نهال گردو چندلر

نهال-گردو-کانادایی

نهال گردو چندلر

با خرید نهال گردو چندلر قدم در راه پرورش یک درخت پربار , پرفروش و پرطرفدار می گذارید این نهال یک رقم خارجی است که رشد و پرورش آن در ایران به خوبی انجام می شود و هرساله بازدهی اقتصادی بالایی از این درخت حاصل باغداران می شود. این بازدهی حاصل زحمات فراوان باغدار است، از مرحله کاشت درخت تا نگهداری و رسیدگی که چندین سال وقت میبرد ، برای آشنایی با نهال گردو چندلر ، خرید نهال باکیفیت و کاشت و نگهداری  نهال در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که اشاره کردیم این نهال یک نهال بسیار پرطرفدار و پر فروش است  اما دلیل این پر طرفدار بودن چیست؟ کاملا واضح است دلیل عام پسند بودن درخت و میوه درخت دلایل مشخص خود را دارد، این نهال بیشترین میزان باردهی را در میان درختان گردو دارد و این دلیل پرطرفدار بودن نهال گردو چندلر است و اما دلیل پر فروش بودن میوه این درخت طعم عالی و کیفیت بالای مغز آن است.

منشا و زادگاه

زادگاه گردو چندلر کشور آمریکا می باشد و همانند کشور ما در زادگاه اصلی خود نیز طرفدار بسیار زیادی دارد و بخش عمده مزارع گردو را شامل می شود 

نهال گردو کانادایی

خرید نهال گردو کانادایی

خرید نهال گردو کانادایی

معرفی  نهال گردو کانادایی:

پرورش درختان گردو همیشه می تواند سود آور باشد اگر انتخاب درستی داشته باشید. یکی از این ارقام جذاب، گردو کانادایی؛ می باشد که می تواند در جهت کارآفرینی تاثیر مثبتی به جای بگذارد زیرا یکی از ارقام با کیفیت و مرغوب می باشد که با استقبال خوبی از سوی باغداران مواجه شده است. نهال گردو کانادایی؛ یکی از درختان اقتصادی و سودآور است که هم میوه آن کاربردی و ارزشمند و هم چوب آن مقاوم و مورد استفاده است و کاشت آن مورد استقبال باغداران قرار گرفته است.

زادگاه و آب و هوای مورد نیاز نهال گردو کانادایی:

همانطور که از اسم این نوع از درخت گردو مشخص است، متعلق به کشور کانادا می باشد و امروزه بیشتر سطح زیر کشت مناطق سردسیر Canada از این درخت گردو استفاده می کنند.این نهال همچنین به نهال گردو کوپه ای نیز معروف است.

در خرید نهال گردو کانادایی؛ یکی از اساسی ترین فاکتور ها که بهتر است به آن توجه نمایید، عملکرد نهال در شرایط اقلیمی منطقه ی شما می باشد. درخت گردو کانادایی از ارقام دیرگل بوده و برای مناطق سردسیر مناسب است و از سرمای بهاره در امان است، که می توانید از این نهال در مناطق کوهستانی هم بهره مند شوید.

توجه به دیرگل بودن درختان مهم است زیرا عملکرد مناسب هر گیاه، با شرایط اقلیمی رابطه دو طرفه دارد به طوری که اگر نهال هایی مانند: نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی و … مناسب و مقاوم در برابر سرما می باشند و ارقام دیگری مانند گردو ژنوتیپ برتر، گردو پکان مناسب آب و هوای گرمسیر می باشند.

خرید نهال گردو کانادایی
خرید نهال گردو کانادایی

ویژگی های ظاهری ومحصول درخت گردو کانادایی:

گردو کانادایی: یکی از ارقام بسیار ارزشمند و پر بازده می باشد که نسبت به دیگر انواع تقریبا نیمه کوتاه است و کیفیت بسیار خوبی دارد.ارتفاع این درخت گردو به ۱۰ الی ۱۲ متر می رسد که بسته به هرس اصولی می تواند این عدد کمتر نیز باشد.

