اینتل در مقابل ای ام دی – AMD در مقابل Intel 2021

اینتل

چه کسی بهترین پردازنده ها را تولید می کند؟
ما AMD و Intel را در رقابت قدرت پردازنده قرار می دهیم.

اگر به دنبال بهترین CPU مخصوص بازی یا بهترین CPU برای ایستگاه های کاری هستید ، فقط دو گزینه برای انتخاب وجود دارد – AMD و Intel. این واقعیت باعث ایجاد یک پیروی تقریباً مذهبی برای هر دو اردوگاه و شیشه های آتش سوزی ناشی از آن شده است که دریافت توصیه های بی طرفانه در مورد بهترین انتخاب برای پردازنده بعدی شما را مشکل می کند. اما در بسیاری از موارد ، پاسخ در واقع بسیار واضح است. در حقیقت ، برای اکثر کاربران ، این یک پیروزی نفع AMD است ، همانطور که در سلسله مراتب CPU Benchmarks مشاهده می کنید. این یک چرخش شگفت انگیز از ثروت برای سازنده تراشه است که چهار سال پیش در لبه ورشکستگی قرار گرفت ، و چرخش خود را بسیار چشمگیر تر نشان می دهد زیرا اینتل پس از یک دهه تسلط خود همچنان باعث ناراحتی ریشه دار می شود.

این مقاله شامل استدلال پایان ناپذیر AMD در مقابل پردازنده های رومیزی Intel است (ما تراشه های لپ تاپ یا سرور را پوشش نمی دهیم) بر اساس آنچه شما قصد دارید با کامپیوتر خود انجام دهید ، قیمت گذاری ، عملکرد ، پشتیبانی درایور ، مصرف برق و امنیت ، ارائه ما یک دید واضح از وضعیت رقابت داریم. ما همچنین درباره سنگ نگاره ها و معماری هایی که روی میله های متحرک تأثیر می گذارند بحث خواهیم کرد. به طور کلی ، یک برنده مشخص وجود دارد ، اما اینکه کدام مارک پردازنده را بخرید بیشتر به نوع ویژگی ها ، قیمت و عملکرد شما بستگی دارد.

می بینید که همه این پردازنده ها در سلسله مراتب CPU Benchmarks ما چگونه جمع می شوند ، اما قطعاً پس از راه اندازی AMD Ryzen 5000 ، چشم انداز تغییر کرده است. جدیدترین پردازنده های AMD ، Ryzen 9 5950X و Ryzen 9 5900X ، نیازی به ذکر نیست Ryzen 5 5600X ، کل صفحات اصلی رایانه رومیزی را ناراحت کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به پوشش عمیق گسترده سری Ryzen 5000 از جمله قیمت گذاری ، معیارها و در دسترس بودن ما بپردازید. فقط کافی است بگوییم که سری Ryzen 5000 با عملکرد بالا تراشه های موجود در بازار هستند و اینتل را از نظر معیارهایی از جمله بازی ، عملکرد برنامه ، مصرف برق و حرارت از اهمیت بیشتری برخوردار می کنند.

گرچه ممکن است به زودی تغییر کند. اینتل پردازنده های Rocket Lake خود را در CES 2021 فاش کرد و ادعا کرد که تاج عملکرد بازی را پس می گیرند. آنها قرار است در تاریخ 30 مارس منتشر شوند ، که درست در گوشه ای قرار دارد. اینتل با بهبود 19٪ IPC و سرعت بالای کلاک Rocket Lake که به 5.3 گیگاهرتز می رسد ، تبلیغ می کند. اینتل همچنین تراشه های Alder Lake خود را در اواخر سال جاری میلادی وارد بازار می کند ، که به طور کامل تعریف مجدد تراشه های x86 رایانه رومیزی با معماری ترکیبی جدید است.

اینتل با بهره گیری از کمبودهای گسترده ای که تراشه های Ryzen 5000 را از دست علاقه مندان دور نگه داشته است ، قیمت گذاری خود را در اواخر سال به شدت کاهش داده است ، اما به نظر می رسد که وضعیت عرضه به آرامی در حال بهبود است. البته ، در لحظات نادر دسترسی می توانید خوش شانس باشید و یک تراشه Ryzen 5000 بدست آورید.

 

 

AMD و Intel CPU قیمت گذاری و ارزش

تقریباً برای همه مهمترین قیمت در نظر گرفته می شود و AMD به سختی در بخش ارزش سخت می شود ، گرچه مطمئناً نمی توان برای پردازنده های سری XT آن را گفت. پردازنده های سری Ryzen 5000 این شرکت 50 دلار افزایش قیمت را تجربه می کنند ، اما تراشه های سریعتر برچسب قیمت بالاتری دارند. این شرکت مزایای زیادی از جمله قابلیت شلوغی بیش از حد در بیشتر مدل ها را ارائه می دهد ، نیازی به گفتن نیست كه نرم افزار رایگان شامل ویژگی ابتکاری Overclocking خودكار Precision Boost Overdrive است.

شما همچنین از سازگاری گسترده مادربردها با سوکت پردازنده AM4 که از سازگاری رو به جلو و عقب پشتیبانی می کند ، بهره مند می شوید و اطمینان حاصل کنید که نه تنها بیشترین ضربه را برای پردازنده می خورید ، بلکه از سرمایه مادربرد خود نیز بهره مند می شوید (با توجه به سری 5000 ) AMD علاوه بر مادربردهای سری A خود ، امکان اورکلاک را نیز دارد (به مقاله ما در مورد چگونگی اورکلاک AMD Ryzen مراجعه کنید) که مزیت دیگری برای کاربران است.

