برای پرورش دهندگان نیمکره شمالی است ، زیرا تولیدکنندگان نیمکره جنوبی تحت فشار یکسانی نیستند که ابتدا وارد بازار شوند . برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ برداشت و اینکه چرا معتقدیم مندوزا بهترین مکان در جهان برای رشد گردو است ، به مقاله نیمکره شمالی و جنوبی ما مراجعه کنید .

فروش نهال در سایت جایا کالا:

جایا کالا شرکت بزرگ شمال غرب کشور دارای مجوز های لازم از وزارت صنعت معدن در شهرستان میاندوآب واقع شده هست .

بنا به درخواست مشتریان عزیز در سرتاسر کشور جایا کالا براین شد که با همکاری نهالستان های بزرگ در شهرستان میاندوآب (قطب نهال منطقه)بصورت اینترنتی فروش نهال را با بهترین متدها و امکانات بالا در خدمت رسانی به هموطنان عزیز کارهای لازم را انجام دهد .

 

نتیجه گیری

اگر به دنبال درختی با باردهی بالا  , عام پسند , پر طرفدار و اقتصادی هستید نهال گردو چندلر ☘ یک انتخاب مناسب است

قبل از خرید نهال از نهالستان و مرغوبیت نهال ها اطمینان حاصل کنید

بر اساس منطقه جغرافیایی خود و نهال مناسب منطقه خود را انتخاب کنید

قبل از کاشت به  فاکتور مهم و اساسی خاک مورد نیاز نهال دقت کنید

بعد از کاشت مراقبت های بعد از کاشت مانند آبیاری , هرس , کوددهی را جدی بگیرید

نتیجه گیری نهال گردو چندلر

سخن پایانی

ما تمامی موارد بالا را به شما یاد میدهیم حتی اگر کشاورز و پرورش دهنده حرفه ای نباشید به شما کمک میکنیم تا به بهترین روش کاشت و مراقبت انجام دهید و به بهترین باردهی و بازدهی درخت برسید تنها کافیست با مشاورین جایا کالا در ارتباط باشید و نهال خود را خریداری کنید ما در ادامه راه شما را همراهی خواهیم کرد.

مقالات نهال

خرید نهال