مغز گردو کیفیت بسیار خوبی دارد و رنگ مغز این گردو روشن و سفید بوده و طعم بسیار لذت بخشی دارد و از آن علاوه بر تازه خوری در خشکبار و تهیه شیرینی نیز استفاده می کنند.

وزن محصول آن به ۱۸ گرم نیز می رسد که ۶۰ درصد ان وزن مغز را تشکیل میدهد. ضخامت پوسته چوبی درخت گردو کوپه ی کانادایی نسبتا سخت می باشد. بهتر است بدانید که این گردو به گردو خوشه ای نیز معروف است.

نهال گردو کانادایی: تقریبا کوتاه است و گستردگی زیادی ندارد با این حال به منظور عملکرد بهتر توصیه می شود فاصله مناسب بین نهال ها نیز در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است کوتاهی درخت در افزایش بار آن تاثیر گذار خواهد بود.

شروع باردهی نهال گردو کانادایی در چند سالگی می باشد و مقدار باردهی هر درخت بالغ کانادایی:

میزان باردهی گردو کانادایی؛ از جمله دلایل استقبال باغداران از نژاد walnut Canadian، و همچنین عملکرد بسیار خوب و باردهی اقتصادی آن می باشد به طوری که این نهال گردو؛ از سال دوم کاشت آغاز به باردهی می کند و بار اقتصادی خود را از سال  هفتم آغاز می کند.

میزان این بار هر ساله افزایش پیدا می کند، نهال گردو کانادایی، باردهی بسیار خوبی دارد به طوری که حداکثر عملکرد درخت در هر هکتار در یک باغ برای هر کدام از این درختان گردو بالغ حدود ۵۰ کیلوگرم است  و این رقم به سودآوری اقتصادی کمک می کند. البته این را در نظر بگیرید در مقابل رقیب دیگر خود یعنی نهال فرنور، باردهی کمتری از خود به نمایش می گذارد.

گردو-کانادایی
گردو-کانادایی

عمر مفید درخت گردو کانادایی چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر می باشد:

  • عمر درخت گردو کانادایی؛ به شرایط آب و هوایی و میزان رسیدگی شما به درختان گردو، وابسته است.
  • اما عمر درختان گردو به طور میانگین بالای ۸۰ سال است و در این مدت بهترین عملکرد را خواهد داشت و برای باغداران عزیز، بسیار سود ده خواهد بود.
  •  عوامل  مهمی از جمله: کود دهی به موقع، زهکشی های مناسب، هرس سالیانه، مقابله به موقع با بیماری ها، از جمله مواردی است.
  • این امر موجب بالاتر رفتن عمر گردو کوپه کانادایی، خواهد شد.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو کانادایی چه گونه می باشد:

کاشت نهال گردو کانادایی، برای مناطق معتدل و مدیترانه ای مناسب است و میزان تحمل به سرما و خشکی این رقم مناسب است. زمان کاشت نهال بستگی به میزان سرمای منطقه دارد برخی بهار و برخی پاییز را برای کاشت نهال انتخاب می کنند.

در واقع چنانچه باغداری قصد احداث باغی در سطح گسترده دارد باید برخی نکات مهم را از زمان کاشت تا برداشت گردوهای کانادایی، مخصوصا در سالهای ابتدایی کاشت در نظر بگیرد تا در نهایت درختی با عملکرد مطلوب داشته باشد. توجه به میزان نیاز سرمایی نهال گردو کانادایی؛ امری ضروری است و بهتر است قبل از کاشت نهال گردو، آن را در نظر بگیرید.

آیا این درخت گردو را می توان به صورت دیم آبیاری کرد:

آبیاری درخت گردو، در سالهای ابتدایی کشت نهال گردو، مهم است و بعد از آن شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی هفته ای یکبار نسبت به آبیاری نهال اقدام نمایید.