و در این نبرد AMD و پردازنده های اینتل ، ما حتی هنوز در مورد سیلیکون واقعی بحث نکرده ایم. پردازنده های مدرن AMD تمایل به ارائه هسته یا رشته بیشتر و اتصال سریعتر PCIe 4.0 در هر قیمت دارند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

 

Processor Pricing by Family AMD Intel
Threadripper – Cascade Lake-X $900- $3,750 $800 – $1,000 ($2,999)
AMD Ryzen 9 – Intel Core i9 $434 – $799 $459 – $505
AMD Ryzen 7 – Intel Core i7 $294 -$449 $300 – $370
AMD Ryzen 5 – Intel Core i5 $149 – $299 $125 – $200
AMD Ryzen 3 – Intel Core i3 $95 – $120

$78 – $173

ورود مدل های Comet Lake-S اینتل نشان داده است که این شرکت هسته ها ، رشته ها و ویژگی های بیشتری را به سری اصلی خود اضافه می کند ، اما بدون افزایش قیمت های ژن به ژن. این معادل کاهش قابل توجهی در معیارهای قیمت هر هسته و قیمت هر موضوع است ، اما AMD در پاسخ به این که قیمت اینتل را بر روی انگشتان خود نگه دارد ، قیمت گذاری را کاهش داده است. به این ترتیب ، AMD هنوز هم مزیت قیمت هر موضوع را در بسیاری از بازه های قیمتی حفظ می کند و به طور کلی عملکرد بیشتری را در چندین نوع بار کاری ارائه می دهد (که در زیر به آنها خواهیم پرداخت).

اینتل شامل کولرهای همراه با SKU های غیر اورکلاکینگ خود است (برای اورکلاک کردن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید) ، اما در بهترین حالت ضعیف و “به اندازه کافی خوب” هستند. ما حتی مواردی را دیده ایم که کولرهای سهام اینتل عملکرد کاملی در تنظیمات سهام ندارند.

اینتل همچنین بخاطر SKU های گران قیمت سری K قابل کولر اصلاً کولر نمی اندازد (به مقاله ما در مورد نحوه اورکلاک پردازنده اینتل مراجعه کنید). اگر قصد اورکلاک پردازنده اینتل را دارید ، حتماً در یک کولر (و در عین حال یک دستگاه گوشتی) بودجه خود را تهیه کنید. در همین حال ، اکثر خنک کننده های همراه AMD برای حداقل اورکلاک متوسط مناسب هستند. هنوز هم ، آنهایی که فقط به عنوان یک افزودنی استاندارد با سری قبلی Ryzen 3000 ارائه می شوند ، بیشتر آنها هنوز با معادل های جدید Ryzen 5000 جایگزین نشده اند. تنها یکی از چهار پردازنده اول AMD Ryzen 5000 ، Ryzen 5 5600X ، دارای یک کولر همراه است.

اینتل برای چندین مدل Comet Lake-S خنک کننده های بسته ای خود را به صورت فله ای تولید کرده است ، اما بهبودهای زیبایی و جزیی کافی برای مطابقت با خنک کننده های شایسته AMD که با سری Ryzen 3000 ارائه می شوند کافی نیست و در همه مدل ها موجود نیست.

اینتل نه تنها بابت تراشه های سری K قابل شارژ اضافی حق بیمه دریافت می کند ، بلکه شما باید از یک مادربرد گران قیمت سری Z برای امتیاز اورکلاک پردازنده خود استفاده کنید – اینتل اجازه اورکلاک در B- یا H- را نمی دهد مادربردهای سری اینتل همچنین دارای سابقه طولانی در انتقال سریع سوکت است ، به این معنی که احتمال ریختن تراشه جدید به مادربرد فعلی یا انتقال پردازنده قدیمی به یک صفحه جدیدتر زیاد نیست. برنامه ای برای سازگاری محدود به جلو و عقب در سمت Intel. همچنین اتصال PCIe 4.0 را از دست خواهید داد – اینتل همچنان در گذرگاه PCIe 3.0 که نیمی از سرعت انتقال اتصال PCIe 4.0 AMD را ارائه می دهد ، محو است.

در حالی که AMD بیشترین میزان دلار را برای دلار با درآمد سخت شما ارائه می دهد ، همانند هر محصولی ، شما می توانید برای بیشترین عملکرد ، به ویژه Ryzen 9 5950X ، حق بیمه پرداخت کنید. سری Ryzen 5000 AMD همچنین پایان خط سوکت AM4 آزمایش شده و واقعی است ، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که این تراشه ها در سیستم عامل های آینده AMD کار کنند.

پردازنده های جدید AMD Ryzen 5000 نیز بدون خنک کننده های همراه برای خانواده های Ryzen 9 و 7 ارائه می شوند ، اما AMD می گوید که افزایش عملکرد کمبود کولرها و قیمت بالاتر را جبران می کند. بررسی های ما از این ادعا پشتیبانی می کند – تراشه های Ryzen 5000 هنوز هم ترکیبی جذاب از عملکرد و قیمت را ارائه می دهند ، به شرطی که بتوانید آنها را به صورت خرده فروشی نزدیک به قیمت پیشنهادی آنها پیدا کنید.