نهال گردو کانادایی، را نمی توان از به صورت دیم آبیاری کرد چرا که این درخت گردو؛ از نظر علم کشاورزی درارای گزومورفی پایینی است و در برابر کم آبی های زیاد و طولانی مدت مقاوت ندارد. درنتیجه درخت گردو ، نهال گردو دیم نیست.

نهال+گردو کانادایی
نهال+گردو کانادایی

بهترین خاک جهت پرورش نهال گردو کانادایی:

  •  خاک های آهکی و خنک نیز در رشد مطلوب نهال تاثیر گذار است.
  • ریشه درخت گردو گستردگی زیادی دارد و باید Canadian walnut seedlings، را در عمق مناسبی قرار داد تا ریشه ها آزادی بیشتری برای رشد داشته باشند.
  • توجه به میزان اسیدیته خاک در پرورش نهال گردو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید مقدار آن بین 6.5 تا 7 ph باشد.

مهم ترین کودها و سم ها برای بهبود راندمان نهال گردو

کود دهی در مزارع گردو جزع جدایی ناپذیر آنهاست. چرا که خاک برای تامین مواد معدنی مورد نیاز درختان گردو باید غنی باشد. غنی بودن خاک بدان معناست که از نظر املاح معدنی و منابع غذایی مورد نیاز درختان تامین باشد. برای تقویت خاک محل کشت درختان گردو باید هر ساله مزارع گردو خود را کود دهی کنید.

برای درختان گردو می توانید از انواع کود استفاده کنید. اما میزان استفاده از نوع کود شیمیایی و مقدار استفاده از آن باید بسیار حساب شده باشو به بعد از مشخص شدن میزان فقر خاک که وسیله آزمایش خاک حاصل می شود، اقدام به کود دهی نمایید. کود پتاسیم، فسفر و نیتروژن، از انواع کود شیمیایی مورد نیاز نهال گردو کانادایی می باشد.

در مورد سم مورد استفاده برای انواع بیماری نهال های گردو، بهتر است با مشورت گرفتن از متخصصین کشاورزی و با توجه به انواع بیماری مشاهده شده درختان گردو، اقدام به تهیه و استفاده از سم نمایید.

بیماری و آفاتیکه نهال گردو کانادایی را تهدید می کند

بیماری ها و آفات درختان گردو کانادایی: بسیار شبیه به گونه های دیگر درخت گردو هستند و سرایت آنها مشابه یکدیگر است. بهتر است با بیماری های درختان گردو آشنایی داشته باشید تا در زمان مشاهده هر کدام از بیماری ها؛ به سرعت به مقابله با آن بپردازید.

 

معمولا بیماری های شایع درختان گردو شامل: بلایت گردو، آنتراکتوز، کال گیاهی و پوسیدگی ریشه و طوقه است که هر کدام روش دفع و مقابله مخصوص به خود را دارد.

نهال گردو خوشه ای

[cنهال گردو خوشه ای نهال گردو خوشه ای

 

خرید نهال گردو خوشه ای

درختان گردو از درختان بسیار ارزشمند و مفید هستند و جز مهم ترین عضو های سبد آجیلی محسوب می شود  علاوه براین جایگاه بسیار خوبی نیز در برنامه غذایی انسان دارند .

گردو به واسطه فواید فراوانی که مغز آن دارد بسیار خواهان دارد در مناطق مختلف ایران باغداران به کاشت و پرورش انواع مختلف گردو می پردازند و تمامی این اقلام نیازمند آموزش های لازم جهت  پرورش مناسب آنها است  زیرا ویژگی ها و نیاز های هرکدام با دیگری کاملا متفاوت استدر این مقاله قصد داریم میژگی های درخت گردو خوشه ای را بیان کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

زادگاه گردو خوشه ای

زادگاه گردو خوشه ای فرانسه معرفی شده است و یکی از اقلام دیرگل می باشد ، بدلیل دیرگل بودن انتخاب مناسبی برای کاشت در مناطق سردسیر است زیرا دچار سرما زدگی نمی شود این رقم از گردو خواهان بسیاری دارد و قسمت عمده ای از باغات گردو را شامل می شود در واقع می توان گفت یک رقم اقتصادی محسوب می شود و بازدهی اقتصادی بالایی دارد. میوه های این درخت به صورت دسته های چند تایی رشد می کنند به همین دلیل به گردو خوشه ای معروف شده است.