برنده: AMD هنگامی که شما پردازنده های Intel و AMD را مقایسه می کنید ، Team Red یک داستان ارزشمند جذاب در کل پشته محصول خود دارد ، به ویژه هنگامی که عملکرد به ازای هر دلار را در نظر بگیریم. با این حال ، اگر به دنبال گرافیک مجتمع همراه با پردازنده ای با بیش از چهار هسته هستید ، اینتل در حال حاضر تنها گزینه شما برای تراشه های خرده فروشی است ، اگرچه AMD تراشه های هشت هسته ای Renoir خود را اکنون به OEM ها و SI ها ارسال می کند تا از قبل سیستم های ساخته شده نه اینکه ما گرافیک یکپارچه را برای بیشتر کاربران ، به ویژه اگر به بازی علاقه مند هستید ، توصیه می کنیم – برای جزئیات بیشتر به مقایسه اخیر گرافیک مجتمع پردازنده های AMD و Intel بپردازید.

AMD در مقابل عملکرد پردازنده CPU اینتل

در نبرد پردازنده AMD در مقابل اینتل ، AMD پیشرو در گروههای بحرانی قیمت است ، خصوصاً در میانه و سطح بالای پشته خود ، اما معیارهای ما نشان می دهد که عملکرد بازی اینتل نیز کمرنگ نیست. در زیر ما انتخاب گسترده ای از اندازه گیری عملکرد بازی جمعی برای تراشه های موجود در باندهای مختلف قیمت داریم.

123
521
mqUSkNea7bEi3ex6o3LnU7-970-80
987

قبلی
بعدی

دو اسلاید اول ما عملکرد را با پردازنده های جدید Comet Lake-S و Ryzen 5000 شامل می کند ، در حالی که باقیمانده نتایج آزمایش ، زمینه تاریخی را به پردازنده های نسل قبلی می دهد. همانطور که مشاهده می کنید ، AMD با پردازنده های Ryzen 5000 مجهز به ذن 3 ، که اکنون مزیت بازی های 1080p و 1440p را دارند ، کاملاً تعریف جدیدی از فضای بازی انجام داده است. شکافهای Ryzen 9 5900X به عنوان سریعترین تراشه بازی در بازار لعنت می شود ، اما Ryzen 5 5600X تقریباً عملکرد یکسانی را ارائه می دهد اما در یک قیمت 300 دلاری قابل قبول تر ، این گزینه بهترین انتخاب بی رقیب ما برای بازی است.

اینتل با گرانترین پردازنده دسک تاپ خود ، Core i9-10900K ، و Core i5-10600K نیز از عملکرد نهایی بازی بهره می برد و دور از دسترس نبود. به طور طبیعی ، شکافهای Core i7-10700K دقیقاً بین این دو قرار دارند و سهم شیر از عملکرد 10900K را ارائه می دهند ، اما با قیمت و مصرف برق بسیار پایین تر. می بینید که این تراشه ها در CPU Benchmark Hierarchy چگونه جمع می شوند ، اما توجه داشته باشید که این تراشه ها هنوز از تراشه های قدرتمند Ryzen 5000 AMD عقب هستند.

با این حال ، دلتا عملکرد بین تراشه های اینتل و AMD با قیمت های مناسب اغلب حداقل برای اکثر قریب به اتفاق علاقه مندان ارزش بالایی ندارد. به سختی متوجه تفاوت های کمی در عملکرد بازی در بالای AMD در مقابل پشته اینتل می شوید ، اما در میان رده همه چیز پیچیده تر است. با مراجعه به دسته قبلی ما ، قیمت اصلی ترین معیار اندازه گیری است و AMD در میان رده هایی که بیشتر ما خرید می کنیم ، پیروزی های کلیدی را به دست می آورد ، اما Core i5-10600K اینتل یک قیمتی قابل قبول در پرانتز قیمت خود به حساب می آورد و آن را به یک قیمت مناسب تبدیل می کند. تراشه جذاب بازی با حدود 260 دلار. اگر به محدوده 300 دلار صعود کنید ، Ryzen 5 5600X اکنون یک قهرمان اصلی جریان اصلی بازی است.

برای استفاده بیشتر از مزیت عملکرد AMD ، به یک پردازنده گرافیکی سطح بالا و یکی از بهترین نمایشگرهای بازی با نرخ تازه سازی بالا احتیاج دارید و همچنین باید با وضوح 1080p معمولی بازی کنید. وضوح تصویر شما تا 1440p و بالاتر از آن معمولاً گلوگاه را به سمت پردازنده گرافیکی سوق می دهد ، بنابراین از قدرت بازی CPU خود به اندازه کافی بهره مند نخواهید شد. با این وجود ، اگر قصد دارید کارت گرافیک خود را با نسل جدیدتری به روز کنید ، در حالی که بقیه سیستم خود را دست نخورده نگه دارید ، کمی از عملکرد اضافی بازی CPU می تواند نتیجه دهد. ما انتظار داریم که بیشتر ساختهای میان رده با پردازنده های گرافیکی کمتری ارائه شوند که به طور کلی از نظر عملکرد پردازنده به عنوان یک اکولایزر عمل می کنند. همچنین قابل توجه است که AMD اغلب هسته ها و رشته های بیشتری را در هر قیمت مشخص ارائه می دهد ، بنابراین اگر هنگام انجام بازی ها کلاینت های چت ، مرورگرهای وب و سایر کارها را در پس زمینه انجام می دهید ، احتمال عملکرد نامناسب وجود دارد اگر در جریان بازی هستید ، AMD به دلیل نسبت سالم هسته ها و رشته ها تقریباً همیشه بهترین انتخاب است.

از لحاظ عملکرد گرافیکی یکپارچه ، AMD هیچ ضرب و شتمی ندارد. APU های نسل کنونی Picasso این شرکت بهترین عملکرد موجود از گرافیک یکپارچه را ارائه می دهند و سری Renoir بر اساس این مزیت ساخته شده است. با این حال ، تراشه های Renoir در حال حاضر فقط در سیستم های از پیش ساخته شده توسط OEM ها و SI ها در دسترس هستند. این مانع دستیابی به یک تراشه نشد و می توانید عملکرد چشمگیر را در بررسی Ryzen 7 Pro 4750G مشاهده کنید. اینتل تراشه های Rocket Lake خود را با موتور گرافیکی قدرتمند جدید Xe که در اوایل سال 2021 عرضه می شود ، دارد ، که ممکن است به سطح بازی GPU یکپارچه کمک کند.

برنده: AMD برنده این دور از مسابقه پردازنده اینتل در مقابل AMD است ، اما فقط به این دلیل که ما دقیقاً با عملکرد مطلق مطلق اندازه گیری می کنیم. اگر شما یک فرد متعصب بازی هستید که به هر یک از آخرین قاب هایی که می توانید بیرون بیاورید ، جایزه می دهد ، به خصوص اگر اورکلاک کنید ، AMD پاسخ شما در سطح بالا است. اگر بخواهید به زودی GPU خود را ارتقا دهید ، این عملکرد پیشرفته نیز نتیجه خواهد داد. فقط برای پرداخت این امتیاز برنامه ریزی کنید. خواهید فهمید که AMD اغلب بهترین گزینه میان رده است. مگر اینکه یک دکل فریب خورده با سریعترین پردازنده های گرافیکی همراه با مانیتورهای با وضوح بالا با وضوح پایین اجرا کنید ، هرچند دلتاهای باریک عملکرد بازی با پردازنده های AMD را از دست نخواهید داد. در آن زمان ، تراشه AMD یا Intel سطح عملکردی بیش از حد قابل قبول از بازی را ارائه می دهد. با این حال ، همیشه برای به روزرسانی های GPU در آینده باید کمی بنزین اضافی در مخزن داشته باشید و تراشه های Zen 3 AMD حداقل در حال حاضر پیشرو هستند.

AMD در مقابل بهره وری و عملکرد ایجاد محتوا

در نبرد عملکرد غیر بازی AMD در مقابل پردازنده های اینتل ، تصویر بسیار واضح تر است. تراشه های AMD از نظر عملکرد نهایی در بهره وری رشته ای و برنامه های تولید محتوا ، کاملاً برنده هستند و پردازنده های Ryzen 5000 این امتیاز را گسترش داده اند. سهم زیاد هسته ها ، رشته ها و حافظه پنهان AMD بر روی پردازنده های خود نیز به معنای یک پیروزی بزرگ در گروه عملکرد به ازای هر دلار است. مشکل اینتل برای حرکت به سمت گره های پردازش متراکم تر ، آن را در مسابقه اصلی شمارش عقب انداخته است و اکنون AMD پیشنهادهایی در HEDT و رایانه رومیزی اصلی ارائه داده است که اینتل به راحتی نمی تواند با آنها مطابقت داشته باشد. این را در نظر بگیرید: AMD دارای 16 هسته Ryzen 9 5950X برای دسک تاپ اصلی است که هسته ها و رشته های بسیار بیشتری از قدرتمندترین Core i9-10900K اینتل ارائه می دهد. در همین حال ، AMD Ryzen Threadripper 3990X با 64 هسته دیوانه و 128 رشته برای HEDT ارائه می شود. این یک امتیاز 3.5X از نظر تعداد هسته نسبت به مدل های هاله HEDT اینتل است.

تراشه های AMD عملکرد بسیار بیشتری در هر دو سیستم عامل اصلی دسک تاپ و HEDT ارائه می دهند ، بنابراین گران تر از پرچمداران مربوطه اینتل نیز هستند. برای دیدن مزایای تراشه های AMD نیازی به ریختن دلارهای عمده نیست. پردازنده های سری Ryzen 5000 نیز در تمام عملکرد معیارهای ما از عملکرد تک رشته ای پیشی گرفته اند. این فوق العاده چشمگیر است و برابر است با عملکرد سریعتر در هر نوع بار کاری ، به ویژه برنامه های روزمره که به پاسخگویی سریع پردازنده متکی هستند. برنده: AMD برای متخصصانی که به دنبال عملکرد در تولید محتوا و برنامه های بهره وری هستند ، برنده پردازنده های AMD در مقابل اینتل یک امر کاملاً یک طرفه است. کمبود AMD از گرافیک یکپارچه در پردازنده های 8 هسته ای و بالاتر (در حال حاضر) به این معنی است که اگر می خواهید یک دکل بدون گرافیک اختصاصی بسازید ، باید با اینتل همراه باشید. هنوز هم ، بیشتر افراد حرفه ای بدون در نظر گرفتن کارت گرافیک اختصاصی می خواهند.