 

کاشت نهال گردو خوشه ای

اولین مرحله برای احداث باغ کاشت نهال است اما مهم ترین عملی که قبل از کاشت نهال باید به آن توجه کرد خرید نهال است ، کیفیت نهالی که کاشت می شود بسیار مهم است زیرا امکان دارد  شما نهال را بکارید و بطور دقیق به آن رسیدگی کنید و نیاز های آن را تامین و در آخر نتیجه نگیرید ، برای جلوگیری از این مشکل و به هدر نرفتن سرمایه و زحماتتان در ابتدای کار و خرید نهال دقت کنید و از یک نهالستان مطمئن و مورد اطمینان مانند جایا خرید کنید.

زمان مناسب کاشت نهال گردو خوشه ای

مناسب ترین فصل برای کاشت گردو خوشه ای بعد از تمام شدن فصل زمستان است ، درختان گردو و مخصوصا گردو خوشه ای مقاومت خوبی در برابر سرما دارد اما بدلیل  اینکه درخت در زمان کاشت کاملا به محیط خود عادتع نکرده و قدرت کافی برای مقابله با سرما را ندارد پس بهتر است بعد از تمام شدن فصل سرما کاشته شود و تا زمان فرا رسیدن دوباره فصل سرما پا بگیرد و مقاوم شود

 

فاصله مناسب کاشت نهال گردو خوشه ای

فاصله کاشت درختان شاید در سال های اولیه کاشت خیلی مورد توجه نباشد ولی پس از گذشت چند سال و بالغ شدن درختان و رشد آنها امکان دارد شاخ و برگدرختان مزاحم همدیگر شوند کشاورزان برای جلوگیری از این مشکل باید در زمان کاشت فاصله مناسب بین درختان را حفظ کنند برای درخت گردو خوشه ای فاصله ۷*۷ مناسب است

 

خاک مناسب جهت کاشت نهال گردو خوشه ای

برای اینکه ریشه درخت بتواند به راحتی به خاک نفوذ کند و آب موردنیاز خود را تامین کند نباید زمینی که درخت در آن کاشته می شود دارای سنگ باشد و همینطور باید دارای خاک لومی و نرم باشد تا حرکت ریشه دشوار نشود

باردهی محصول گردو خوشه ای

گردو خوشه ای برا خلاف گردو هارتلی که از سال اول باردهی دارد از سال ۳ کاشت شروع به باردهی می کند و اگر بصورت مناسب به آن رسیدگی شود و نیاز ه۹ای آن برطرف شود هرساله مقدار باردهی آن افزایش می یابد و حداکثر محصول تولید شده توسط درخت را می توان ۴ تا ۵ تن در هر هکتار در نظر گرفت.

میزان باردهی این درخت می تواند تا ۳تا ۵ تن در هر هکتار باشد که بستگی به آب هوای منطقه مورد نظر و رسیدگی های یک باغدار ماهر دارد اگر در بهترین حالت رسیدگی شود می تواند منجر به برداشت بیشتر از حتی ۶ تن در هر هکتار شود و یا برعکس اگر خوب رسیدگی نشود و در مناطق مناسب کاشته نشود میتواند خیلی کمتراز ۳ تن در هر هکتار باشد .

نهال گردو فرنور

خرید نهال گردو فرنور 

گردو نوعی درخت گردوی فرانسوی مقاوم به سرما است. مولد و دیربرگ است. این ترکیبی از Franquette x Lara است . کاشت فرنور در مناطق سردسیر و در ارتفاعات 1800 متری از سطح دریا قابل کاشت است.