AMD دارای خطوط Ryzen 3 ، Ryzen 5 ، Ryzen 7 ، Ryzen 9 و Threadripper است ، در حالی که اینتل پیشنهادات خود را به خانواده های Core i3 ، Core i5 ، Core i7 ، Core i9 و Cascade Lake-X تبدیل می کند. برای مقایسه پردازنده های Intel و AMD بر اساس مشخصات و ویژگی ها ، ما می توانیم کل پشته های محصول را ترسیم کنیم ، اما به دلیل اختصار بر روی تراشه های برتر در خانواده های مربوطه تمرکز خواهیم کرد. توجه داشته باشید که هر دو شرکت دارای گزینه های ارزشی در هر سطح هستند ، اما ما می توانیم با این لیست های انتخابی (نسبتاً) درک کلی از فضای رقابتی کنونی را بدست آوریم. ما هم از قیمت های پیشنهادی فروشندگان و هم از قیمت های خیابانی استفاده می کنیم تا بتوانید درکی از وضعیت فعلی بازار داشته باشید. دسک تاپ سطح بالا (HEDT) سرزمین تولیدکنندگان خلاق با هیولاهای چند هسته ای تنفس برای تقریباً هر نوع نیاز است. مدت هاست که اینتل از برتری بدون رقیب در این بخش برخوردار است ، اما در حالی که اولین نسل Threadripper AMD وضعیت موجود را مختل می کند ، اما Threadripper 3000 آن را نابود کرد.

مشخصات پردازنده AMD و Intel پردازنده HEDT و قیمت آن

در اینجا می توانیم ببینیم که وقتی صحبت از پردازنده های AMD در مقابل پردازنده های HEDT اینتل می شود ، AMD با 64 هسته و 128 رشته در پرچمدار Threadripper 3990X پیشرو است و مدل های 32 و 24 هسته ای Threadripper 3970X و 3960X برتری قریب به اتفاق خود را دارند. تراشه های اینتل. اینتل بالاترین رده خود را به دو دسته تقسیم می کند ، با Xeon W-3175X و W-3265 به مادربردهای عجیب LGA3647 که برچسب های قیمت چشم نواز را برای مطابقت با قیمت دیوانه تراشه ها برده اند ، سقوط می کند. هرچند که اینها واقعاً سیستمهای کلاس علاقه مندان نیستند. به این موارد بیشتر برای بازار ایستگاه های کاری حرفه ای فکر کنید. سری HEDT اینتل با 18 هسته Cascade Lake-X Core i9-10980XE خود که به مادربردهای موجود LGA2066 می ریزد ، آغاز می شود. این تراشه با توجه به قیمت آن قدرتمند است ، اما برتری Threadripper 3.5X در شمارش هسته ای غیرممکن است ، بنابراین اینتل اساساً قسمت بالای پشته HEDT را به AMD واگذار کرده است. با پردازنده Threadripper AMD هسته های بیشتری ، حافظه پنهان و اتصال سریعتر PCIe 4.0 به دست خواهید آمد اما با برچسب های قیمت بالاتر که مناسب چنین پردازنده های هیولایی هستند ، ارائه می شوند. با این حال ، هنگامی که ما آن را به قیمت هر هسته یا میزان هزینه شما برای هر هسته پردازنده خلاصه می کنیم ، AMD یک داستان ارزشمند ارائه می دهد.

در نبرد پردازنده های پیشرفته AMD در مقابل پردازنده های اینتل ، خانواده های Ryzen 9 و Ryzen 7 AMD در برابر پردازنده های Core i9 و Core i7 اینتل قرار می گیرند. باز هم ، AMD با 16 هسته 32 رشته ای Ryzen 9 5950X که از نظر شمارش هسته ای و عملکرد – از نظر قیمت و از جمله قیمت خنک کننده ، علامت علامت گذاری بالا را برای دسک تاپ اصلی تنظیم می کند ، برتری کامل را دارد. 5950X به سختی موجود است ، اما Ryzen 9 3950X در اکثر جنبه ها به همان اندازه چشمگیر است. اگرچه در کارهای تک رشته ای یا بازی ها به اندازه 5950X پاسخگو نیست ، اما هنوز هم برای اکثر کاربران مناسب است. در مقایسه Core i9-10900K 10 هسته ای 10 هسته ای اینتل کم رنگ است ، اما بر اساس قیمت گذاری ، در واقع با Ryzen 9 5900X (یا Ryzen 9 3900X AMD) می جنگد. در اینجا می بینیم که AMD هم دارای شمارش هسته ای و هم مزیت قیمت هر هسته در این پرانتز است که با کش بیشتر ، PCIe 4.0 و پشتیبانی از حافظه پایه سریعتر تکمیل می شود. همچنین در تمام معیارهای عملکرد پیشرو غیرقابل رقابت است. 10900K عملکرد بارگیری چشمگیر و عملکرد سریع در بارهای کم رشته را ارائه می دهد. با این حال ، اگر حتماً تراشه اینتل دارید ، ما Core i9-10850K اینتل را به جای 10900K توصیه می کنیم. دلیلش این است که این دو تراشه از نظر عملکرد تقریباً یکسان هستند ، اما قیمت 10850K به طور قابل توجهی کمتر است. که بیش از حد به اورکلاک تبدیل می شود. Intel Core i9-10850K تقریباً توانایی تست اورکلاکینگ مشابه تست 10900K را در تست های ما ارائه می دهد و این یک ارزش استثنایی برای تیونرها است.

یک داستان مشابه در بازارهای رایج ترین Ryzen 7 و Core i7 جریان دارد. راستش را بخواهید ، این تراشه هایی است که اکثر گیمرها باید خریداری کنند. در اینجا Ryzen 7 3800X AMD (و Ryzen 7 3700X) با موضوع Core i7-10700K اینتل برای نخ متناسب است ، اما Ryzen 7 5800X Core i7-10700K را در معیارهای ما شکست می دهد. متوجه تراشه های XT-refresh AMD ، 3900XT و 3800XT خواهید شد که در اینجا لیست شده اند. درصورتی که نیاز خاصی به بارهای کاری در ایستگاه های کاری نداشته باشید که هسته ها را کاملاً تحت فشار قرار ندهد ، بهتر است که با مدل های استاندارد سری X AMD همراه باشید. متأسفانه ، مدلهای غیر XT به دلیل درگیری AMD با کمبود سنگین ، نادرتر می شوند.

وقتی صحبت از پردازنده های میان رده و بودجه AMD در مقابل اینتل می شود ، خانواده های Core i5 و i3 با پردازنده های AMD Ryzen 5 و Ryzen 3 مبارزه می کنند. این بخش بازار عمده ترین بخش فروش AMD و Intel را تشکیل می دهد ، بنابراین قیمت و ارزش آن در درجه اول اهمیت قرار دارد.

Ryzen 5 5600X AMD با هسته و هسته و موضوع برای موضوع Intel سازگار است تا سرعت کلاک و مزیت اورکلاک Core i5-10600K را به چالش بکشد. 5600X از هر نظر قابل تصور بر Core i5-10600K تسلط دارد ، یعنی دلیلی برای خرید Core i5-10600K وجود ندارد.

AMD همچنین با خط جدیدی از مدل های $ 120 Ryzen 3 3300X و 99 $ Ryzen 3 3100 که از ارزش گرافیکی برخوردار نیستند ، دفاع خود را تقویت کرد. سه سال پیش ، تراشه های پرچمدار اینتل تقریباً 350 دلار قیمت داشتند و دارای چهار هسته و هشت رشته بودند ، اما اکنون Ryzen 3 مجموعه AMD همان تعداد هسته و رشته را با قیمت 99 دلار ارائه می دهد. Ryzen 3 3300X نیز عملکرد بیشتری نسبت به 7700K ارائه می دهد و تمام تراشه های اینتل را در همان بازه قیمت شکست می دهد.

این در هر نقطه از پشته AMD عملکرد عظیمی از رزوه را ایجاد می کند ، و تنظیمات قیمت Comet Lake اینتل بدیهی است که ارزش فروش مجدد تراشه های قدیمی اینتل را با یک ضربه دیگر مواجه می کند. AMD مادربردهای B550 خود را نیز در اختیار شما قرار داده است که یک اکوسیستم با ارزش تر از محصولات PCIe 4.0 را به سطح پایین بازار می رساند.

AMD همچنین به Ryzen 5 3400G و Ryzen 3 3200G APU متکی است تا Core i5-10500 و i5-10400 اینتل را از بین ببرد. مدل های AMD با واحدهای گرافیکی قدرتمند Vega ارائه می شوند که امکان بازی کم پایان را در طیف گسترده ای از عناوین فراهم می کنند. تراشه های اینتل نمی توانند شمع را در آنجا نگه دارند – اگر قصد انجام هرگونه بازی معنادار را دارید ، به یک GPU گسسته احتیاج دارید.

AMD تراشه های جدید 16 هسته ای Ryzen 4000 “Renoir” هشت هسته ای خود را برای سیستم های از پیش ساخته شده در اختیار OEM ها و SI ها قرار داده است ، اما نمی توانید آنها را به صورت خرده فروشی خریداری کنید. ما اخیراً این تراشه ها را از طریق wringer قرار داده ایم و آنها با پیشرفت سنتی AMD در عملکرد iGPU گسترش می یابند. امیدوارم که به زودی این تراشه ها یا نوع جدیدتری به خرده فروشی برسند.

هیچ یک از فروشندگان واحدهای گرافیکی یکپارچه (iGPU) را با تراشه های HEDT ارائه نمی دهند. هنوز هم ، اگرچه اینتل تراشه های سری F خود را که از گرافیک کمتری بهره می برند ، با تخفیف به فروش می رساند ، این مزیت را دارد که گزینه گرافیکی را در کل پشته محصول اصلی خود داشته باشد.

در مقابل ، AMD فقط گرافیک های یکپارچه را در مدل های APU خود ارائه می دهد ، به این معنی که برای هر تراشه خرده فروشی که بیش از چهار هسته داشته باشد (یا بیش از 150 دلار costs هزینه داشته باشید) به کارت گرافیک گسسته (GPU) نیاز خواهید داشت. این یک ضرر قابل توجه برای اکثر کاربران اصلی است که علاقه ای به بازی ندارند و همچنین بخش بزرگی از بازارهای حرفه ای / نصب شده را از بین می برد. iGPU های اینتل عمدتا برای بازی بی فایده هستند اما برای نمایش و اهداف QuickSync مفید هستند ، در حالی که iGPU های AMD بهترین تجربه بازی را دارند ، دست کم. با این وجود ، انتخاب محدود AMD بخش قابل توجهی از بازار را از بین می برد.

برنده: AMD هنگامی که مشخصات AMD و پردازنده Intel را مقایسه می کنید ، می بینید که AMD هسته ها و / یا رشته های بیشتری را در هر نقطه قیمت ، حافظه پنهان بیشتر ، پشتیبانی از حافظه سریع تر و PCIe 4.0 برای میان رده و سطح بالا ارائه می دهد. AMD از راس بازار HEDT گرفته تا بخش های سطح بالا ، میان رده و پایین رده ، پردازنده Ryzen توانمندی دارد که ارزش بیشتری نسبت به مدل های قابل مقایسه اینتل دارد.