عملکرد

نهال گردو فرنور یک رقم زودرس است ، یعنی ۳ یا ۴ سال پس از کاشت درخت شروع به تولید گردو می کند. با رسیدن به بلوغ می تواند تا ۸ تن گردو در هکتار تولید کند .

کیفیت مهره و پوسته

فرنور آجیل هایی با پوسته نازک تولید می کند. مغز آن مغزهای خوش طعم و خوش رنگ است. پوسته نازک و رنگ مغز از ویژگی های مهم در تعیین قیمت فروش گردو است. گردوهایی که رنگ مغز روشن تری دارند با قیمت های بالاتری به فروش می رسند . هسته های آن به راحتی از پوسته جدا می شوند و به راحتی به دو نیم تقسیم می شوند.

خرید نهال گردو فرنور
خرید نهال گردو فرنور

اندازه درخت

فرنور به صورت نیمه راست رشد می کند . فرنور برای کاشت با تراکم بالا مانند فاصله ۶×۵ متر مناسب است . جزئیات بیشتر در مورد فاصله درختان در این صفحه ارائه شده است.

زمان برگ دهی

فرنور یک رقم دیر برگ است. این یک مزیت است، زیرا واریته‌های دیربرگ کمتر تحت تأثیر سرمازدگی، سوختگی گردو و پروانه ماهی قرار می‌گیرند.

گرده افشانی

گرده افشان فرنور فرنیت است . توصیه می کنیم به ازای هر ۱۰ درخت فرنور ۱ درخت فرنیت بکارید .

ریشه

در Waltree ما فرنور را به پایه Juglans regia (معروف به گردوی انگلیسی) جوانه می زنیم. به دلیل تحمل آن در برابر بیماری خط سیاه، معمولاً یک پایه ترجیح داده می شود.

زمان کاشت

فرنور را می توان از نوامبر تا اواسط آوریل سال آینده کاشت . بهترین زمان کاشت به کشور شما و موقعیت زمین شما بستگی دارد. لطفا اگر مطمئن نیستید از ما بپرسید .

مدیریت باغداری

مربوط فیلوژنومیکس در کاج های سخت (زیر بخش کاج Ponderosae؛ Pinaceae) پارافیلی را در کاج پوندروزا تایید می کند و کاج جفری را با کاج های مخروطی بزرگ کالیفرنیا قرار می دهد.

مروری بر تاثیرات صحرا بر موفقیت استراتژی های مدیریت جنگل سازگار با آب و هوا باز برای همه: سازمان‌های مدیریت زمین فدرال و شهرداری چگونه با همه‌گیری COVID-19 در کنار افزایش به رسمیت شناختن اجتماعی از بی عدالتی نژادی سازگار هستند تأثیر برداشت چوب سوخت و عدم برداشت بر ترکیب، ساختار و تنوع جنگل‌های ارسباران – مطالعه موردی یک “بازی جدی” برای کشف آینده جنگلداری جایگزین شود .

خدمات نهال در جایا کالا

مشتریان عزیزی که قصد احداث باغ گردو دارند فروشگاه جایا کالا با تمام امکانات در خدمت مشتریان عزیز می باشد .

جایا کالا دارای کادر مهندسین کشاورزی جهت مشاوره و راهنمایی جهت کاشت نهال های گردو در خدمت هموطنان عزیز می باشد . جایا کالا در صورت نیاز خاک زمین های شما را آزمایش می کند و کارشناسان پیشکسوت باتجربه را به خدمت مشتریان عزیز در سراسر ایران می فرستد تا از نحوه کاشت نهال اطمینان خاطر را حاصل نماید .

 امیدواریم از محصولات و خدمات جایا کالا لذت ببرید . جایا کالا بعد از فروش نهال ها تا یک سال پشتیبان شما عزیزان خواهد بود در صورت نیاز مدت این زمان بیشتر خواهد شد . هدف ما رضایت مشتری وباردهی عالی نهال هایمان هست .

از ارقام نهال مثمر جایا کالا دیدن فرمایید ( ارقام نهال گردو – ارقام نهال بادام – ارقام نهال سیب – ارقام نهال انگور – ارقام نهال به – ارقام نهال بلوبری – ارقام نهال سنجد – ارقام نهال راز بری – ارقام نهال بلک بری – ارقام نهال تمشک – ارقام نهال پسته – ارقام نهال زرد آلو – ارقام نهال آلو – ارقام نهال کندس – ارقام نهال گلابی و غیره)

ارقام نهال غیر مثمر ( ارقام نهال بید – نهال اکالیپتوس – نهال چنار – نهال اکالیپتوس – نهال صنوبر وغیره )

نحوه کاشت نهال گردو فرنور

با سالها تجربه، در نهالستان  به این نتیجه رسیدیم که برای کاشت نهال گردو فرنور فاصله ۶×۵ متر را برای درختان گردو فرنور توصیه می کنیم. این طرح درختان را در یک ردیف به هم نزدیکتر می کند و فضای کافی بین ردیف ها باقی می گذارد . این طرح بازدهی زودرس را فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد که در مدت زمان کوتاه تری محصول بالایی از باغ خود داشته باشید.

می توانید گرده افشان ها را در همان ردیف بکارید تا هنگام رشد گیاهان راحت تر آنها را شناسایی کنید. گرده افشان ها باید در سمت باد از واریته اصلی کاشته شوند تا گرده ها با باد پخش شوند و گونه اصلی گرده افشانی شوند. می توانید از ابزار زیر برای محاسبه تعداد درختانی که می توانید در زمین خود بکارید استفاده کنید:

ارسال نهال به همه مناطق ایران وکشورهای منطقه

ما نهال ها را از ۱۵ آذرماه تااردیبهشت سال آینده به مشتریان خود تحویل می دهیم.

اگر به درختان تحویل داده شده به کشور خود یا شهر خود نیاز دارید ، ما می توانیم یک کامیون ترتیب دهیم و درختان را به محل زمین شما بفرستیم و تحویل دهیم .

ریشه درختان را قبل از بارگیری به کامیون ضد عفونی می کنیم . درختان جوان گردو را ریشه لخت و خفته (در خواب زمستانی) می فرستیم. ما گواهی های بهداشت گیاهی را برای همه گونه های درخت خود ارائه می دهیم.

شرکت ما هر سند لازم برای صادرات درختان را تهیه می کند . تنها کاری که باید انجام دهید این است که آماده دریافت درختان در محل خود باشید. خرید درخت گردو از ترکیه با توجه به مزیت هزینه و برای به دست آوردن درختان مرغوب انتخاب بسیار مناسبی است. می توانید درختان را ظرف یک هفته پس از تحویل بکارید یا آنها را ذخیره کنید تا زمانی که آماده کاشت آنها شوید:

دستورالعمل های زیر را بخوانید تا نحوه نگهداری درختان خود را یاد بگیرید: می توانید درختان را برای چندین هفته نگهداری کنید تا زمانی که آماده کاشت آنها شوید. مکانی را انتخاب کنید که باد زیادی نداشته باشد، می تواند در داخل یا خارج از منزل باشد.

مهم است که آنها را در جایی ترجیحاً بین ۰ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا درختان از خواب زمستانی خود بیدار نشوند. ریشه درختان را در ماسه یا خاک دفن کنید و تا زمانی که آنها را بکارید، آنها را به همین ترتیب نگه دارید.

کاشت و مراقبت

ما به مشتریان خود پس از خرید نهال ، راهنمایی و مشاوره رایگان ارائه می دهیم. هر کشوری خاک و آب و هوای متفاوتی دارد بنابراین نیازهای متفاوتی دارد. بسته به موقعیت زمین شما ، دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه رشد درختان به شما ارائه می دهیم. ما به شما در این موضوعات کمک می کنیم: چگونه زمین خود را برای کاشت آماده کنید، از کدام کود استفاده کنید، چگونه درختان خود را هرس کنید و چگونه باغ خود را در طول سال ها مدیریت کنید.