L2vJ5WGnngvje2fnQ8t6Db-970-80

وقتی اورکلاک پردازنده اینتل و AMD را مقایسه می کنید هیچ بحثی وجود ندارد. اینتل بیشترین فضای سر اورکلاک را ارائه می دهد ، به این معنی که شما با تراشه های اینتل می توانید عملکردی بیش از سرعت پایه نسبت به پردازنده های Ryzen AMD داشته باشید. با این حال ، سری Ryzen 5000 AMD این مزیت را تا حد زیادی آشکار کرده است – آنها اغلب در تنظیمات سهام سریعتر از تراشه های اینتل پس از اورکلاک هستند.

همانطور که گفته شد ، برای باز کردن بهترین قابلیت های اورکلاکینگ اینتل ، باید هزینه بالایی را برای تراشه های سری K اینتل پرداخت کنید و یک مادربرد گران قیمت سری Z خریداری کنید ، بدون اینکه بخواهید از خنک کننده قابل استفاده در بازار پس از فروش (ترجیحاً مایع) استفاده کنید. با این وجود ، به محض تهیه قطعات لازم ، تراشه های اینتل به راحتی به حداکثر میزان خود می رسند ، که اغلب با پردازنده های 10-Gen Comet Lake ، بیش از 5 گیگاهرتز در همه هسته ها بیرون می آیند.

AMD فضای زیادی برای تنظیم دستی ندارد. در واقع ، حداکثر اضافه شکرهای تمام هسته ای قابل دستیابی اغلب چند صد مگاهرتز در زیر حداکثر تقویت تک هسته ای تراشه ها قرار می گیرند. این بدان معنی است که اورکلاک تمام هسته ای در واقع می تواند منجر به از دست دادن عملکرد در برنامه های کم رشته شود ، البته مقدار کمی.

بخشی از این اختلاف ناشی از تاکتیک AMD است که تراشه های خود را متصل می کند تا اجازه دهد برخی هسته ها بسیار بالاتر از سایر هسته ها رشد کنند. همزمان با Precision Boost و تکنیک ابتکاری هدف گیری موضوعی AMD که بارهای کاری با موضوع سبک را به سریعترین هسته ها متصل می کند ، AMD عملکرد نزدیک به اورکلاک را خارج از جعبه نشان می دهد. این امر باعث کم شدن فضای فضای خالی اورکلاک می شود.

با این حال ، AMD Precision Boost Overdrive خود را ارائه می دهد ، یک ویژگی اورکلاک کردن خودکار با یک کلیک که عملکرد اضافی تراشه شما را بر اساس قابلیت های آن ، زیر سیستم انتقال قدرت مادربرد و خنک کننده پردازنده از بین می برد. روش AMD با انتخاب اجزای سازنده بهترین عملکرد ممکن را فراهم می کند و به طور کلی بدون دردسر است. در هر صورت ، شما هنوز هم به فرکانس های بالایی که با پردازنده های اینتل مشاهده خواهید کرد ، نخواهید رسید (5.0 گیگاهرتز هنوز با تراشه AMD بدون خنک کننده نیتروژن مایع شناخته نشده است) ، اما شما یک افزایش عملکرد رایگان دریافت می کنید.

AMD همچنین با سری Ryzen 5000 قابلیت های اورکلاک حافظه خود را بسیار بهبود بخشیده است ، که به عنوان محصول جانبی از قابلیت های بهبود یافته اورکلاکینگ پارچه ارائه می شود. این اجازه می دهد تا حافظه AMD ساعت بالاتر از قبل داشته باشد و در عین حال ویژگی های تأخیر کمتری را که باعث افزایش عملکرد بازی می شوند ، حفظ کند.

تبلیغات
برنده: اینتل. وقتی صحبت از اورکلاک پردازنده AMD و Intel می شود ، Team Blue فضای خالی بسیار بیشتری دارد و فرکانس های قابل دستیابی بسیار بالاتر است. فقط آماده پرداخت هزینه این امتیاز باشید. رویکرد AMD با کاربران سطح پایین دوستانه تر است و پاداش آنها را با اورکلاک بدون دردسر و بر اساس قابلیت های سیستمشان دریافت می کند ، اما شما عملکرد آنچنانی ندارید. همچنین ، باید توجه داشته باشید که قدرت اورکلاکینگ اینتل می تواند یک پیروزی توخالی باشد – در تنظیمات سهام ، پردازنده های Ryzen 5000 AMD اغلب سریع تر از تراشه های اینتل هستند ، حتی پس از حمله

AMD و مصرف برق CPU اینتل و گرما هنگام مقایسه قدرت و گرمای AMD و پردازنده Intel ، گره پردازش 7 نانومتری سابق تفاوت زیادی ایجاد می کند. مصرف برق به عنوان یک محصول جانبی از گزینه های طراحی مانند لیتوگرافی و معماری است که در زیر به آنها خواهیم پرداخت. با این حال ، مصرف برق بیشتر معمولاً به تولید گرمای بیشتر مربوط می شود ، بنابراین برای جبران گرمای تولید شده از تراشه های حریص تر ، به خنک کننده های پرگلتری احتیاج دارید.

کدام پردازنده بهترین است: AMD یا Intel؟

هجوم بی امان AMD به پردازنده های مبتنی بر Zen خود ، تعریف جدیدی از انتظارات ما برای رایانه های رومیزی اصلی و بازارهای HEDT را ارائه داده

است ، زیرا اینتل همچنان پا در فرآیند 14 نانومتری و معماری Skylake باقی مانده است. در چند سال گذشته CPU های

AMD از راه حل های متمرکز بر ارزش و گرسنگی به طراحی های پیشرفته تبدیل شده اند که هسته های بیشتری ، عملکرد بیشتر و نیاز به انرژی کمتری را ارائه می دهند.

اینتل با افزودن آرام آرام ویژگی ها و هسته ها روی پشته محصول خود مقابله کرده است ، اما این امر منجر به عوارض جانبی منفی مانند مصرف برق بیشتر و تولید گرما شده است. اینها فقط در جهت برجسته کردن مبارزات شرکت در زمینه طراحی و ساخت عملیات آن است.

مکالمه پردازنده AMD در مقابل اینتل در حال تغییر است زیرا اینتل قیمت های اصلی خود را کاهش می دهد. با این حال ، اینتل هنوز سیاست های تقسیم بندی draconian خود را که ویژگی ها را محدود می کند ، مانند قابلیت شلوغ بودن بیش از حد ، به تراشه های گران قیمت و مادربردها کاهش نداده است. تاکتیک اینتل برای فشردن هر پنی از هر ویژگی ، به AMD این امکان را داده تا با ارزش گسترده تری در کل بازار پردازنده دسکتاپ مصرف کننده ، داستان با ارزش تری را ارائه دهد.

گذشته از یک گام اشتباه در بخش ارزش با سری Ryzen XT ، AMD دارای عملکرد عالی برای مطابقت با داستان ارزش خود و ایجاد یک نسبت قیمتی به عملکرد است. AMD همچنین دارای عملکرد رهبری در عملکرد هسته ای است ، که همچنین به آن یک موقعیت پیشرو در بازار بازی اعطا می کند و این مزیت اکنون به بخشهای پایین تری از محصول خود گسترش می یابد.

این یک بازگشت معکوس از ثروت برای شرکتی است که سه سال پیش در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. AMD همچنان که اکوسیستم شرکای OEM خود را گسترش داده و با جامعه همکاری می کند تا بهینه سازی نرم افزار تراشه های خود را گسترش دهد. هنوز هم ، با توجه به ترکیب عالی قیمت ، عملکرد و ارزش ، AMD در حال حاضر در جای خوبی قرار دارد. اکنون ، تنها کاری که باید انجام شود تأمین ظرفیت تولید بیشتر است – کمبودهای تولید در پی بروز بیماری همه گیر شرکت را با مشکل روبرو کرده است ، و پردازنده های جدید سری Ryzen 5000 را با قیمت مناسب تقریباً غیرممکن می کند.

اینتل هنوز هم با مشتریان بی شماری که از GPU گسسته استفاده نمی کنند ، خصوصاً در بازارهای نصب شده با حجم بالا ، همچنان موافق است ، بنابراین مدتی برای تلاش برای پس گرفتن تاج وقت دارد. پردازنده های Comet Lake این شرکت به کوتاه کردن دفاع اینتل در میان رده های مهم کمک کردند ، اما ، همانطور که دیدیم ، AMD بی حرکت نیست. Ryzen 5000 پارادایم را کاملاً تغییر داده است و در هر معیاری که مهم باشد از جمله بازی و کار تک رشته ای ، عملکرد برتر AMD را دارد و اینتل را منتظر پردازنده های Rocket Lake خود می کند که در Q1 2020 به بازار عرضه می شوند. AMD به طور کلی در جنگ CPU پیروز می شود ، اما یک پردازنده اینتل بسته به نیاز شما هنوز هم می تواند انتخاب بهتری باشد. اگر در اورکلاکینگ یا پشتیبانی از نرم افزار بهترین را می خواهید ، یا اگر می خواهید عملکرد بهره وری را بدون خرید GPU گسسته داشته باشید ، Team Blue از این مزیت برخوردار است. اما اگر می خواهید بهترین تعادل قیمت و عملکرد را در سری Intel vs AMD یا فقط سریع ترین عملکرد ممکن قدیمی داشته باشید ، اما در یک بسته کم مصرف ، تیم Red سزاوار پول شما است.

منبع مقاله

مترجم: مهندس رضا بهاری

‫2 نظر ارسال شده در “اینتل در مقابل ای ام دی – AMD در مقابل Intel 2021

  1. امیر حسینی :

    من فکرمیکنم Amd اولش سرعت بالایی داره ولی کم کم کند میشه ولی اینتل اینطوری نیست همچنین اینتل کم داغ میکنه و سرعت بسیار بالایی داره همیشه لیتوگرافی پردازنده های اینتل پایینتراز بقیه بوده و ثابت کرده سریعتر و روونتراز بقیه هست . اگه پردازنده های کوااکوم وارد دنیای لپتاپ و کامپیوتر بشه کار برا اینتل و ای ام دی خیلی سخت خواهد شد تنها شرکتی که میتونه ادعا کنه و حرف اولو بزنه فقط کوااکوم هست که در گوشی ها هم ثابت کرده برتر از همه پردازنده های دنیاست الان اپل در مقابل کوالکوم هیچ حرفی برای گفتن نداره . باتشکر از سایت خوبتون خیلی استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

پیج مدیریت

تماس باما

برگشت به منوی تماس ها

پیج مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها